REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomość jako wynagrodzenie za umarzane udziały wspólnika

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Nieruchomość jako wynagrodzenie za umarzane udziały wspólnika - opodatkowanie CIT
Nieruchomość jako wynagrodzenie za umarzane udziały wspólnika - opodatkowanie CIT
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej, której celem nie jest nabycie dóbr – spółka nie otrzymuje bowiem żadnego przysporzenia od wspólnika w zamian za wypłacane wynagrodzenie. Wynagrodzenie należne wspólnikowi w zamian za umarzane udziały nie może być w związku z tym traktowane „cena nabycia udziałów” płacona przez spółkę. Spółka z o.o. nie ma więc przychodu z tego tytułu i nie musi płacić CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12. lipca 2013r., (nr ILPB3/423-544/10/13-S/JG). To korzystne dla podatnika rozstrzygnięcie zostało wydane po uchyleniu poprzednio wydanej interpretacji przez sąd administracyjny.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, której udziałowcem jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka planowała nabycie od udziałowca posiadanych przez niego udziałów celem ich umorzenia, na podstawie odpowiednich przepisów Kodeksu spółek handlowych. Wynagrodzenie zostało określone w formie niepieniężnej, poprzez przeniesienie własności nieruchomości.

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zadała pytanie, czy w przedmiotowej sytuacji wypłata wynagrodzenia w formie niepieniężnej poprzez wydanie na rzecz udziałowca nieruchomości, spowoduje powstanie po stronie spółki wypłacającej przychodu w rozumieniu ustawy o CIT?

W opinii spółki wypłata wynagrodzenia niepieniężnego w zamian za umorzone udziały będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo. Celem umorzenia udziałów nie jest bowiem zbycie składników majątkowych, a kształtowanie struktury właścicielskiej spółki. Wypłata wynagrodzenia za umorzone udziały jest świadczeniem jednostronnym, ponieważ skutkuje powstaniem przysporzenia majątkowego jedynie po stronie otrzymującego je udziałowca. Dla wzmocnienia argumentacji, spółka przywołała liczne rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu początkowo uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka wniosła skargę do WSA, który ją uwzględnił - wniesiona przez organ podatkowy skarga kasacyjna została oddalona przez NSA 22 lutego 2013 r., wyrokiem o sygn. akt  II FSK 1294/11.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponownie rozpatrując sprawę, Dyrektor IS podzielił stanowisko spółki.

W uzasadnieniu interpretacji organ stwierdził, że nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej, której celem nie jest nabycie dóbr – spółka nie otrzymuje bowiem żadnego realnego przysporzenia majątkowego od wspólnika w zamian za wypłacane wynagrodzenie. Jej istota polega na dokonaniu zmiany w strukturze kapitałowej spółki z o.o. W tej sytuacji, wynagrodzenie należne wspólnikowi w zamian za umarzane udziały nie może być traktowane jako „cena nabycia udziałów” płacona przez spółkę. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nie ma przeszkód dla ustalenia wynagrodzenia w postaci niepieniężnej. Realizacja obowiązku jego zapłaty w formie rzeczowej nie wpływa na kwalifikację prawną tej czynności. Podsumowując, wydanie przez spółkę nieruchomości na rzecz udziałowca w ramach wynagrodzenia za umarzane udziały nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie spółki na gruncie przepisów ustawy o CIT.

Warto dodać, że w obliczu jednolitego, korzystnego dla podatników orzecznictwa sądowego w zakresie braku powstania przychodu po stronie spółki wypłacającej wynagrodzenie niepieniężne w zamian za udziały, niniejsza interpretacja może być jednym z pierwszych sygnałów przyjęcia takiego stanowiska również przez organy podatkowe.

Agnieszka Hermanowska, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA