REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie z FGŚS wynagrodzeń pracowników w SSE a zwolnienie z CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Dofinansowanie z FGŚS wynagrodzeń pracowników w SSE a zwolnienie z CIT
Dofinansowanie z FGŚS wynagrodzeń pracowników w SSE a zwolnienie z CIT

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie z FGŚS wynagrodzeń. Pomiędzy dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP, a działalnością podstawową Skarżącej istnieje ścisły i nierozerwalny, funkcjonalny związek, a zatem stanowi ono integralną część działalności strefowej. Przy uwzględnieniu celów ustanowienia specjalnych stref ekonomicznych oraz powyższych rozważań w ocenie Sądu przyznane dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w fabrykach na terenie PSSE i wykonujących zadania związane z prowadzoną tam działalnością gospodarczą na podstawie zezwoleń stanowią przychód zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. I SA/Sz 125/21).

Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP - skarga na interpretację

Komentowany wyrok zapadł w odpowiedzi na skargę podmiotu z branży produkcyjnej (dalej: “Spółka”) prowadzącego działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: “SSE”). 

REKLAMA

Autopromocja

Spółka wystąpiła bowiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: “Dyrektor KIS”) z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej potwierdzającej prawo do potraktowania otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ze środków  Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: “FGŚP”) w części przypadającej na wynagrodzenia pracowników dedykowanych działalności prowadzonej na terytorium SSE jako przychodu z działalności podlegającej zwolnieniu podatkowemu (otrzymane dofinansowanie z FGŚP dotyczyło bowiem zarówno pracowników zatrudnionych w zakładzie zlokalizowanym na terenie SSE jak i w jednym z zakładów Spółki zlokalizowanym poza SSE).  W  związku z tym, iż koszt wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność SSE został przez Spółkę rozpoznany jako koszt uzyskania przychodów działalności podlegającej zwolnieniu z opodatkowania, to dofinansowanie z FGŚP przyznane na pokrycie tych kosztów powinno, zdaniem Spółki, stanowić analogicznie przychód z działalności SSE. W związku z powyższym, w złożonym do Dyrektora KIS wniosku Spółka argumentowała, że pozyskane dofinansowanie z FGŚP należy uznać za przychód będący bezpośrednim następstwem działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE.

Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 9 września 2020 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.400.2020.1.MBD (dalej: “Interpretacja”) uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu stwierdził, że zwolnieniu podatkowemu w ramach działalności SSE podlega tylko dochód z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE, która to wskazana jest bezpośrednio w  posiadanym zezwoleniu. Jeżeli dany rodzaj działalności gospodarczej nie został wymieniony w zezwoleniu, a tak jest w przypadku dofinansowania z FGŚP, to uzyskany dochód nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. 

Spółka zaskarżyła otrzymaną Interpelację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (dalej „WSA w Szczecinie” lub “Sąd”). Sąd po rozpatrzeniu skargi przyznał rację Spółce. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja dochodu z działalności na terenie SSE

Zdaniem WSA w Szczecinie, decydujące znaczenie ma interpretacja definicji pojęcia dochodu, uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE. Stanowisko Sądu jednoznacznie wskazało, że z analizy przepisów nie wynika, aby warunkiem zwolnienia było osiągnięcie dochodu wyłącznie ze sprzedaży towarów czy usług powstałych w strefie. Sąd w swojej ocenie odwołał się także do przyczyny powstania SSE. Ustanowienie ich miało bowiem na celu nie tylko wprowadzenie systemu zachęt podatkowych dla potencjalnych inwestorów, lecz miało wpłynąć także na tworzenie nowych miejsc pracy. Kontynuując swój wywód, WSA w Szczecinie wskazał, że w ramach podstawowej działalności Spółki mieści się tworzenie nowych miejsc pracy. Tym samym, ponieważ otrzymane przez Spółkę dofinansowanie z FGŚP ma na celu wsparcie utrzymania utworzonych miejsc pracy, to dotyczy ono podstawowej działalności Spółki w SSE i przychód z tego tytułu może stanowić przychód z działalności podlegającej zwolnieniu z opodatkowania.

Komentarz PwC

Naszym zdaniem, WSA w Szczecinie słusznie stwierdził, że sama wykładnia językowa przepisów nie wskazuje, że zwolnieniu w SSE podlega wyłącznie dochód ze sprzedaży wyrobów czy usług powstałych w SSE. Konieczne jest bowiem przyjęcie szerszej perspektywy, wynikającej wprost z przepisów, że zwolnieniu podatkowemu podlegają dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia. Tym samym, w przypadku przychodu incydentalnego (jak np. dofinansowania z FGŚP) konieczne jest wyłącznie uargumentowanie jego bezpośredniego związku z działalnością prowadzoną w SSE.   

Komentarza wymaga również dodatkowa kwestia do której nawiązał Dyrektor KIS, a mianowicie konieczność wpisywania się przychodu w jeden z kodów PKWiU znajdujących się w zezwoleniu. Podejście to wydaje się być wysoce nieuzasadnione, gdyż zarówno w klasyfikacji PKWiU jak i PKD znajduje się grupowanie rodzajów działalności gospodarczej wyłącznie w oparciu o produkowane wyroby i świadczone usługi. W konsekwencji żadna z tych klasyfikacji nie przewiduje kodu obejmującego taki strumień przychodu jak pozyskiwanie środków zewnętrznych na własne potrzeby. 

Julia Balińska, Associate
Mariusz Wcisło, Associate
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK i rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA