REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie z FGŚS wynagrodzeń pracowników w SSE a zwolnienie z CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Dofinansowanie z FGŚS wynagrodzeń pracowników w SSE a zwolnienie z CIT
Dofinansowanie z FGŚS wynagrodzeń pracowników w SSE a zwolnienie z CIT

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie z FGŚS wynagrodzeń. Pomiędzy dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP, a działalnością podstawową Skarżącej istnieje ścisły i nierozerwalny, funkcjonalny związek, a zatem stanowi ono integralną część działalności strefowej. Przy uwzględnieniu celów ustanowienia specjalnych stref ekonomicznych oraz powyższych rozważań w ocenie Sądu przyznane dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w fabrykach na terenie PSSE i wykonujących zadania związane z prowadzoną tam działalnością gospodarczą na podstawie zezwoleń stanowią przychód zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. I SA/Sz 125/21).

Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP - skarga na interpretację

Komentowany wyrok zapadł w odpowiedzi na skargę podmiotu z branży produkcyjnej (dalej: “Spółka”) prowadzącego działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: “SSE”). 

Autopromocja

Spółka wystąpiła bowiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: “Dyrektor KIS”) z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej potwierdzającej prawo do potraktowania otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ze środków  Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: “FGŚP”) w części przypadającej na wynagrodzenia pracowników dedykowanych działalności prowadzonej na terytorium SSE jako przychodu z działalności podlegającej zwolnieniu podatkowemu (otrzymane dofinansowanie z FGŚP dotyczyło bowiem zarówno pracowników zatrudnionych w zakładzie zlokalizowanym na terenie SSE jak i w jednym z zakładów Spółki zlokalizowanym poza SSE).  W  związku z tym, iż koszt wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność SSE został przez Spółkę rozpoznany jako koszt uzyskania przychodów działalności podlegającej zwolnieniu z opodatkowania, to dofinansowanie z FGŚP przyznane na pokrycie tych kosztów powinno, zdaniem Spółki, stanowić analogicznie przychód z działalności SSE. W związku z powyższym, w złożonym do Dyrektora KIS wniosku Spółka argumentowała, że pozyskane dofinansowanie z FGŚP należy uznać za przychód będący bezpośrednim następstwem działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE.

Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 9 września 2020 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.400.2020.1.MBD (dalej: “Interpretacja”) uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu stwierdził, że zwolnieniu podatkowemu w ramach działalności SSE podlega tylko dochód z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE, która to wskazana jest bezpośrednio w  posiadanym zezwoleniu. Jeżeli dany rodzaj działalności gospodarczej nie został wymieniony w zezwoleniu, a tak jest w przypadku dofinansowania z FGŚP, to uzyskany dochód nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. 

Spółka zaskarżyła otrzymaną Interpelację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (dalej „WSA w Szczecinie” lub “Sąd”). Sąd po rozpatrzeniu skargi przyznał rację Spółce. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja dochodu z działalności na terenie SSE

Zdaniem WSA w Szczecinie, decydujące znaczenie ma interpretacja definicji pojęcia dochodu, uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE. Stanowisko Sądu jednoznacznie wskazało, że z analizy przepisów nie wynika, aby warunkiem zwolnienia było osiągnięcie dochodu wyłącznie ze sprzedaży towarów czy usług powstałych w strefie. Sąd w swojej ocenie odwołał się także do przyczyny powstania SSE. Ustanowienie ich miało bowiem na celu nie tylko wprowadzenie systemu zachęt podatkowych dla potencjalnych inwestorów, lecz miało wpłynąć także na tworzenie nowych miejsc pracy. Kontynuując swój wywód, WSA w Szczecinie wskazał, że w ramach podstawowej działalności Spółki mieści się tworzenie nowych miejsc pracy. Tym samym, ponieważ otrzymane przez Spółkę dofinansowanie z FGŚP ma na celu wsparcie utrzymania utworzonych miejsc pracy, to dotyczy ono podstawowej działalności Spółki w SSE i przychód z tego tytułu może stanowić przychód z działalności podlegającej zwolnieniu z opodatkowania.

Komentarz PwC

Naszym zdaniem, WSA w Szczecinie słusznie stwierdził, że sama wykładnia językowa przepisów nie wskazuje, że zwolnieniu w SSE podlega wyłącznie dochód ze sprzedaży wyrobów czy usług powstałych w SSE. Konieczne jest bowiem przyjęcie szerszej perspektywy, wynikającej wprost z przepisów, że zwolnieniu podatkowemu podlegają dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia. Tym samym, w przypadku przychodu incydentalnego (jak np. dofinansowania z FGŚP) konieczne jest wyłącznie uargumentowanie jego bezpośredniego związku z działalnością prowadzoną w SSE.   

Komentarza wymaga również dodatkowa kwestia do której nawiązał Dyrektor KIS, a mianowicie konieczność wpisywania się przychodu w jeden z kodów PKWiU znajdujących się w zezwoleniu. Podejście to wydaje się być wysoce nieuzasadnione, gdyż zarówno w klasyfikacji PKWiU jak i PKD znajduje się grupowanie rodzajów działalności gospodarczej wyłącznie w oparciu o produkowane wyroby i świadczone usługi. W konsekwencji żadna z tych klasyfikacji nie przewiduje kodu obejmującego taki strumień przychodu jak pozyskiwanie środków zewnętrznych na własne potrzeby. 

Julia Balińska, Associate
Mariusz Wcisło, Associate
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA