REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata targowa 2024. Kto płaci, ile, kto jest zwolniony?

Opłata targowa w 2024 roku. Co trzeba wiedzieć?
Opłata targowa w 2024 roku. Co trzeba wiedzieć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opłata targowa to opłata lokalna. Rada gminy może, ale nie musi wprowadzać takiej opłaty na terenie gminy. Dla 2024 roku stawka maksymalna opłaty targowej wynosi 1096,39 zł zł dziennie. Co jeszcze warto wiedzieć o opłacie targowej? Kto podlega opłacie, a kto jest z niej zwolniony?
rozwiń >

Co to znaczy opłata targowa?

Opłata targowa to specyficzne obciążenie finansowe, które dotyczy sprzedawców działających na targowiskach. Jest to forma opłaty, którą muszą uiścić osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na terenie targowiska.

Autopromocja

Głównym celem tej opłaty jest pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem, organizacją i zarządzaniem targowiskiem. Może to obejmować koszty związane z czyszczeniem, ochroną, promocją targowiska czy też innymi usługami zapewnianymi przez organizatora lub zarządcę targowiska.

Warto podkreślić, że opłata targowa dotyczy sprzedaży prowadzonej na otwartym powietrzu, na terenach przeznaczonych do handlu, takich jak place, parkingi czy specjalnie wyznaczone strefy. Nie obejmuje ona sprzedaży prowadzonej w budynkach lub ich częściach, co oznacza, że sklepy, punkty sprzedaży w galeriach handlowych czy inne stałe placówki handlowe są z niej wyłączone.

Ważne

Opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.

Kto podlega opłacie targowej?

Opłata targowa dotyczy sprzedawców działających na targowiskach. Poniżej przedstawiam osoby i jednostki, które podlegają opłacie targowej:

 • osoby fizyczne - to indywidualni sprzedawcy, którzy prowadzą działalność handlową na targowiskach. Mogą to być zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i osoby sprzedające towary okazjonalnie;
 • osoby prawne - są to spółki, stowarzyszenia, fundacje i inne jednostki, które mają osobowość prawną i prowadzą sprzedaż na targowiskach. Przykłady to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) czy spółki akcyjne (S.A.), które zdecydowały się na handel w takim miejscu;
 • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - chociaż nie mają one formalnej osobowości prawnej, mogą prowadzić działalność handlową. Przykłady to niektóre stowarzyszenia, spółdzielnie czy partnerstwa, które nie zostały zarejestrowane jako osoby prawne, ale mimo to prowadzą sprzedaż na targowiskach.

Kto jest zwolniony z opłaty targowej?

Regulacje prawne dotyczące zwolnienia od opłaty targowej zawiera art. 16. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W świetle obowiązujących przepisów, zwalnia się od opłaty targowej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • osoby i jednostki wymienione w art. 15 opłata targowa ust. 1, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach;
 • rolników i ich domowników prowadzących w piątki i soboty handel w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników (Dz. U. poz. 2290).

Ile wynosi opłata targowa w 2024 roku?

Zasady poboru, terminy płatności i wysokość opłaty targowej na 2024 rok określa rada gminy w drodze uchwały, zgodnie z art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednakże opłata te nie mogą przekroczyć maksymalnej stawki określonej przez ustawodawcę na dany rok podatkowy.

W związku z tym, jak wynika z obwieszczenia Ministra Finansów z 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (Monitor Polski z 1 sierpnia 2023 r., poz. 774), opłata targowa w 2024 roku nie może przekroczyć kwoty 1096,39 zł dziennie.

Przypomnijmy, że maksymalna stawka opłaty targowej dla roku 2023 została ustalona na poziomie 953,38 zł dziennie. Widać więc wyraźnie, że mamy do czynienia z dość znacznym podwyższeniem górnej granicy tej opłaty.

Ważne

Rada gminy może wprowadzić opłatę targową. Oznacza to, że wprowadzenie jej na terenie gminy jest wyłącznie prawem, a nie obowiązkiem. Rada gminy może, ale nie musi wprowadzać opłaty targowej na terenie gminy.

Czy opłata targowa jest obowiązkowa?

Tak, opłata targowa jest obowiązkowa dla wszystkich sprzedawców, którzy prowadzą sprzedaż na targowiskach lub innych wyznaczonych do tego miejscach na otwartym powietrzu. Jej uiszczenie jest wymagane w celu legalnego prowadzenia działalności handlowej w takich miejscach.

Nieuiszczenie opłaty targowej może skutkować różnymi konsekwencjami, takimi jak nałożenie kary finansowej, usunięcie ze stanowiska handlowego czy nawet zakaz prowadzenia sprzedaży na danym targowisku.

W praktyce, przed rozpoczęciem sprzedaży na targowisku, sprzedawcy zazwyczaj muszą zgłosić się do odpowiedniego organu lub zarządcy targowiska w celu uregulowania opłaty i uzyskania pozwolenia na handel. W zależności od regulaminu danego targowiska, opłata może być pobierana codziennie, tygodniowo, miesięcznie czy nawet rocznie.

Podsumowanie

Opłata targowa stanowi istotny element funkcjonowania lokalnych targowisk. W roku 2024 przyniesie ona pewne zmiany co do jej wysokości, które mogą wpłynąć na działalność wielu sprzedawców. Chociaż rady gmin mają prawo, ale nie obowiązek wprowadzenia tej opłaty, jej obecność ma kluczowe znaczenie dla utrzymania i zarządzania targowiskami. Ważne jest, by każdy sprzedawca był świadomy, kto podlega opłacie targowej, jakie są jej stawki oraz kto może liczyć na zwolnienie. Zrozumienie tych aspektów pomoże w prowadzeniu legalnej i efektywnej działalności handlowej na targowiskach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA