REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata targowa 2024. Kto płaci, ile, kto jest zwolniony?

Opłata targowa w 2024 roku. Co trzeba wiedzieć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opłata targowa to opłata lokalna. Rada gminy może, ale nie musi wprowadzać takiej opłaty na terenie gminy. Dla 2024 roku stawka maksymalna opłaty targowej wynosi 1096,39 zł zł dziennie. Co jeszcze warto wiedzieć o opłacie targowej? Kto podlega opłacie, a kto jest z niej zwolniony?
rozwiń >

Co to znaczy opłata targowa?

Opłata targowa to specyficzne obciążenie finansowe, które dotyczy sprzedawców działających na targowiskach. Jest to forma opłaty, którą muszą uiścić osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na terenie targowiska.

Autopromocja

Głównym celem tej opłaty jest pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem, organizacją i zarządzaniem targowiskiem. Może to obejmować koszty związane z czyszczeniem, ochroną, promocją targowiska czy też innymi usługami zapewnianymi przez organizatora lub zarządcę targowiska.

Warto podkreślić, że opłata targowa dotyczy sprzedaży prowadzonej na otwartym powietrzu, na terenach przeznaczonych do handlu, takich jak place, parkingi czy specjalnie wyznaczone strefy. Nie obejmuje ona sprzedaży prowadzonej w budynkach lub ich częściach, co oznacza, że sklepy, punkty sprzedaży w galeriach handlowych czy inne stałe placówki handlowe są z niej wyłączone.

Ważne

Opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.

Kto podlega opłacie targowej?

Opłata targowa dotyczy sprzedawców działających na targowiskach. Poniżej przedstawiam osoby i jednostki, które podlegają opłacie targowej:

  • osoby fizyczne - to indywidualni sprzedawcy, którzy prowadzą działalność handlową na targowiskach. Mogą to być zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i osoby sprzedające towary okazjonalnie;
  • osoby prawne - są to spółki, stowarzyszenia, fundacje i inne jednostki, które mają osobowość prawną i prowadzą sprzedaż na targowiskach. Przykłady to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) czy spółki akcyjne (S.A.), które zdecydowały się na handel w takim miejscu;
  • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - chociaż nie mają one formalnej osobowości prawnej, mogą prowadzić działalność handlową. Przykłady to niektóre stowarzyszenia, spółdzielnie czy partnerstwa, które nie zostały zarejestrowane jako osoby prawne, ale mimo to prowadzą sprzedaż na targowiskach.

Kto jest zwolniony z opłaty targowej?

Regulacje prawne dotyczące zwolnienia od opłaty targowej zawiera art. 16. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W świetle obowiązujących przepisów, zwalnia się od opłaty targowej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoby i jednostki wymienione w art. 15 opłata targowa ust. 1, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach;
  • rolników i ich domowników prowadzących w piątki i soboty handel w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników (Dz. U. poz. 2290).

Ile wynosi opłata targowa w 2024 roku?

Zasady poboru, terminy płatności i wysokość opłaty targowej na 2024 rok określa rada gminy w drodze uchwały, zgodnie z art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednakże opłata te nie mogą przekroczyć maksymalnej stawki określonej przez ustawodawcę na dany rok podatkowy.

W związku z tym, jak wynika z obwieszczenia Ministra Finansów z 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (Monitor Polski z 1 sierpnia 2023 r., poz. 774), opłata targowa w 2024 roku nie może przekroczyć kwoty 1096,39 zł dziennie.

Przypomnijmy, że maksymalna stawka opłaty targowej dla roku 2023 została ustalona na poziomie 953,38 zł dziennie. Widać więc wyraźnie, że mamy do czynienia z dość znacznym podwyższeniem górnej granicy tej opłaty.

Ważne

Rada gminy może wprowadzić opłatę targową. Oznacza to, że wprowadzenie jej na terenie gminy jest wyłącznie prawem, a nie obowiązkiem. Rada gminy może, ale nie musi wprowadzać opłaty targowej na terenie gminy.

Czy opłata targowa jest obowiązkowa?

Tak, opłata targowa jest obowiązkowa dla wszystkich sprzedawców, którzy prowadzą sprzedaż na targowiskach lub innych wyznaczonych do tego miejscach na otwartym powietrzu. Jej uiszczenie jest wymagane w celu legalnego prowadzenia działalności handlowej w takich miejscach.

Nieuiszczenie opłaty targowej może skutkować różnymi konsekwencjami, takimi jak nałożenie kary finansowej, usunięcie ze stanowiska handlowego czy nawet zakaz prowadzenia sprzedaży na danym targowisku.

W praktyce, przed rozpoczęciem sprzedaży na targowisku, sprzedawcy zazwyczaj muszą zgłosić się do odpowiedniego organu lub zarządcy targowiska w celu uregulowania opłaty i uzyskania pozwolenia na handel. W zależności od regulaminu danego targowiska, opłata może być pobierana codziennie, tygodniowo, miesięcznie czy nawet rocznie.

Podsumowanie

Opłata targowa stanowi istotny element funkcjonowania lokalnych targowisk. W roku 2024 przyniesie ona pewne zmiany co do jej wysokości, które mogą wpłynąć na działalność wielu sprzedawców. Chociaż rady gmin mają prawo, ale nie obowiązek wprowadzenia tej opłaty, jej obecność ma kluczowe znaczenie dla utrzymania i zarządzania targowiskami. Ważne jest, by każdy sprzedawca był świadomy, kto podlega opłacie targowej, jakie są jej stawki oraz kto może liczyć na zwolnienie. Zrozumienie tych aspektów pomoże w prowadzeniu legalnej i efektywnej działalności handlowej na targowiskach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA