REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata klimatyczna 2024. Jakie stawki obowiązują, kto musi płacić?

Opłata klimatyczna 2024. Kto płaci, kto ustala, kto jest zwolniony?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku opłata klimatyczna nadal będzie wspierać miejscowości o wyjątkowych walorach przyrodniczych i uzdrowiskowych. Z maksymalnymi stawkami ustalonymi przez Ministra Finansów na poziomie 3,22 zł dla miejsc o korzystnych właściwościach klimatycznych, 4,54 zł dla obszarów ochrony uzdrowiskowej i aż 6,21 zł dla uzdrowisk, warto zastanowić się, co dokładnie kryje się za tą opłatą. Kto jest zobowiązany do jej zapłaty? Kto może liczyć na zwolnienie? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące opłaty klimatycznej w 2024 roku.
rozwiń >

Co to jest opłata klimatyczna?

Opłata klimatyczna to specyficzny rodzaj podatku, który jest pobierany w niektórych miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych. Jeśli ktoś przebywa w takiej miejscowości może być zobowiązany do zapłaty tej opłaty. Istnieją dwa główne rodzaje tej daniny: opłata miejscowa oraz opłata uzdrowiskowa.

Autopromocja

Podstawowe informacje o opłacie klimatycznej:

 • miejscowości pobierające opłatę - opłata klimatyczna może być pobierana w miejscowościach, które charakteryzują się szczególnymi walorami wypoczynkowymi, klimatycznymi, krajobrazowymi czy turystycznymi;
 • warunki dla miejscowości - aby miejscowość mogła pobierać opłatę klimatyczną, musi spełniać pewne warunki, takie jak posiadanie klimatu o właściwościach leczniczych potwierdzonych na zasadach określonych przez ustawodawcę czy spełnianie określonych wymagań w stosunku do ochrony środowiska;
 • stawki opłaty - wysokość opłaty klimatycznej jest określana przez radę gminy, ale nie może ona przekroczyć maksymalnych stawek ustalanych corocznie przez Ministra Finansów;
 • zwolnienia - istnieją pewne zwolnienia z opłaty klimatycznej, takie jak np. dla podatników podatku od nieruchomości posiadających domy letniskowe w miejscowościach, gdzie pobiera się opłatę miejscową lub uzdrowiskową;
 • czas pobytu - opłata klimatyczna jest pobierana za każdy dzień pobytu w danej miejscowości, pod warunkiem, że pobyt trwa dłużej niż dobę.

Celem opłaty klimatycznej jest wsparcie tych miejscowości, które ze względu na swoje walory mogą mieć pewne ograniczenia, np. w zakresie rozwoju przemysłu.

Kto musi płacić opłatę klimatyczną?

Opłata klimatyczna dotyczy osób, które przebywają w miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych dłużej niż 24 godziny. Oto kto może być zobowiązany do jej zapłaty:

 • osoby, które spędzają czas w takich miejscowościach w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych i ich pobyt trwa dłużej niż doba;
 • osoby, które przebywają w miejscowościach posiadających status uzdrowiska dłużej niż doba. Wyjazd do takiej miejscowości może mieć cel zdrowotny, turystyczny, wypoczynkowy lub szkoleniowy.

Warto zaznaczyć, że istnieją pewne zwolnienia z opłaty klimatycznej. Na przykład, podatnicy podatku od nieruchomości posiadający domy letniskowe w miejscowościach, gdzie pobiera się opłatę miejscową lub uzdrowiskową, mogą być zwolnieni z tej opłaty. Ponadto, niektóre gminy mogą wprowadzać dodatkowe ulgi lub obniżki, zwłaszcza poza sezonem turystycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi opłata klimatyczna w 2024 roku?

Maksymalne dzienne stawki opłat lokalnych, w tym opłaty klimatycznej (miejscowej i uzdrowiskowej), które będą obowiązywały w 2024 r., określił Minister Finansów w obwieszczeniu w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (Monitor Polski z 1 sierpnia 2023 r., poz. 774).

W związku z tym znane są górne granice opłaty klimatycznej na rok 2024. Nie będą mogły przekroczyć dziennie:

 • 3,22 zł - maksymalna opłata miejscowa w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
 • 4,54 zł - maksymalna opłata miejscowa w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej,
 • 6,21 zł - maksymalna opłata uzdrowiskowa.
Ważne

Opłatę uzdrowiskową pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych – za każdą rozpoczętą dobę pobytu.

Opłata klimatyczna - kto ustala?

Wysokość opłaty klimatycznej na dany rok podatkowy ustala rada gminy. Określa ona wysokość opłaty, miejscowości, w których będzie ona pobierana, oraz ewentualne zwolnienia i ulgi. Przy czym, stawki ustalone przez radę gminy nie mogą przekroczyć maksymalnych stawek określonych przez Ministra Finansów.

Kto pobiera opłatę klimatyczną?

Opłatę klimatyczną pobierają gminy w miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych. W praktyce, za jej pobieranie odpowiedzialne są często jednostki organizacyjne gminy, placówki turystyczne, pensjonaty, hotele czy inne obiekty noclegowe, które następnie odprowadzają ją do budżetu gminy.

Kto może być zwolniony z opłaty klimatycznej?

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, opłaty klimatycznej (opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej) nie pobiera się:

 • pod warunkiem wzajemności – od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 • od osób przebywających w szpitalach;
 • od osób niewidomych i ich przewodników;
 • od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
 • od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.

Warto też wspomnieć, że od osób, od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej.

Czy opłata klimatyczna jest obowiązkowa?

Tak, opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla osób przebywających w miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych dłużej niż 24 godziny. Jeśli dana miejscowość ustaliła pobieranie tej opłaty i spełnia określone kryteria, osoby odwiedzające taką miejscowość są zobowiązane do jej zapłaty. Jednakże istnieją pewne zwolnienia i ulgi, o których był już mowa, więc nie wszyscy turyści lub goście muszą ją płacić. Warto zwrócić uwagę na lokalne przepisy i regulacje dotyczące opłaty klimatycznej w miejscowości, którą się odwiedza.

Podsumowanie

Opłata klimatyczna to specjalny podatek wprowadzony w celu wsparcia miejscowości o wyjątkowych walorach przyrodniczych i uzdrowiskowych. W 2024 roku stawki opłaty klimatycznej wynoszą od 3,22 zł do 6,21 zł w zależności od rodzaju miejscowości i jej statusu. Pobierana jest od osób przebywających w tych miejscowościach dłużej niż 24 godziny, z pewnymi wyjątkami i zwolnieniami. Wysokość opłaty jest ustalana przez radę gminy, ale musi być zgodna z maksymalnymi stawkami określonymi przez Ministra Finansów. W praktyce za jej pobieranie odpowiadają różne jednostki, takie jak hotele czy pensjonaty, które następnie przekazują ją do budżetu gminy. Warto być świadomym tej opłaty podczas planowania pobytu w takich miejscowościach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA