Wydatki na kolację służbową z kontrahentem stanowią koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
Tak wynika z niedawno wydanego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 11 września 2013 r., sygn. akt I FSK 2019/13).
REKLAMA
Wydatki towarzyszące nauce w kosztach
Wydatki na kolację służbową z kontrahentem w kosztach
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest korzystnym dla podatników orzeczeniem pozwalającym uznać takie wydatki za reklamę i zaliczyć je do kosztów podatkowych.
Wyrok ten potwierdza ustaloną przez NSA linię orzeczniczą, zgodnie z którą każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Wcześniej siedmioosobowy skład NSA (wyrok z 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11) uznał, że rachunek za obiad z kontrahentem nie podlega automatycznie wyłączeniu z kosztów podatkowych.
Podróże służbowe samochodem pracownika - jak rozliczyć?
Koszty reprezentacji mają na celu stworzenie pewnego wizerunku podatnika, dobrego postrzegania jego działalności i pozytywnych relacji z kontrahentami. Oceniając, czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy patrzeć właśnie przez pryzmat ich celu. Jeśli natomiast dominującym celem ponoszonych kosztów jest wykreowanie takiego obrazu podatnika, wówczas koszty te mają charakter reprezentacyjny.
NSA nie podjął jednak uchwały, która wyjaśni zakres pojęcia „reprezentacja”.
Usługi doradcze w kosztach podatkowych
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
UWAGA!
Sąd podkreślił jednak, że każda sprawa wymaga odrębnej analizy w tym zakresie.
oprac. Dorota Ryterska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat