reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Przekazanie sprawozdania finansowego przez spółkę w upadłości

Przekazanie sprawozdania finansowego przez spółkę w upadłości

Czy spółka w upadłości ma obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym nie zatwierdzonego sprawozdania finansowego? - Postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 30 czerwca 2006 r. (nr DP/423-0062/06/AK)

Odpowiedź:
18 kwietnia 2005 r. Sąd Rejonowy w Słupsku VI Wydział Gospodarczy ogłosił wobec spółki z o.o. upadłość z możliwością zawarcia układu. Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy o rachunkowości, zamknięto księgi rachunkowe na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan upadłości i sporządzono sprawozdanie finansowe za okres 1 stycznia 2005 r.-17 kwietnia 2005 r. (...) Zdaniem podatnika, do urzędu skarbowego składa się tylko zatwierdzone sprawozdania finansowe.
Stanowisko organu podatkowego:
(...) W myśl art. 14 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika, ogłasza się upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu. (...)
Jak wynika z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Stosownie do art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń. Jednocześnie - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości - na dzień rozpoczęcia likwidacji lub wszczęcia postępowania upadłościowego otwiera się księgi rachunkowe - w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń.
Na podstawie art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Zgodnie z art. 27 ust. 2  u.p.d.o.p., podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama