REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co daje interpretacja podatkowa?

Piotr Juszczyk
doradca podatkowy w firmie inFakt
Co daje indywidualna interpretacja podatkowa? Jak chroni podatnika?
Co daje indywidualna interpretacja podatkowa? Jak chroni podatnika?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Indywidualna interpretacja podatkowa jest udzielana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Daje ona podatnikom odpowiedź na pytania, czy zgodnie z prawem skorzystali z ulgi podatkowej lub czy powinni zapłacić podatek, jeśli np. sprzedali właśnie mieszkanie.

Indywidualna interpretacja podatkowa to oficjalne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w konkretnej sprawie przedstawionej przez podatnika. Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej można złożyć w odniesieniu do stanu faktycznego (zdarzeń, które mają lub miały miejsce) lub zdarzeń przyszłych (np. gdy podatnik planuje sprzedać w przyszłości działkę i zastanawia się, czy będzie musiał zapłacić od niej podatek VAT).

Autopromocja

Kto może wystąpić o indywidualną interpretację podatkową?

Z zapytaniem do Dyrektora KIS może wystąpić każdy podatnik. Mogą to być podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółki czy osoby prywatne. Koszt złożenia wniosku to 40 złotych od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wniosek można złożyć w sposób tradycyjny, czyli wysłać pocztą, jak również elektronicznie poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza w ePUAP. W obu przypadkach wniosek musi zawierać szczegółowy opis sprawy, pytanie do Dyrektora KIS, a także stanowisko podatnika i jego uzasadnienie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

W przygotowaniu wniosku o wydanie interpretacji (ORD-IN) pomóc może specjalny kreator udostępniony przez Krajową Administrację Skarbową. Zawiera on wskazówki, które mogą być pomocne przy wypełnianiu formularza. Zapisany i podpisany elektronicznie wniosek można następnie przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski oraz jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym. Istnieje również możliwość wydrukowania zapisanego wniosku ORD-IN i po podpisaniu wysłania go pocztą tradycyjną na adres KIS. Kreator dostępny jest pod adresem: https://ord-in.podatki.gov.pl/.

Jak złożyć odwołanie od decyzji KIS? Jak zaskarżyć interpretację indywidualną?

Czas oczekiwania na wydanie indywidualnej interpretacji to trzy miesiące. Dyrektor KIS może uznać stanowisko podatnika za prawidłowe lub je zanegować i przedstawić prawidłową interpretację. Nad wnioskodawcą stosującym się do interpretacji rozciąga się parasol ochronny przed poniesieniem negatywnych konsekwencji. Zasada braku konsekwencji w odniesieniu do stanu faktycznego polega na zwolnieniu z odsetek i odstąpieniu od skutków karno-skarbowych, jeśli organ w postępowaniu zajmie inne stanowisko niż to wyrażone w interpretacji. Jeśli podatnik zwraca się do KIS z zapytaniem o zdarzenie przyszłe, którego skutki wystąpią po wydaniu interpretacji, w takim wypadku również zyskuje ochronę przed zapłatą podatku.

Na stanowisko Dyrektora KIS podatnikowi przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd po rozpatrzeniu sprawy może uchylić postanowienia interpretacji, w takim wypadku w ciągu trzech miesięcy od decyzji Dyrektor KIS ponownie rozpatruje wniosek podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest interpretacja indywidualna prawa podatkowego?

Kluczowe znaczenie ma fakt, że interpretacja wydawana jest w konkretnej sprawie, którą wnioskodawca powinien przedstawić możliwie najrzetelniej. Jeżeli okaże się, że opisany stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe są inne niż we wniosku, wtedy organ podatkowy może zakwestionować moc ochronną interpretacji. Z tego powodu interpretacja jest wiążąca tylko dla podatników, którzy o nią wystąpili. Nie ma możliwości powołania się na odpowiedź Dyrektora KIS na zapytanie innego podatnika, nawet jeśli dana sprawa jest niemal identyczna.

W internecie można znaleźć wiele wyszukiwarek indywidualnych interpretacji. Należy jednak pamiętać, żeby korzystać z nich jedynie poglądowo. Aby mieć pewność, że przepisy stosowane są przez podatnika poprawnie, powinien on zadbać o uzyskanie własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Dyrektor KIS może również odmówić podatnikowi wydania indywidualnej interpretacji, jeżeli stan faktyczny lub wskazane zdarzenie przyszłe są związane z czynnościami polegającymi na unikaniu opodatkowania, lub gdy mogą być uznane za nadużycie prawa.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  REKLAMA