REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co daje interpretacja podatkowa?

Piotr Juszczyk
Doradca podatkowy w firmie inFakt. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wieloletni praktyk w dziedzinie księgowości. Specjalizuje się w tematach prawa podatkowego, księgowości oraz prowadzenia biznesu. Na co dzień pomaga przedsiębiorcom, przekładając przepisy na prosty język.
Co daje indywidualna interpretacja podatkowa? Jak chroni podatnika?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Indywidualna interpretacja podatkowa jest udzielana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Daje ona podatnikom odpowiedź na pytania, czy zgodnie z prawem skorzystali z ulgi podatkowej lub czy powinni zapłacić podatek, jeśli np. sprzedali właśnie mieszkanie.

Indywidualna interpretacja podatkowa to oficjalne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w konkretnej sprawie przedstawionej przez podatnika. Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej można złożyć w odniesieniu do stanu faktycznego (zdarzeń, które mają lub miały miejsce) lub zdarzeń przyszłych (np. gdy podatnik planuje sprzedać w przyszłości działkę i zastanawia się, czy będzie musiał zapłacić od niej podatek VAT).

REKLAMA

Autopromocja

Kto może wystąpić o indywidualną interpretację podatkową?

Z zapytaniem do Dyrektora KIS może wystąpić każdy podatnik. Mogą to być podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółki czy osoby prywatne. Koszt złożenia wniosku to 40 złotych od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wniosek można złożyć w sposób tradycyjny, czyli wysłać pocztą, jak również elektronicznie poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza w ePUAP. W obu przypadkach wniosek musi zawierać szczegółowy opis sprawy, pytanie do Dyrektora KIS, a także stanowisko podatnika i jego uzasadnienie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

W przygotowaniu wniosku o wydanie interpretacji (ORD-IN) pomóc może specjalny kreator udostępniony przez Krajową Administrację Skarbową. Zawiera on wskazówki, które mogą być pomocne przy wypełnianiu formularza. Zapisany i podpisany elektronicznie wniosek można następnie przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski oraz jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym. Istnieje również możliwość wydrukowania zapisanego wniosku ORD-IN i po podpisaniu wysłania go pocztą tradycyjną na adres KIS. Kreator dostępny jest pod adresem: https://ord-in.podatki.gov.pl/.

Jak złożyć odwołanie od decyzji KIS? Jak zaskarżyć interpretację indywidualną?

Czas oczekiwania na wydanie indywidualnej interpretacji to trzy miesiące. Dyrektor KIS może uznać stanowisko podatnika za prawidłowe lub je zanegować i przedstawić prawidłową interpretację. Nad wnioskodawcą stosującym się do interpretacji rozciąga się parasol ochronny przed poniesieniem negatywnych konsekwencji. Zasada braku konsekwencji w odniesieniu do stanu faktycznego polega na zwolnieniu z odsetek i odstąpieniu od skutków karno-skarbowych, jeśli organ w postępowaniu zajmie inne stanowisko niż to wyrażone w interpretacji. Jeśli podatnik zwraca się do KIS z zapytaniem o zdarzenie przyszłe, którego skutki wystąpią po wydaniu interpretacji, w takim wypadku również zyskuje ochronę przed zapłatą podatku.

Na stanowisko Dyrektora KIS podatnikowi przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd po rozpatrzeniu sprawy może uchylić postanowienia interpretacji, w takim wypadku w ciągu trzech miesięcy od decyzji Dyrektor KIS ponownie rozpatruje wniosek podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest interpretacja indywidualna prawa podatkowego?

Kluczowe znaczenie ma fakt, że interpretacja wydawana jest w konkretnej sprawie, którą wnioskodawca powinien przedstawić możliwie najrzetelniej. Jeżeli okaże się, że opisany stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe są inne niż we wniosku, wtedy organ podatkowy może zakwestionować moc ochronną interpretacji. Z tego powodu interpretacja jest wiążąca tylko dla podatników, którzy o nią wystąpili. Nie ma możliwości powołania się na odpowiedź Dyrektora KIS na zapytanie innego podatnika, nawet jeśli dana sprawa jest niemal identyczna.

W internecie można znaleźć wiele wyszukiwarek indywidualnych interpretacji. Należy jednak pamiętać, żeby korzystać z nich jedynie poglądowo. Aby mieć pewność, że przepisy stosowane są przez podatnika poprawnie, powinien on zadbać o uzyskanie własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Dyrektor KIS może również odmówić podatnikowi wydania indywidualnej interpretacji, jeżeli stan faktyczny lub wskazane zdarzenie przyszłe są związane z czynnościami polegającymi na unikaniu opodatkowania, lub gdy mogą być uznane za nadużycie prawa.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA