REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory wniosków ORD-IN i ORD-OG od 1 marca 2017 r.

Nowe wzory wniosków ORD-IN i ORD-OG od 1 marca 2017 r. /shutterstock.com
Nowe wzory wniosków ORD-IN i ORD-OG od 1 marca 2017 r. /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów i Rozwoju przygotował nowe rozporządzenia w zakresie interpretacji podatkowych. Od 1 marca 2017 r. obowiązywały będą nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji - ORD-IN i ORD-OG. Zmiany mają związek z reformą administracji podatkowej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Autopromocja

Na początku marca 2017 r., zgodnie z zapisem art. 21 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947), zostanie utworzony nowy organ Krajowej Administracji Skarbowej, tj. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Do zadań tego nowego organu będzie należało m.in. zapewnienie jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej i celnej, w tym jej przetwarzanie i udostępnianie, prowadzenie spraw dotyczących interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego oraz prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w powyższym zakresie.

Obecnie kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) , zgodnie z którym Minister Finansów upoważnił Dyrektorów Izb Skarbowych w: Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu, Warszawie oraz Łodzi jako organy pierwszej instancji do wydawania postanowień o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosków o wydanie interpretacji oraz wykonywania niektórych czynności związanych ze złożonymi wnioskami. Rozporządzenie to utraci moc z dniem 1 marca 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższa zmiana pociągnęła za sobą konieczność modyfikacji wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego (ORD-IN) oraz wzoru wniosku o wydanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego (ORD-OG).

Nowy wniosek ORD-IN

Zmiany we wniosku ORD-IN zakłada projektowane rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju z dnia 6 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek, które zastąpi obowiązujące obecnie w tym zakresie – rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek.

W związku z nowymi rozwiązaniami wprowadzonymi reformą administracji skarbowej w nowym wzorze formularza ORD-IN, w sekcji znajdującej się bezpośrednio pod tytułem formularza, dodano dane adresowe organu podatkowego właściwego od 1 marca 2017 r. w sprawach dotyczących wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego – Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

W sekcji A blok A2 zawierający informacje o organach upoważnionych do dnia 28 lutego 2016 r. do wydawania interpretacji indywidualnych oraz w odpowiednim zakresie, zmodyfikowano sekcję F „wysokość, sposób uiszczenia i zwrotu opłaty”. Pozostałe zmiany mają charakter redakcyjny.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 marca 2017 r. – równocześnie z dniem wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej.

Zobacz: Nowy wzór wniosku ORD-IN


Nowy wniosek ORD-OG

Natomiast nowy wzór wniosku ORD-OG określa projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji ogólnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek. Zastąpi on obowiązujące obecnie w tym zakresie – rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji ogólnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek.

Proponowane zmiany również mają na celu dostosowanie wzoru do zmian zawartych w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej.

W stosunku do obowiązującego obecnie wzoru wniosku ORD-OG wprowadzono m.in. następujące zmiany: W sekcji znajdującej się bezpośrednio pod tytułem formularza, dodano dane adresowe organu podatkowego, który od 1 marca 2017 r. będzie upoważniony do wydawania w pierwszej instancji postanowień o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej - Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Z tego też powodu dokonano w sekcji A blok A1 zawierający informacje o organach upoważnionych do dnia 28 lutego 2017 r. do wydawania ww. postanowień oraz w odpowiednim zakresie zmodyfikowano sekcję D „sposób uiszczenia i zwrotu opłaty”.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 marca 2017 r.

Zobacz: Nowy wzór wniosku ORD-OG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA