REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wydatki związane z prowadzeniem bloga można odliczyć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jakie wydatki związane z prowadzeniem bloga można odliczyć
Jakie wydatki związane z prowadzeniem bloga można odliczyć
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie wydatki może odliczyć podatnik, który umieszcza swoje artykuły na stronie www, blogu, a przy tym zarabia na reklamach? Nie ma co do tego pewności, bo interpretacje podatkowe są sprzeczne.

Apetyt blogerów rozbudził ponad pół roku temu dyrektor Izby Skarbowej Warszawie w interpretacji z października 2015 r. (nr IPPB1/4511-1035/15-2/AM).

REKLAMA

Autopromocja

Chodziło o autorkę strony lajfstajlowej, która chciała się dzielić z czytelnikami swoimi przemyśleniami o modzie, podróżach, w kontekście tematyki kulinarnej, gadżetów elektronicznych, motoryzacji i sportów. Na blogu miały być zamieszczane recenzje filmów, spektakli teatralnych, koncertów muzycznych, recenzje restauracji, gabinetów kosmetycznych, relacje z wyjazdów turystycznych, testy kosmetyków, życiowe porady autorki.

Blogerka liczyła na przychody z reklam zamieszczanych na swojej stronie oraz z pisania artykułów sponsorowanych.

Korzystne stanowiska

Dyrektor izby potwierdził, że blogerka może odliczyć od przychodu wydatki m.in. na zakup biletów do kina, teatru, na wystawę, opłacenie kosztów podróży, usług gastronomicznych, zakup domeny. Co więcej, skoro chce uruchomić angielskojęzyczną wersję bloga, to może też odliczyć koszt lekcji języka angielskiego i tłumacza.

Organ uznał, że wszystkie te wydatki mają związek z przychodem i z tego względu mogą być kosztem podatkowym, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie była to jedyna korzystna interpretacja warszawskiego organu. Również i później potwierdzał on możliwość odliczania wydatków związanych z prowadzeniem bloga, m.in. w tegorocznych interpretacjach nr IPPB1/4511-318/16-2/AM oraz IPPB1/4511-325/16-2/AM.

W ostatniej – z 13 czerwca 2016 r. (nr IPPB1/4511-382/16-4/AM) – dyrektor izby pozwolił autorowi blogu dotyczącego turystyki, motoryzacji i sportów, odliczyć koszty wyjazdów na nurkowanie, rafting, wspinaczkę, targi, imprezy tematyczne. Potwierdził również możliwość odliczenia wydatków związanych z uczestnictwem w nich osób tworzących i współtworzących treści publikowane na blogu (np. filmujących czy fotografujących) oraz osób posiadających niezbędne kompetencje i uprawnienia do wykonywania relacjonowanych sportów (spikerzy jachtów, instruktorzy nurkowi, instruktorzy grotołazi itp.).

Wydatki na utworzenie strony internetowej firmy w kosztach

Całkiem odmienne są rozstrzygnięcia organów katowickiego i bydgoskiego. W interpretacji z 30 maja 2016 r. (nr IBPB-1-1/4511-172/16/EN) chodziło o autorkę bloga o tematyce zarówno lajfstajlowej, jak i dla rodziców. Kobieta chciała więc zaliczyć do kosztów podatkowych m.in. wydatki na: zakup ubranek, akcesoriów i gadżetów dziecięcych, ubrań i akcesoriów dedykowanych mamom, książek dla dzieci i dla dorosłych czy kosmetyków. Planowała też odliczać od przychodów koszty wejściówek do muzeów, miejsc z atrakcjami dla dzieci, kawiarni, kina itp.

Osobiste, nie służbowe

Dyrektor katowickiej IS uznał, że wszystko to są wydatki na cele osobiste. Wyjaśnił, że zakup ubranek, kosmetyków czy książek dla dzieci jest związany z życiem osobistym lub funkcjonowaniem rodziny. Każdy, niezależnie od tego, jaki wykonuje zawód, musi ponosić wydatki na cele własne lub rodziny. Dlatego tego rodzaju zakupy stanowią zaspokojenie zwykłych, codziennych potrzeb danej osoby lub rodziny – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Taką samą argumentację przedstawił bydgoski organ we wcześniejszej interpretacji z 8 kwietnia 2016 r. (nr ITPP2/4512-85/16/AK).

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)


Bez związku z reklamą

Równie negatywne, choć inaczej argumentował stanowisko, przedstawił dyrektor IS w Bydgoszczy. W interpretacji z 4 sierpnia br.(nr ITPB1/4511-408/16/MR) odmówił podatnikowi prawa do odliczenia wydatków związanych z prowadzeniem bloga lajfstajlowego i tworzeniem artykułów. W tym wypadku również chodziło o rejestrację domeny, opłat za serwer, oprogramowanie. Podatnik chciał zaliczyć do koszów również wydatki na: zakup aparatu i akcesoriów w związku z umieszczanymi na blogu zdjęciami, kurs językowy i tłumacza, zakup biletów do kina, teatru, na wystawy, opłacenie kosztów podróży, hotelu, usług gastronomicznych.

Nie pomogły tłumaczenia autora bloga, że zamieszczane przez niego teksty mają przyciągać czytelników, a przez to i reklamodawców, co docelowo będzie służyć osiąganiu przychodów. Dyrektor bydgoskiej izby stwierdził, że ponoszone przez blogera wydatki będą służyć napisaniu artykułów lub recenzji. Tymczasem zamierza on zarabiać na dzierżawieniu powierzchni na swojej stronie internetowej pod reklamy, a nie na samym prowadzeniu bloga. Nie ma więc w tym wypadku związku przyczynowo-skutkowego między przychodem a kosztem – uznał organ. ⒸⓅ

Kiedy wydatki na kształcenie może zaliczyć do kosztów

Czy można zaliczyć do kosztów

TAK

NIE

Blog lifestyle’owy

Wydatki na m.in.:

- rejestrację domeny, opłat za serwer, oprogramowanie.

- zakup aparatu i akcesoriów w związku z umieszczanymi na blogu zdjęciami,

- kurs językowy i tłumacza,

- zakup biletów do kina, teatru, na wystawy, opłacenie kosztów podróży, hotelu, usług gastronomicznych.

Interpretacja z 14 października 2015 r. (nr IPPB1/4511-1035/15-2/AM) i z 25 maja 2016 r. (IPPB1/4511-325/16-2/AM)

Interpretacja z 4 sierpnia br. (nr ITPB1/4511-408/16/MR)

Blog dla rodziców

Wydatki m.in. na:

- ubranka, akcesoria i gadżety dziecięce (np. kocyki, pościel, butelki)

- ubrania i akcesoria dla mam (biustonosze, specjalna seria odzieży np. do karmienia itp.)

- książki dziecięce, książki dla dorosłych (powieści, poradnikowe, kucharskie),

- wejściówki do muzeów, miejsc z atrakcjami dla dzieci, kawiarni, kina itp., z których materiały (teksty, zdjęcia, rysunki) są zamieszczane na blogu

Interpretacja z 30 maja 2016 r. (nr IBPB-1-1/4511-172/16/EN)

Blog wędkarski

Wydatki m.in. na:

- zakup testowanego i recenzowanego sprzętu,

- bilet wstępu na targi,

- wykupienie pozwolenia na wędkowanie na łowisku komercyjnym,

- opłacenie podróży, hotelu, usług gastronomicznych,

- wynajem łodzi, slipowanie łodzi, zakup i paliwa do niej itp.

Interpretacja z 9 maja 2016 r. (IPPB1/4511-318/16-2/AM)

Agnieszka Pokojska

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA