Jakie wydatki związane z prowadzeniem bloga można odliczyć
REKLAMA
REKLAMA
Apetyt blogerów rozbudził ponad pół roku temu dyrektor Izby Skarbowej Warszawie w interpretacji z października 2015 r. (nr IPPB1/4511-1035/15-2/AM).
REKLAMA
Chodziło o autorkę strony lajfstajlowej, która chciała się dzielić z czytelnikami swoimi przemyśleniami o modzie, podróżach, w kontekście tematyki kulinarnej, gadżetów elektronicznych, motoryzacji i sportów. Na blogu miały być zamieszczane recenzje filmów, spektakli teatralnych, koncertów muzycznych, recenzje restauracji, gabinetów kosmetycznych, relacje z wyjazdów turystycznych, testy kosmetyków, życiowe porady autorki.
Blogerka liczyła na przychody z reklam zamieszczanych na swojej stronie oraz z pisania artykułów sponsorowanych.
Korzystne stanowiska
Dyrektor izby potwierdził, że blogerka może odliczyć od przychodu wydatki m.in. na zakup biletów do kina, teatru, na wystawę, opłacenie kosztów podróży, usług gastronomicznych, zakup domeny. Co więcej, skoro chce uruchomić angielskojęzyczną wersję bloga, to może też odliczyć koszt lekcji języka angielskiego i tłumacza.
Organ uznał, że wszystkie te wydatki mają związek z przychodem i z tego względu mogą być kosztem podatkowym, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.
Nie była to jedyna korzystna interpretacja warszawskiego organu. Również i później potwierdzał on możliwość odliczania wydatków związanych z prowadzeniem bloga, m.in. w tegorocznych interpretacjach nr IPPB1/4511-318/16-2/AM oraz IPPB1/4511-325/16-2/AM.
W ostatniej – z 13 czerwca 2016 r. (nr IPPB1/4511-382/16-4/AM) – dyrektor izby pozwolił autorowi blogu dotyczącego turystyki, motoryzacji i sportów, odliczyć koszty wyjazdów na nurkowanie, rafting, wspinaczkę, targi, imprezy tematyczne. Potwierdził również możliwość odliczenia wydatków związanych z uczestnictwem w nich osób tworzących i współtworzących treści publikowane na blogu (np. filmujących czy fotografujących) oraz osób posiadających niezbędne kompetencje i uprawnienia do wykonywania relacjonowanych sportów (spikerzy jachtów, instruktorzy nurkowi, instruktorzy grotołazi itp.).
Wydatki na utworzenie strony internetowej firmy w kosztach
Całkiem odmienne są rozstrzygnięcia organów katowickiego i bydgoskiego. W interpretacji z 30 maja 2016 r. (nr IBPB-1-1/4511-172/16/EN) chodziło o autorkę bloga o tematyce zarówno lajfstajlowej, jak i dla rodziców. Kobieta chciała więc zaliczyć do kosztów podatkowych m.in. wydatki na: zakup ubranek, akcesoriów i gadżetów dziecięcych, ubrań i akcesoriów dedykowanych mamom, książek dla dzieci i dla dorosłych czy kosmetyków. Planowała też odliczać od przychodów koszty wejściówek do muzeów, miejsc z atrakcjami dla dzieci, kawiarni, kina itp.
Osobiste, nie służbowe
Dyrektor katowickiej IS uznał, że wszystko to są wydatki na cele osobiste. Wyjaśnił, że zakup ubranek, kosmetyków czy książek dla dzieci jest związany z życiem osobistym lub funkcjonowaniem rodziny. Każdy, niezależnie od tego, jaki wykonuje zawód, musi ponosić wydatki na cele własne lub rodziny. Dlatego tego rodzaju zakupy stanowią zaspokojenie zwykłych, codziennych potrzeb danej osoby lub rodziny – stwierdził dyrektor katowickiej izby.
Taką samą argumentację przedstawił bydgoski organ we wcześniejszej interpretacji z 8 kwietnia 2016 r. (nr ITPP2/4512-85/16/AK).
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
Bez związku z reklamą
REKLAMA
Równie negatywne, choć inaczej argumentował stanowisko, przedstawił dyrektor IS w Bydgoszczy. W interpretacji z 4 sierpnia br.(nr ITPB1/4511-408/16/MR) odmówił podatnikowi prawa do odliczenia wydatków związanych z prowadzeniem bloga lajfstajlowego i tworzeniem artykułów. W tym wypadku również chodziło o rejestrację domeny, opłat za serwer, oprogramowanie. Podatnik chciał zaliczyć do koszów również wydatki na: zakup aparatu i akcesoriów w związku z umieszczanymi na blogu zdjęciami, kurs językowy i tłumacza, zakup biletów do kina, teatru, na wystawy, opłacenie kosztów podróży, hotelu, usług gastronomicznych.
Nie pomogły tłumaczenia autora bloga, że zamieszczane przez niego teksty mają przyciągać czytelników, a przez to i reklamodawców, co docelowo będzie służyć osiąganiu przychodów. Dyrektor bydgoskiej izby stwierdził, że ponoszone przez blogera wydatki będą służyć napisaniu artykułów lub recenzji. Tymczasem zamierza on zarabiać na dzierżawieniu powierzchni na swojej stronie internetowej pod reklamy, a nie na samym prowadzeniu bloga. Nie ma więc w tym wypadku związku przyczynowo-skutkowego między przychodem a kosztem – uznał organ. ⒸⓅ
Kiedy wydatki na kształcenie może zaliczyć do kosztów
Czy można zaliczyć do kosztów |
||
TAK |
NIE |
|
Blog lifestyle’owy Wydatki na m.in.: - rejestrację domeny, opłat za serwer, oprogramowanie. - zakup aparatu i akcesoriów w związku z umieszczanymi na blogu zdjęciami, - kurs językowy i tłumacza, - zakup biletów do kina, teatru, na wystawy, opłacenie kosztów podróży, hotelu, usług gastronomicznych. |
Interpretacja z 14 października 2015 r. (nr IPPB1/4511-1035/15-2/AM) i z 25 maja 2016 r. (IPPB1/4511-325/16-2/AM) |
Interpretacja z 4 sierpnia br. (nr ITPB1/4511-408/16/MR) |
Blog dla rodziców Wydatki m.in. na: - ubranka, akcesoria i gadżety dziecięce (np. kocyki, pościel, butelki) - ubrania i akcesoria dla mam (biustonosze, specjalna seria odzieży np. do karmienia itp.) - książki dziecięce, książki dla dorosłych (powieści, poradnikowe, kucharskie), - wejściówki do muzeów, miejsc z atrakcjami dla dzieci, kawiarni, kina itp., z których materiały (teksty, zdjęcia, rysunki) są zamieszczane na blogu |
Interpretacja z 30 maja 2016 r. (nr IBPB-1-1/4511-172/16/EN) |
|
Blog wędkarski Wydatki m.in. na: - zakup testowanego i recenzowanego sprzętu, - bilet wstępu na targi, - wykupienie pozwolenia na wędkowanie na łowisku komercyjnym, - opłacenie podróży, hotelu, usług gastronomicznych, - wynajem łodzi, slipowanie łodzi, zakup i paliwa do niej itp. |
Interpretacja z 9 maja 2016 r. (IPPB1/4511-318/16-2/AM) |
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat