reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Prowizja za uruchomienie kredytu (opłata aranżacyjna) – kiedy może być kosztem podatkowym

Prowizja za uruchomienie kredytu (opłata aranżacyjna) – kiedy może być kosztem podatkowym

Prowizja za uruchomienie kredytu (opłata aranżacyjna) stanowi pośredni koszt podatkowy i może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo w roku ujęcia jej w księgach rachunkowych.

Przy kwalifikacji takiego wydatku należy brać pod uwagę przede wszystkim okoliczność, że jest to opłata jednorazowa, niezwiązania w ogóle z okresem kredytowania, bezzwrotna, zapłacona za to, że kredyt zostanie uruchomiony, związana z samym faktem zawarcia umowy. Moment ujęcia tej opłaty w księgach rachunkowych nie ma znaczenia przy kwalifikacji podatkowej tych wydatków.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w ustnym uzasadnieniu wyroku z 28 listopada 2012 r. (sygn. III SA/Wa 934/12).

Zatem zdaniem WSA opłata ta ma charakter podobny jak opłata wstępna przy umowie leasingu.

Czy prowizja od rozłożenia na raty spłaty kredytu jest kosztem uzyskania przychodu

Spółka bierze kredyt

Spółka podpisała z konsorcjum banków umowę kredytową. Środki pozyskane z kredytu przeznaczone będą na spłatę istniejącego zadłużenia spółki oraz na finansowanie bieżącej działalności. Nie będzie z nich natomiast finansowana działalność inwestycyjna spółki.

Zgodnie z postanowieniami umowy spółka niezwłocznie po jej podpisaniu uiściła na rzecz kredytodawców jednorazową opłatę aranżacyjną, czyli prowizję za uruchomienie kredytu.

Prowizja ta ma charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych okresów kredytowania, zaś jej poniesienie było warunkiem koniecznym do realizacji umowy kredytowej (i jej wysokość nie ulega zmianie nawet w przypadku przedłużenia okresu trwania umowy kredytowej o rok lub dwa lata).

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała czy prawidłowe jest jej stanowisko, zgodnie z którym uruchomienie kredytu może być zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w roku ujęcia jej w księgach spółki (zaksięgowania)?

Co wybrać: niską prowizję, obniżoną marżę czy redukcję innych kosztów?

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka złożyła skargę do WSA, który uchylił interpretację.

Prowizja jest kosztem pośrednim

W ustnym uzasadnieniu sąd powołał się na stanowisko NSA ugruntowanym w sprawach dotyczących sposobów zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowizji wpłacanych przy umowach leasingowych.

Czy leasingiem można sfinansować rozpoczęcie działalności?

Sąd wskazał, że ma ona identyczny charakter jak ta prowizja, którą zapłaciła spółka. WSA  wskazał, że przedmiotowa opłata ma charakter jednorazowy, niezwiązany z okresem kredytowania, jest bezzwrotna, zaś podstawą do jej uiszczenia jest fakt uruchomienia kredytu.

WSA wskazał także, że moment ujęcia tej opłaty w księgach rachunkowych nie ma znaczenia przy jej kwalifikacji podatkowej.

Odnosząc się do okoliczności przedmiotowej sprawy, sąd  dodał, że przy tego typu opłatach należy brać pod uwagę przede wszystkim ich charakter, a także to, że nie występują elementy faktyczne wskazujące na to, że tę opłatę można powiązać z całym okresem kredytowania.

Uwaga na kredyt mieszkaniowy z prowizją 0%

Natomiast sposób księgowania opłaty w księgach rachunkowych spółki nie miał na gruncie podatkowym znaczenia.

Opracował: Zespół Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama