REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowizja za uruchomienie kredytu (opłata aranżacyjna) – kiedy może być kosztem podatkowym

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
kredyt, opłata aranżacyjna, koszty podatkowe
kredyt, opłata aranżacyjna, koszty podatkowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowizja za uruchomienie kredytu (opłata aranżacyjna) stanowi pośredni koszt podatkowy i może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo w roku ujęcia jej w księgach rachunkowych.

Przy kwalifikacji takiego wydatku należy brać pod uwagę przede wszystkim okoliczność, że jest to opłata jednorazowa, niezwiązania w ogóle z okresem kredytowania, bezzwrotna, zapłacona za to, że kredyt zostanie uruchomiony, związana z samym faktem zawarcia umowy. Moment ujęcia tej opłaty w księgach rachunkowych nie ma znaczenia przy kwalifikacji podatkowej tych wydatków.

Autopromocja

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w ustnym uzasadnieniu wyroku z 28 listopada 2012 r. (sygn. III SA/Wa 934/12).

Zatem zdaniem WSA opłata ta ma charakter podobny jak opłata wstępna przy umowie leasingu.

Czy prowizja od rozłożenia na raty spłaty kredytu jest kosztem uzyskania przychodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka bierze kredyt

Spółka podpisała z konsorcjum banków umowę kredytową. Środki pozyskane z kredytu przeznaczone będą na spłatę istniejącego zadłużenia spółki oraz na finansowanie bieżącej działalności. Nie będzie z nich natomiast finansowana działalność inwestycyjna spółki.

Zgodnie z postanowieniami umowy spółka niezwłocznie po jej podpisaniu uiściła na rzecz kredytodawców jednorazową opłatę aranżacyjną, czyli prowizję za uruchomienie kredytu.

Prowizja ta ma charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych okresów kredytowania, zaś jej poniesienie było warunkiem koniecznym do realizacji umowy kredytowej (i jej wysokość nie ulega zmianie nawet w przypadku przedłużenia okresu trwania umowy kredytowej o rok lub dwa lata).

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała czy prawidłowe jest jej stanowisko, zgodnie z którym uruchomienie kredytu może być zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w roku ujęcia jej w księgach spółki (zaksięgowania)?

Autopromocja

Co wybrać: niską prowizję, obniżoną marżę czy redukcję innych kosztów?

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka złożyła skargę do WSA, który uchylił interpretację.

Autopromocja

Prowizja jest kosztem pośrednim

W ustnym uzasadnieniu sąd powołał się na stanowisko NSA ugruntowanym w sprawach dotyczących sposobów zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowizji wpłacanych przy umowach leasingowych.

Czy leasingiem można sfinansować rozpoczęcie działalności?

Sąd wskazał, że ma ona identyczny charakter jak ta prowizja, którą zapłaciła spółka. WSA  wskazał, że przedmiotowa opłata ma charakter jednorazowy, niezwiązany z okresem kredytowania, jest bezzwrotna, zaś podstawą do jej uiszczenia jest fakt uruchomienia kredytu.

WSA wskazał także, że moment ujęcia tej opłaty w księgach rachunkowych nie ma znaczenia przy jej kwalifikacji podatkowej.

Odnosząc się do okoliczności przedmiotowej sprawy, sąd  dodał, że przy tego typu opłatach należy brać pod uwagę przede wszystkim ich charakter, a także to, że nie występują elementy faktyczne wskazujące na to, że tę opłatę można powiązać z całym okresem kredytowania.

Uwaga na kredyt mieszkaniowy z prowizją 0%

Natomiast sposób księgowania opłaty w księgach rachunkowych spółki nie miał na gruncie podatkowym znaczenia.

Opracował: Zespół Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA