REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłata podwykonawcy to koszt uzyskania przychodu inwestora

Karolina Dołęgowska
Zapłata podwykonawcy to koszt uzyskania przychodu inwestora
Zapłata podwykonawcy to koszt uzyskania przychodu inwestora

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki ponoszone przez inwestora na wynagrodzenie i odsetki za zwłokę należne dalszemu podwykonawcy, poniesione z tytułu odpowiedzialności solidarnej inwestora, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 9 stycznia 2015 r. (sygn. III Sa/Wa 1693/14).

Autopromocja

Wyrok był konsekwencją skargi o uchylenie interpretacji indywidualnej wydanej przez Ministra Finansów, która dotyczyła następującej sytuacji faktycznej.

Inwestor – spółka A zawarł umowę z wykonawcą - spółką B na wybudowanie budynku produkcyjno-magazynowego. Umowa zezwalała generalnemu wykonawcy na zatrudnienie podwykonawców, a podwykonawcom na zaangażowanie dalszych podwykonawców. W związku z tym, spółka B zawarła umowę o podwykonawstwo ze spółką C, a spółka C zleciła część prac swojemu podwykonawcy – spółce D.

Spółka D wypełniła swoje zobowiązania i przedstawiła spółce C faktury za wykonane prace budowlane. Spółka C nie uregulowała jednak należności wobec spółki D. W związku z tym ta złożyła pozew do sądu przeciwko inwestorowi (spółce A) w celu odzyskania należnych pieniędzy z tytułu wykonanych prac budowlanych. Było to możliwe ze względu na przepisy kodeksu cywilnego, które mówią, że zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Podwykonawca może domagać się zapłaty od wykonawcy niezależnie od tego, czy podwykonawca opóźnia płatność na jego rzecz i czy inwestor prawidłowo rozliczył się z podwykonawcą. Sąd apelacyjny zasądził od inwestora –spółki A na rzecz podwykonawcy D należne mu wynagrodzenie wraz z odsetkami, na podstawie faktur wystawionych na rzecz pierwszego podwykonawcy, czyli spółki C. W wykonaniu orzeczenia inwestor A zawarł porozumienia ze spółką D co do spłaty faktur wystawionych na rzecz spółki C.

Nieuregulowane należności - kiedy korekta kosztów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W powyższym stanie faktycznym spółka A zwróciła się do Ministra Finansów z pytaniem, czy kwota zasądzona na rzecz D (należność główna, odsetki, zwrot kosztów procesu) spłacona w ratach może zostać zaliczona przez spółkę A do kosztów uzyskania przychodu?

Zdaniem inwestora płatności dokonywane na podstawie wyroku sądowego z tytułu nie wywiązania się przez wykonawcę z zawartych umów budowlanych stanowią koszty uzyskania przychodów, mimo że dokonywane są na rzecz podwykonawców, w związku z odpowiedzialnością solidarną inwestora wobec dalszych podwykonawców. Wydatek ten jest bezsprzecznie powiązany z przychodami Inwestora, zatem należy go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Minister w interpretacji indywidualnej stwierdził, że powyższe stanowisko jest prawidłowe jedynie w zakresie zaliczenia jako kosztów podatkowych kwot z tytułu zwrotu kosztów procesu. Natomiast w pozostałej części odrzucił możliwość takiej kwalifikacji tych wydatków. Podkreślono, że Inwestor ma możliwość wystąpienia z roszczeniem regresowym do podwykonawców, także wydatek polegający na spłacie zobowiązań spółki D, nie jest ostateczny.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Inwestor wniósł skargę do WSA w Warszawie. Sąd podzielił jego stanowisko że poniesione koszty spełniają wszelkie przesłanki uznania ich za koszt uzyskania przychodu, gdyż zostały poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu i nie zostały uznane jak wydatek nie stanowiący źródła przychodu.


Sąd wskazał, że aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione pewne warunki. Wydatek ten musi:

a) zostać poniesiony przez podatnika,

b) być definitywny (rzeczywisty),

c) pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

d) być poniesiony w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła lub mieć inny wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

Autopromocja

e) zostać właściwie udokumentowany.

Dodatkowo należy ocenić, czy poniesiony wydatek był zasadny i racjonalny z punktu widzenia osiągania korzyści z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto należy przeanalizować cel poniesienia wydatku – w opisywanym przypadku – Inwestor podpisał porozumienie o spłatach zasadzonych kwot, aby uniknąć kosztownej egzekucji. Koszty egzekucji sądowej są w realiach polskich tak wysokie, że każdy prawidłowo działający przedsiębiorca powinien starać się ich unikać, o ile to tylko jest możliwe.

Czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki może stanowić koszt

Uznanie, że inwestor może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek poniesiony na zapłatę określonych kwot na rzecz podwykonawców w ramach solidarnej odpowiedzialności z generalnym wykonawcą w części, w jakiej nie zostały one zwrócone w jakikolwiek sposób przez generalnego wykonawcę, nawet wtedy, gdy już zapłacił on (inwestor) wynagrodzenie wykonawcy, wypełnia założenia, że działał on racjonalnie gospodarczo i w celu zabezpieczenia swojego dochodu.

WSA wyraźnie podkreślił, że kosztami uzyskania przychodów są bowiem wszelkie koszty w szerokim tego słowa znaczeniu, a więc obok nakładów bezpośrednich, również nakłady pośrednie, straty, wydatki niezbędne, wymagające poniesienia w relacji do któregoś z elementów nakładów bezpośrednich.

Istotną sprawą, na którą zwrócił uwagę WSA jest konieczność wykładni gospodarczej prawa podatkowego. Sąd podkreślił, że przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, żeby nakładany na podatnika podatek był adekwatny i nie prowadził do nadmiernego obciążenia. Należy pamiętać, że zasadą w podatku dochodowym jest opodatkowanie dochodu będącego, co do zasady, nadwyżką przychodów nad kosztami ich uzyskania. Wobec powyższego każde racjonalnie poniesione wydatki, spełniające ustawowe wymagania, powinny móc zostać uznane za koszty uzyskania przychodu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA