REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć usługę zamówioną u wspólnika spółki cywilnej

Jak rozliczyć usługę zamówioną u wspólnika spółki cywilnej/ Fot. Fotolia
Jak rozliczyć usługę zamówioną u wspólnika spółki cywilnej/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna dokonująca wydatków na usługi innych podmiotów może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jak natomiast będą wyglądały rozliczenia spółki w sytuacji, jeżeli wydatek zostanie poniesiony na usługę wykonaną przez przedsiębiorstwo wspólnika?

Spółka cywilna jest podmiotem, który nie ma osobowości prawnej. Dlatego m.in. nie płaci ona podatku dochodowego, gdyż ten rozliczają – proporcjonalnie do udziału – wspólnicy. Ale ta konstrukcja sprawia, że czasem pojawiają się problemy przy rozliczeniu.

REKLAMA

Autopromocja

Prawo do jednorazowej amortyzacji w przypadku wspólnika spółki cywilnej

Wspólnik wspólnikowi kontrahentem

Wspólnik spółki cywilnej może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie przez tę spółkę. Wówczas wszystkie koszty, poniesione przez spółkę, w przypadającej na siebie części rozlicza jako koszty własnej działalności, podobnie jak przychody. Ale o wiele częściej zdarza się, że przedsiębiorca prowadzi własną działalność gospodarczą, a spółka cywilna jest drugim biznesem.

Taka właśnie sytuacja wystąpiła w przypadku podatniczki, która zwróciła się do izby skarbowej z pytaniem o rozliczenie kosztów. Prowadzi ona własny gabinet lekarski. Dodatkowo jest wspólnikiem w spółce cywilnej, prowadzącej niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (posiada w nim 1/3 udziałów).

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioskodawczyni jako przedsiębiorca prowadzący własny gabinet podpisała umowę ze spółką cywilną, w której ma udziały, na świadczenie usług medycznych. Zgodnie z umową, ostatniego dnia każdego miesiąca, wystawia spółce fakturę za wykonane usługi.

Nie praca, ale świadczenie usług

Pytanie, jakie zadała izbie, dotyczyło tego, jak powinna potraktować koszt, jaki dla spółki cywilnej stanowi wydatek na zakup usług od należącego do podatniczki gabinetu? Podatniczka stwierdziła, że koszt, jaki dla spółki stanowi wydatek, będzie faktycznie jej kosztem podatkowym, w wysokości proporcjonalnej do udziałów, a więc w 1/3 poniesionej kwoty.

REKLAMA

Izba Skarbowa w Katowicach z interpretacji z 20 kwietnia (sygnatura IBPB-1-1/4511-133/16/ZK) przyznała jej rację. Wprawdzie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za koszt uzyskania przychodu nie uznaje się pracy własnej przedsiębiorcy, jednak w tym wypadku mamy do czynienia z umową, podpisaną przez dwa odrębne podmioty gospodarcze.

To oznacza, że tak jak przychody spółki będą przez podatniczkę rozliczane proporcjonalnie do udziałów, tak też będzie rozliczać koszty spółki. A więc doliczy je do innych przychodów z tego samego źródła, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej, a następnie rozliczy na przyjętych wcześniej zasadach.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA