reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Jak rozliczyć usługę zamówioną u wspólnika spółki cywilnej

Jak rozliczyć usługę zamówioną u wspólnika spółki cywilnej

Spółka cywilna dokonująca wydatków na usługi innych podmiotów może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jak natomiast będą wyglądały rozliczenia spółki w sytuacji, jeżeli wydatek zostanie poniesiony na usługę wykonaną przez przedsiębiorstwo wspólnika?

Spółka cywilna jest podmiotem, który nie ma osobowości prawnej. Dlatego m.in. nie płaci ona podatku dochodowego, gdyż ten rozliczają – proporcjonalnie do udziału – wspólnicy. Ale ta konstrukcja sprawia, że czasem pojawiają się problemy przy rozliczeniu.

Prawo do jednorazowej amortyzacji w przypadku wspólnika spółki cywilnej

Wspólnik wspólnikowi kontrahentem

Wspólnik spółki cywilnej może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie przez tę spółkę. Wówczas wszystkie koszty, poniesione przez spółkę, w przypadającej na siebie części rozlicza jako koszty własnej działalności, podobnie jak przychody. Ale o wiele częściej zdarza się, że przedsiębiorca prowadzi własną działalność gospodarczą, a spółka cywilna jest drugim biznesem.

Taka właśnie sytuacja wystąpiła w przypadku podatniczki, która zwróciła się do izby skarbowej z pytaniem o rozliczenie kosztów. Prowadzi ona własny gabinet lekarski. Dodatkowo jest wspólnikiem w spółce cywilnej, prowadzącej niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (posiada w nim 1/3 udziałów).

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Wnioskodawczyni jako przedsiębiorca prowadzący własny gabinet podpisała umowę ze spółką cywilną, w której ma udziały, na świadczenie usług medycznych. Zgodnie z umową, ostatniego dnia każdego miesiąca, wystawia spółce fakturę za wykonane usługi.

Nie praca, ale świadczenie usług

Pytanie, jakie zadała izbie, dotyczyło tego, jak powinna potraktować koszt, jaki dla spółki cywilnej stanowi wydatek na zakup usług od należącego do podatniczki gabinetu? Podatniczka stwierdziła, że koszt, jaki dla spółki stanowi wydatek, będzie faktycznie jej kosztem podatkowym, w wysokości proporcjonalnej do udziałów, a więc w 1/3 poniesionej kwoty.

Izba Skarbowa w Katowicach z interpretacji z 20 kwietnia (sygnatura IBPB-1-1/4511-133/16/ZK) przyznała jej rację. Wprawdzie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za koszt uzyskania przychodu nie uznaje się pracy własnej przedsiębiorcy, jednak w tym wypadku mamy do czynienia z umową, podpisaną przez dwa odrębne podmioty gospodarcze.

To oznacza, że tak jak przychody spółki będą przez podatniczkę rozliczane proporcjonalnie do udziałów, tak też będzie rozliczać koszty spółki. A więc doliczy je do innych przychodów z tego samego źródła, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej, a następnie rozliczy na przyjętych wcześniej zasadach.

Marek Siudaj, Tax Care

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama