Kiedy można ująć w kosztach podatkowych wydatki poniesione w związku z kredytem odnawialnym
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 sierpnia 2016r., IBPB-1-3/4510-728/16/MO.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która podpisała umowę o kredyt odnawialny. Zawarta umowa zobowiązuje spółkę do zapłaty odsetek od wykorzystanych transz kredytu, jak również do zapłaty szeregu opłat (bezzwrotnych), m.in.: opłaty za niewykorzystane i nieanulowane kwoty kredytu czy opłaty agenta kredytu.
Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w którym momencie ma prawo rozpoznać, jako koszt uzyskania przychodów zapłaconą opłatę za dostępność, opłatę agenta oraz opłatę za koordynację (za wyjątkiem części dotyczącej finansowania z kredytu wypłaty dywidendy).
Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że koszty w/w opłat należy rozpoznać, jako koszty uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia tych opłat, czyli zaksięgowania w księgach rachunkowych spółki.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że związek poniesionych wydatków w związku z zawartą umową kredytu, z uzyskiwanymi przez spółkę przychodami nie ma charakteru bezpośredniego. Opłaty te, stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia, czyli ujęcia w księgach rachunkowych spółki, w myśl art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT.
Maja Tarkowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat