reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Kiedy można ująć w kosztach podatkowych wydatki poniesione w związku z kredytem odnawialnym

Kiedy można ująć w kosztach podatkowych wydatki poniesione w związku z kredytem odnawialnym

Opłata za dostępność, opłata agenta oraz opłata za koordynację stanowi koszt uzyskania przychodu o charakterze pośrednim, co oznacza, że winna być rozpoznana w rachunku podatkowym, jako koszt w dacie ujęcia tej opłaty w księgach rachunkowych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 sierpnia 2016r., IBPB-1-3/4510-728/16/MO.

Sprawa dotyczyła spółki, która podpisała umowę o kredyt odnawialny.  Zawarta umowa zobowiązuje spółkę do zapłaty odsetek od wykorzystanych transz kredytu, jak również do zapłaty szeregu opłat (bezzwrotnych), m.in.: opłaty za niewykorzystane i nieanulowane kwoty kredytu czy opłaty agenta kredytu.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w którym momencie ma prawo rozpoznać, jako koszt uzyskania przychodów zapłaconą opłatę za dostępność, opłatę agenta oraz opłatę za koordynację (za wyjątkiem części dotyczącej finansowania z kredytu wypłaty dywidendy).

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że koszty w/w opłat należy rozpoznać, jako koszty uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia tych opłat, czyli zaksięgowania w księgach rachunkowych spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że związek poniesionych wydatków w związku z zawartą umową kredytu, z uzyskiwanymi przez spółkę przychodami nie ma charakteru bezpośredniego. Opłaty te, stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia, czyli ujęcia w księgach rachunkowych spółki, w myśl art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT.

Maja Tarkowska

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama