REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na zieleń wokół siedziby firmy stanowią koszty reprezentacji

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Spółka zamierza uporządkować teren działki na której znajduje się jej siedziba. Podejmowane prace obejmą założenie trawnika, sadzenie kwiatów, krzewów i drzew, instalację systemu nawadniania, a także późniejsze prace porządkowe, zmianę nasadzeń, nawożenie. Czy wydatki poniesione na ten cel stanowią wydatki na reprezentację, czy też firma może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Do kosztów uzyskania przychodów podatnik zaliczy wydatki, które poniósł w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, oprócz wydatków, które ustawodawca uznał za koszty nie stanowiące kosztów podatkowych.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkiego rodzaju wydatki, które można powiązać z uzyskaniem przychodu. Zarówno koszty bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodu (np. koszty produkcji), jak i wszelkie inne koszty dotyczące całokształtu prowadzonej działalności.

REKLAMA

Autopromocja

Do wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów należą koszty reprezentacji, a w szczególności wydatki poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Nie znajdziemy w przepisach podatkowych wyjaśnienia pojęcia „reprezentacja”. Ustawodawca wymienił jedynie przykładowe wydatki, które mogą ją stanowić tj. koszty usług gastronomicznych, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Nie jest to zamknięta lista i podatnik samodzielnie musi ocenić, czy dany wydatek stanowi reprezentację firmy, czy też jest to zwykły koszt jej działalności.

Czym więc jest „reprezentacja”? W wyrokach sądowych i interpretacjach organów podatkowych przez reprezentację rozumie się okazałość, wytworność, wystawność. Wydatki na reprezentację mają kształtować wizerunek firmy, podnosić jej prestiż.

REKLAMA

Czy wydatki na zorganizowanie terenu zielonego wokół siedziby spółki stanowią wydatki na reprezentację?

Jeżeli firma posadzi na działce egzotyczne rośliny, a ogólny wystrój terenu otaczającego siedzibę będzie wyróżniał się na tle sąsiednich posesji, organy podatkowe mogą uznać, że podatnik poniósł wydatki na reprezentację.

Pamiętajmy jednak, że tak nie musi być.

Przede wszystkim firma jest zobowiązana do dbania o teren, który jest w jej posiadaniu. Oznacza to, że musi wykonywać prace w celu utrzymania posesji w porządku i czystości. A więc, jeżeli wydatki na zagospodarowanie terenu wokół siedziby spółki mają na celu przede wszystkim utrzymanie na działce czystości i porządku, a nie kreowanie wizerunku firmy poprzez okazałość i wystawność, podatnik zaliczy poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów, jako koszty prowadzonej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście wymienione wydatki wpływają na postrzeganie firmy przez inne osoby. Jeżeli jednak wydatki na zagospodarowanie terenu zielonego będą racjonalne, posesja nie będzie rażąco różnić się od posesji sąsiednich, poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów działania spółki. Najbezpieczniej będzie zasadzić na działce standardowe, popularne rośliny, nieodbiegające od rosnących w okolicy.

Ich pielęgnacja, koszenie trawników, nawadnianie, nawożenie, wymiana nasadzeń nie są działaniami skierowanymi na kreowanie wizerunku spółki poprzez okazałość i wystawność. Są to koszty jej bieżącej działalności stanowiące koszty uzyskania przychodu.

Warto zaznaczyć, że reprezentacja nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, zarówno w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i osób prawnych. Niezależnie od formy prowadzenia działalności gospodarczej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna, spółka cywilna, jednoosobowa działalność gospodarcza), zasady rozliczania wydatków poniesionych na reprezentację są takie same.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA