reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Reprezentacja i reklama > Usługi gastronomiczne podczas spotkań biznesowych a koszty podatkowe

Usługi gastronomiczne podczas spotkań biznesowych a koszty podatkowe

Wydatki na usługi gastronomiczne nabywane podczas spotkania biznesowego, nie mające charakteru uroczystego ani nie wychodzące poza ogólnie przyjęty standard, będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej  z 17 października 2014 r. (ITPB1/415-825/14/AK).

Sprawa dotyczyła podatnika, prowadzącego indywidualną praktykę lekarską w zakresie monitorowania badań klinicznych. W ramach działalności podatnik organizuje spotkania z kontrahentami w lokalach gastronomicznych, ponosząc ich koszty (posiłki, napoje itp.) Spotkania nie mają uroczystego charakteru, zaś ich celem jest jedynie omówienie kwestii biznesowych.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy wydatki ponoszone na usługi gastronomiczne podczas spotkań, na których omawiane są sprawy związane z przedmiotem jego działalności, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu. Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że prawo takie mu przysługuje, w szczególności zaś w sprawie nie mamy do czynienia z wyłączoną z kosztów reprezentacją.

Pod tym pojęciem należy bowiem rozumieć wyłącznie takie wydatki, które kreują pozytywny wizerunek firmy oraz mają charakter ponadstandardowy. W opinii podatnika, takiego charakteru nie mają posiłki, uznane za powszechny standard w relacjach biznesowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podał, że wspomniane wydatki będą związane z przedmiotem działalności wnioskodawcy. Podczas spotkań są omawiane zasady współpracy lub podpisywane kontrakty. Ponoszenie tych wydatków będzie związane z osiąganiem przychodów przez wnioskodawcę.

Usługi gastronomiczne, żywność i napoje w kosztach podatkowych

Koszty reprezentacji - korzystna interpretacja Ministra Finansów

Zdaniem organu nie będą one miały charakteru kosztów reprezentacji, wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, a przy tym będą wpasowywały się w definicję kosztów uzyskania przychodów opisaną w art. 22 ust. 1. Podsumowując, jeśli wydatki będą właściwie udokumentowane, podatnik może uznać je za koszty uzyskania przychodów.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama