Spółka na Malcie lub Cyprze – korzyści podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Malta
Maltańskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych w Europie. Podatek dochodowy od osób prawnych na Malcie wynosi 35%. Jednocześnie system podatkowy Malty oferuje wiele możliwości obniżenia lub wyeliminowania opodatkowania dochodu, co w połączeniu z siecią kilkudziesięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które zostały zawarte przez Maltę, stwarza możliwości do międzynarodowego planowania podatkowego zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i prawnych.
Osobom fizycznym Malta proponuje możliwość uzyskania dwóch rodzajów rezydencji podatkowej: Permanent Residence Scheme (PRS) oraz Ordinary Residence Permit (ORP). Warunki uzyskania PRS oraz ORP nie są trudne do spełnienia. Zaletą uzyskania któregoś z tych statusów jest brak jakichkolwiek wymagań w zakresie minimalnego okresu przebywania na terytorium Republiki Malty, ograniczenie opodatkowania tylko do dochodów przekazywanych na Maltę bądź przechowywanych na Malcie (dochody z innych źródeł nie podlegają opodatkowaniu), brak obowiązku zakupu nieruchomości (wystarczy długoterminowy najem nieruchomości) na Malcie, brak minimalnych wymogów inwestycyjnych na Malcie oraz brak podatku od zgromadzonego majątku.
Chociaż w stosunku do osób prawnych ma zastosowanie podatek dochodowy o 35-procentowej stawce podatkowej, to jednak Malta oferuje system tzw. pełnej refundacji (pełnego przypisania), zgodnie z którym podatek zapłacony przez spółkę zostaje zaliczony na poczet podatku płaconego przez udziałowców w momencie wypłaty dywidendy. Jeżeli dywidendę wypłaca spółka handlowa, to odbiorcy dywidendy mają prawo do refundacji w wysokości 6/7 kwoty podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę na Malcie. Biorąc pod uwagę powyższe odliczenia, efektywna stawka opodatkowania podatkiem dochodowym spółek na Malcie wynosi ok. 5%. Warto też podkreślić, iż Malta nie nakłada podatku u źródła z tytułu wypłaty dywidend.
Cypr
Cypr jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który posiada jedną z najniższych stawek podatku dochodowego – wynosi ona 12,5%. Ponadto Cypr posiada bardzo liberalne prawo korporacyjne. Wykorzystanie spółki cypryjskiej wiąże się też z przywilejami wynikającymi z czterdziestu pięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Cypr.
Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018
Zaletą spółki cypryjskiej jest to, że można nią zarządzać za pomocą trustu, zatem jej rzeczywisty beneficjent (beneficial owner) nie będzie ujawniony ani w cypryjskim rejestrze handlowym (Department of the Registrar of Companies and Official Receiver), ani w jakiejkolwiek innej dokumentacji dostępnej dla osób trzecich.
Spółka cypryjska jest często wykorzystywana w praktyce ze względu na to, że dzięki jej użyciu można zminimalizować obciążenia podatkowe między innymi w zakresie dochodów z tytułu:
- zysków kapitałowych,
- otrzymanych dywidend i odsetek,
- należności licencyjnych,
- opodatkowania własności praw intelektualnych.
REKLAMA
Co istotne, na Cyprze nie ma przepisów nakładających podatki u źródła na usługi niematerialne i prawne świadczone z jurysdykcji powszechnie uznawanych za raje podatkowe, a podstawę uznania danej usługi za koszt uzyskania przychodu stanowi faktura lub umowa, z której wynika dane obciążenie. Ponadto, na Cyprze nie ma regulacji związanych z tzw. cienką kapitalizacją, cenami transferowymi, czy zagranicznymi spółkami kontrolowanymi (CFC).
Sprzyjający podatnikom system podatkowy na Cyprze, w powiązaniu z zaprezentowanymi powyżej możliwościami zachowania poufności struktury właścicielskiej powoduje, że Cypr jest i nadal będzie atrakcyjną jurysdykcją dla polskich przedsiębiorców.
Autorzy: Prawnik Maja Czarzasty-Zybert, mec. Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu, w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych oraz optymalizacji podatkowej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat