reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Odpowiedzialność solidarna nabywcy przedsiębiorstwa za istniejące zobowiązania podatkowe

Odpowiedzialność solidarna nabywcy przedsiębiorstwa za istniejące zobowiązania podatkowe

Nabywając przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, należy mieć na uwadze ewentualne zobowiązania wobec organów skarbowych, powstałe przed dniem transakcji. Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie zakresu odpowiedzialności i możliwości ograniczenia ryzyka po stronie nabywcy.

O ile nabycie nie nastąpiło w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym, nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”) odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze zbywcą (podatnikiem) za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach.

Zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i, o ile nabywca nie jest członkiem rodziny lub współmałżonkiem zbywcy (podatnika), nie obejmuje:

1) podatków niepobranych oraz pobranych, a niewpłaconych przez płatników lub inkasentów;

2) powstałych po dniu nabycia ZCP odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowania od niezwróconych w terminie zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek.

Sposobem na uchronienie się przed ryzykiem odpowiedzialności jest wystąpienie o zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych zbywającego. Zaświadczenie takie wydaje organ podatkowy na wniosek zbywającego lub za jego zgodą, na wniosek nabywcy ZCP. Nabywca nie odpowiada za zaległości podatkowe, które nie zostały wykazane w niniejszym zaświadczeniu, o ile od dnia wydania zaświadczenia do dnia nabycia ZCP upłynęło nie więcej niż 30 dni.

Jeśli transakcja zbycia ZCP nastąpiła w późniejszej dacie, nabywca ZCP odpowiada za zaległości podatkowe i inne należności zbywcy, powstałe po dniu wydania zaświadczenia,  z tytułów: podatków niepobranych oraz pobranych, a niewpłaconych przez płatników lub inkasentów; odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych i kosztów postępowań egzekucyjnych, a w przypadku rodziny lub współmałżonka, także niezwróconych w terminie zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek.

Należy mieć na uwadze, że na równi z rodziną i współmałżonkiem traktowana jest osoba pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu.

Nie można wydać decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło pięć lat. Przedawnienie powiązane jest tylko z wydaniem, nie zaś doręczeniem decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej. Przedawnienie zobowiązania wynikającego z niniejszej decyzji, następuje po upływie trzech lat od końca roku kalendarzowego, w którym została doręczona. Jeżeli jednak organ pierwszej instancji rozstrzygnie o odpowiedzialności osoby trzeciej, zachowując termin na wydanie decyzji, to organ odwoławczy może orzekać w tym przedmiocie, nawet jeśli omawiany termin pięciu lat już upłynął, jednak z tym zastrzeżeniem, że nie może zwiększyć zakresu odpowiedzialności osoby trzeciej w porównaniu z treścią rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji.

Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

Podstawy prawne:

- art.111  §3 ; art. 112; art.112a; art. 118 §1 i art. 306 g ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność solidarna nabywcy przedsiębiorstwa za istniejące zobowiązania podatkowe /fot.Shutterstock
Odpowiedzialność solidarna nabywcy przedsiębiorstwa za istniejące zobowiązania podatkowe /fot.Shutterstock

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama