| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Interpretacja przepisów podatkowych na korzyść podatnika

Interpretacja przepisów podatkowych na korzyść podatnika

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają propozycję prezydenta Bronisława Komorowskiego – wprowadzenia kilku zmian do obecnej Ordynacji podatkowej. Prezydent proponuje zająć się tylko kilkoma kluczowymi zmianami w istniejącym prawie, tak aby zminimalizować możliwie najszybciej, czyli już teraz, możliwości nadużywania prawa przez izby skarbowe i inne organy państwowe, często poprzez wykorzystywanie luk i niejasności w regulacjach. Jedną z propozycji w tym zakresie jest wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów podatkowych na korzyść podatnika.

W sytuacji takich niejasności pracownicy izb skarbowych mogą bać się podejmować decyzje na korzyść podatnika, aby nie zostać posądzanym przez służby policyjne czy swoich przełożonych o korupcyjną współpracę z podatnikiem. Wiele głośnych przykładów wskazuje na to, że pracownicy izb tak właśnie postępują dość często, z ogromnymi kosztami biznesowymi i ludzkimi dla uczciwych podatników.

Najważniejszą zmianą zaproponowaną przez prezydenta jest wprowadzenie zasady in dubio pro tributario, a więc by w przypadku wątpliwości dotyczących interpretacji regulacji podatkowych, izby skarbowe  i sądy rozstrzygały zawsze na korzyść podatników.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania wyłączona z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej

Inicjatywa prezydenta jest motywowana tym, że polskie przepisy podatkowe często pozostawiają duże pole do interpretacji urzędnikom, a w spornych sprawach między izbami skarbowymi i podatnikami, ciężar interpretacji skomplikowanych i niejasnych przepisów spada na sądy. Te z kolei polegają na opinii biegłych. W przypadku różnicy zdań między biegłymi sędziowie mają problem. Rozwiązaniem tego problemu, które dotąd wydaje się być dla sędziów zgodnym z interesem państwa, jest orzekanie na korzyść izb skarbowych. Proponowany przez prezydenta ustawowy zapis, aby wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów podatkowych były rozstrzygane zawsze na korzyść podatnika, spowoduje że sądy będą miały czytelną podstawę prawną, wręcz obowiązek, by właśnie w ten sposób orzekać, czyli na korzyść podatnika. To w konsekwencji powinno także pomóc ministrowi finansów  zmienić  zachowanie urzędników służb skarbowych wobec podatników.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Minister finansów i pani premier także zapowiadają daleko idącą zmianę obecnej ordynacji podatkowej. Deklarują, że ta nowa ordynacja będzie oznaczać mniej inwazyjny sposób poboru podatków oraz pomocne, zgoła przyjazne, podejście do podatnika. Między innymi zapowiadają aprobatę dla zasady in dubio pro tributario. Niestety, równocześnie informują, że nowa ordynacja zostałaby wprowadzona dopiero za kilka lat.

Niech dla naszych urzędów skarbowych modelem do naśladowania  będzie jak najszybciej największy brytyjski urząd skarbowy z Cumbernauld, który w roku 1989 otrzymał bardzo prestiżową Europejską Nagrodę Jakości. Urząd ten, zatrudniający ponad 1000 pracowników i obsługujący 7 mln podatników, przyjął jako swoją misję obsługę podatników w takim płaceniu podatków, które jest zgodne z prawem i równocześnie służy rozwojowi ich przedsiębiorstw. W rezultacie nie tylko uzyskał najwyższe świadectwo jakości swojej pracy, ale zbierane przez niego przychody podatkowe wzrosły.

Kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej

Na tym przykładzie widać wyjątkowo jasno, że dbałość przez państwo o interes obywatela, w tym przypadku podatnika, może być także dbałością o interes państwa.

Popierając inicjatywę pana prezydenta, chcemy równocześnie podkreślić, że uczciwym podatnikom, którymi według nas są niemal wszyscy przedsiębiorcy, zależy na skuteczności organów państwa w ściganiu przestępstw podatkowych, szczególnie tych dużych.

Źródło: BCC

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK