reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej

Rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej

9 maja 2015 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, którego generalnym celem jest uproszczenie i unowocześnienie procedur podatkowych oraz uszczelnienie systemu poboru podatków.

Zmiany przewidują m.in. wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych, co oznacza uproszczenie reprezentowania strony przez pełnomocnika oraz ograniczenie biurokracji w organach podatkowych. Pełnomocnictwo będzie podatnik mógł złożyć tylko raz. Będzie ono uprawniać do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych i przed wszystkimi organami, w tym samorządowymi. Pełnomocnictwo ogólne będzie składane w formie elektronicznej do centralnego rejestru i nie będzie podlegać opłacie skarbowej. Nadal będzie istnieć opcja złożenia pełnomocnictwa szczególnego (papierowego lub elektronicznego) ważnego tylko do konkretnej sprawy. Aktualnie pełnomocnictwo składane jest w urzędzie skarbowym do każdej sprawy.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania dopiero w nowej Ordynacji podatkowej

Projekt przewiduje także wprowadzenie ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, w której podatnicy, którzy prowadzą dokumentację elektronicznie będą przekazywać dane na żądanie organu podatkowego w ramach trwającej procedury. Pozwoli to na szybszą analizę danych, skróci czas kontroli i ograniczy angażowanie podatnika. Zmiana będzie wprowadzana stopniowo.

Zakłada się także wprowadzenie nowego rozwiązania umożliwiającego wyznaczenie jednego „wiodącego" urzędu w sprawach powiązanych podmiotów objętych właściwością miejscową różnych urzędów. Rozwiązanie to będzie stosowane w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia i podniesie efektywność postępowań podatkowych (kontroli).

Interpretacja przepisów podatkowych na korzyść podatnika

Nowością jest też zwiększenie rozpiętości stawek odsetek za zwłokę. Stawka obniżona jak i podwyższona będzie miała symetryczną relację do stawki podstawowej. W przypadku odsetek obniżonych spowoduje to wzmocnienie samodzielnego korygowania błędów w deklaracjach. Natomiast w odniesieniu do odsetek podwyższonych istotne jest wzmocnienie prewencji przed uchylaniem się od obowiązków dotyczących płacenia podatków o podwyższonym ryzyku, tj. VAT, akcyzy i cła.

Interpretacje podatkowe na nowych zasadach

Z kolei możliwość składania grupowego wniosku o indywidualną interpretację podatkową pozwoli na wyjaśnienie wątpliwości dotyczących transakcji dla wszystkich kontrahentów. Dopracowana zostanie również formuła interpretacji ogólnej. Zamiast powielania interpretacji indywidualnych po wydaniu interpretacji ogólnej proponuje się tylko potwierdzanie stosowania w przedstawionej sprawie interpretacji ogólnej.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Ordynacja podatkowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama