| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Nowe stawki odsetek za zwłokę w Ordynacji podatkowej od 2016 roku

Nowe stawki odsetek za zwłokę w Ordynacji podatkowej od 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują zmiany w Ordynacji podatkowej w zakresie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

W dniu 5 października 2015 r. prezydent RP podpisał ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1649).

Ustawa ta przewiduje m.in. wprowadzenie w Ordynacji podatkowej nowych stawek odsetek za zwłokę, które zaczną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2016 r.

Obniżoną stawkę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę stosować się będzie w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

  1. złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;
  2. zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Monitor Księgowego

Obniżonej stawki odsetek za zwłokę nie stosuje się w przypadku korekty deklaracji złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej, a także w przypadku korekty deklaracji dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

Podwyższoną stawkę w wysokości 150% stawki odsetek za zwłokę stosować się będzie do zaległości w VAT oraz w podatku akcyzowym w przypadku:

1) zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku ujawnionych przez organ podatkowy w toku kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego,

2) korekty deklaracji:

  1. złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej,
  2. dokonanej w wyniku czynności sprawdzających

– jeżeli kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku przekracza 25% kwoty należnej i jest wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (aktualnie 5×1750 zł = 8750 zł), obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności zobowiązania lub terminu zwrotu;

3) ujawnienia przez organ podatkowy w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego niezłożenia deklaracji, mimo ciążącego obowiązku oraz braku zapłaty podatku.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki podstawowej można zastosować do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r. (także w zakresie podatku VAT i akcyzy), pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji w terminie do 1 lipca 2016 r. i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Po 1 lipca 2016 r. do zaległości podatkowych powstałych przed dniem 1 stycznia 2016 r. znajdą zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej sprzed zmiany.

Stawka odsetek za zwłokę dla zaległości podatkowych
powstałych przed dniem 1 stycznia 2016 r.

do 1 lipca 2016 r.

po 1 lipca 2016 r.

50% - pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji w terminie do 1 lipca 2016 r. i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Ale: jeżeli korekta deklaracji złożona zostaje po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej, albo w wyniku czynności sprawdzających – stawka wynosi 100%.

75% – pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji i zapłaty w całości zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Ale: jeżeli korekta deklaracji złożona zostaje po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej, albo w wyniku czynności sprawdzających – stawka wynosi 100%.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »