reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Ulgę na dziecko można odliczyć od podatku zmarłego małżonka

Ulgę na dziecko można odliczyć od podatku zmarłego małżonka

We wspólnym rozliczeniu ze zmarłym małżonkiem można odliczyć ulgę prorodzinną od podatku zmarłego.

Ulga prorodzinna przysługuje obojgu rodzicom na każde małoletnie dziecko oraz dziecko do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach lub studiujące. Podstawowym warunkiem, który uprawnia do uwzględnienia przez rodziców ulgi w zeznaniu PIT, jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, opieki prawnej lub sprawowanie opieki poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej.

Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych lub rodziców zastępczych, którzy pozostają w związku małżeńskim. Oznacza to, że po śmierci jednego z małżonków w trakcie roku ulga może być odliczona w całości przez drugiego małżonka w zeznaniu rocznym. Nie stoi na przeszkodzie temu nawet to, że w poprzednich latach rodzice rozliczali się razem i we wspólnym zeznaniu uwzględniali ulgę. Po śmierci jednego z małżonków drugi może złożyć samodzielnie PIT, w którym rozliczy ulgę prorodzinną. Oczywiście przepisy ustawy o PIT przewidują możliwość rozliczenia wspólnego z małżonkiem, który zmarł w trakcie roku podatkowego. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony przez podatnika, który: zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku, a jego małżonek zmarł w trakcie roku lub pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok, a jego małżonek zmarł po upływie roku przed złożeniem zeznania podatkowego.

Co więcej, gdy nastąpi wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem, to można uwzględnić ulgi, które przysługiwały mu w trakcie roku podatkowego. W tej sytuacji ulgę prorodzinną można odliczyć od podatku zmarłego małżonka, ale tylko przez miesiące do momentu śmierci, bo odliczeniu podlega kwota 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej.

7 dni zostało do wyboru formy opodatkowania

19 dni zostało do rozliczenia ryczałtu za 2009 rok

107 dni zostało do rozliczenia PIT za 2009 rok

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama