Obniżka czynszu dla najemcy lokalu zakładowego bez PIT
REKLAMA
Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 18358) wyjaśniając, że zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.):
REKLAMA
- w lokalach wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego właściciel ustala stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w szczególności:
1) położenia budynku;
2) położenia lokalu w budynku;
3) wyposażenia budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stanu;
Najem prywatny - kto jest zwolniony z VAT?
4) ogólnego stanu technicznego budynku (art. 7 ust. 1 ww. ustawy),
- właściciele lokali wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego mogą na wniosek najemcy, w oparciu o postanowienia odpowiednio uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, zarządzenia wojewody lub uchwały organu wykonawczego państwowej osoby prawnej, stosować określone obniżki czynszu naliczonego według obowiązujących stawek w stosunku do najemców o niskich dochodach. Obniżki takie mogą być udzielane najemcom, których średni dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza poziomu określonego w uchwale odpowiedniego organu lub w zarządzeniu wojewody. Kwota obniżki powinna być zróżnicowana w zależności od wysokości dochodu gospodarstwa domowego najemcy (art. 7 ust. 2 ww. ustawy),
- obniżki, o których wyżej mowa, udziela się najemcy na okres 12 miesięcy.
Zwolnienie z PIT dochodów z wynajmu pokoi gościnnych
W przypadku gdy utrzymujący się niski dochód gospodarstwa domowego to uzasadnia, właściciel, na wniosek najemcy, może udzielać obniżek czynszu na kolejne okresy dwunastomiesięczne (art. 7 ust. 3 ww. ustawy).
Z interpelacji wynikało, iż istnieją wątpliwości, czy obniżka czynszu zastosowana wobec najemcy na podstawie opisanych powyżej regulacji powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Resort finansów uznał, iż z powołanych przepisów wynika, że warunki obniżki czynszu określane są w postanowieniach odpowiednio: uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, zarządzenia wojewody lub uchwały organu wykonawczego państwowej osoby prawnej.
Jak z powyższego wynika, obniżka czynszu następuje na podstawie aktów o charakterze generalno-abstrakcyjnym, mogących mieć zastosowanie do wszystkich osób spełniających określone w nich warunki.
W konsekwencji zastosowanie obniżki czynszu na podstawie tych aktów prawnych nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).
Zapraszamy na forum o podatku PIT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat