REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Sprzedaż mieszkania podatek
Sprzedaż mieszkania podatek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż mieszkania to czynność przynosząca znaczny przychód oraz związana z szeregiem formalności. Jedną z tych formalności jest konieczność zapłaty podatku. Ten podatek jest jednak należny tylko w określonych przypadkach a niekiedy związany z ulgą. Kiedy należy zapłacić i co jest podstawą opodatkowania?

Jak uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości?

Można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości w przypadku skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Dochód ze sprzedaży jest wolny od obciążenia podatkiem PIT, jeśli zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe.

Autopromocja

Za własne cele mieszkaniowe uważa się nie tylko nabycie własności mieszkania ale także nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, wydatki na remont oraz nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Obowiązuje trzyletni limit czasowy na skorzystanie z ulgi.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od sprzedaży nieruchomości?

Pierwsza opcja uniknięcia podatku: podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości pod warunkiem upływu 5-letniego terminu, który jest liczony od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub jej wybudowanie.

Druga opcja uniknięcia podatku: Podatek jest liczony od zysku (dochodu). Jeśli sprzedaż nastąpiła po cenie równej lub niższej od ceny zakupu, to podatek od sprzedaży nieruchomości nie jest należny.

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Przedmiotem opodatkowania jest odpłatne zbycie nieruchomości, części nieruchomości lub udziału w nieruchomości, a także:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej
  • odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  • odpłatne zbycie  prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

Jakimi podatkami opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości?

Wyżej omówione kwestie dotyczyły opcji najbardziej podstawowej tzn. podatku PIT (stawka 19%) po stronie sprzedającego. Jednak sprzedaż nieruchomości ma charakter dwustronny, z tego powodu należy wziąć pod uwagę również obowiązki podatkowe po stronie nabywcy.

Przede wszystkim – mieszkanie można kupić na rynku pierwotnym albo wtórnym. Rynek wtórny powszechnie uchodzi za nieco tańszy. Zróżnicowanie obu tych obszarów dotyczy również podatków.

W przypadku kupna mieszkania od dewelopera (tzn. podmiotu będącego profesjonalnym przedsiębiorcą z działalnością gospodarczą) pojawia się kwestia podatku VAT, który co do zasady obciąża odpłatną dostawę towarów i  odpłatne świadczenie usług. Sprzedaż mieszkania jest w tym przypadku traktowana jak odpłatna dostawa towarów. Nabywca nie musi się jednak zajmować kwestiami formalnymi. Kwota VAT jest wliczona w cenę mieszkania, obowiązek zapłaty VAT obciąża dewelopera.

Inaczej wygląda kwestia kupna mieszkania na rynku wtórnym od osoby fizycznej. Wtedy zamiast podatku VAT wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Sprzedaż mieszkania (również użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) jest obciążona stawką PCC w wysokości 2%, ten podatek obciąża nabywcę.

Sprzedaż nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Płatnikiem podatku PCC jest w tym przypadku notariusz, który oblicza ten podatek i wpłaca do organu podatkowego. Kwota 2% wartości nieruchomości to w praktyce częścią kwoty, którą musi zapłacić nabywca.

Wartość sprzedaży nieruchomości jest ponadto obciążona taksą notarialną. Maksymalną wysokość taksy notarialnej określa rozporządzenie.

Potencjalna „pułapka VAT” przy sprzedaży nieruchomości

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie powinna się obawiać obciążenia sprzedaży nieruchomości podatkiem VAT (którego stawka jest wyższa niż podatku PCC) jednak takie ryzyko istnieje w przypadku poczynienia nakładów inwestycyjnych charakterystycznych dla przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA