| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań zwolnione z podatku

Odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań zwolnione z podatku

W świetle obowiązujących przepisów zadośćuczynienie i odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje jednak, jak traktować odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań, w związku tym fiskus stara się objąć je podatkiem. Tymczasem – według WSA w Łodzi – powinny być one traktowane tak samo, jak odszkodowania, a więc zwolnione z podatku.

Urzędnicy fiskusa od dawna starają się rozdzielić przychody, które na mocy przepisów są z podatku zwolnione, od odsetek naliczanych za zwłokę. I o ile w tym pierwszym przypadku ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie daje im możliwości naliczania podatku, to odsetki ustawowe traktują jako przychód z innych źródeł i nakazują płacić podatek. Jak wynika z orzeczeń sądów administracyjnych, niesłusznie.

Fiskus mówi: płacić

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę, skierowaną przez kobietę, która w wypadku w Hiszpanii straciła męża. Po procesie sądowym przyznano jej ponad 140 tys. euro odszkodowania, z czego 24,6 tys. euro to odsetki. Przy czym część z kwoty głównej przypadła niepełnoletniej córce. Poza tym koszty podatniczki, związane z procesem (tłumaczenia, pełnomocnictwo i adwokat) sięgnęły blisko 19,9 tys. euro.

Zakup kilku mieszkań pozwala skorzystać z ulgi na własne mieszkanie

Po otrzymaniu odszkodowania podatniczka wystąpiła do izby skarbowe j o interpretację, dotyczącej opodatkowania owych kwot. Jej zdaniem, należność główna jest zwolniona z podatku, a więc i odsetki – naliczone za zwłokę – powinny być wolne od daniny. A jeśli nie są, to czy może odliczyć od nich koszty procesu.

Fiskus potwierdził, że kwota podstawowa odszkodowania jest wolna od podatku, za to odsetki uznał za przychód z innych źródeł i nakazał zapłatę podatku. Urzędnicy izby skarbowej stwierdzili, że wnioskodawczyni może odliczyć wydatki związane z procesem, ale tylko w części, która przypada na kwotę odsetek (a więc powinna wyliczyć, jaką część stanowią przypadające jej – a więc z pominięciem córki, która również miała udział w odszkodowaniu – odsetki i proporcjonalnie do tego wyliczyć koszty uzyskania przychodów).

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

WSA: odsetki opodatkowane tak jak przychód, z którym są związane

To stanowisko podatniczka uznała za sprzeczne z prawem, wezwała izbę skarbową do usunięcia naruszenia prawa, czyli do poprawienia interpretacji, a kiedy uzyskała odpowiedź odmowną, skierowała sprawę do sądu administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w orzeczeniu z 25 marca 2015 r. (sygnatura I S/Łd 1414/14) uznał stanowisko podatniczki za prawidłowe i uchylił wadliwą w jego opinii interpretację.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »