Odsetki z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - opodatkowanie PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2015 r., sygn. III SA/Wa 1110/14.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła podatnika – osoby fizycznej, która przeniosła własność nieruchomości na rzecz miasta w zamian za określoną cenę, na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Miasto opóźniło się z wykupem nieruchomości, dlatego na podstawie art. 37 ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym podatnikowi przysługiwały odsetki ustawowe. Na tym tle, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w celu dokonania odpowiedniej kwalifikacji podatkowej należnych odsetek. We wniosku o wydanie interpretacji zapytał, czy (i) wypłacone odsetki stanowią wolne od PIT odszkodowanie (ii) w przypadku odpowiedzi negatywnej – czy stanowią one przychód „z innych źródeł” opodatkowany według stawki 19% ustawy o PIT, czy też na zasadach ogólnych, tzn. według skali podatkowej.
W opinii podatnika otrzymane odsetki stanowią odszkodowanie zwolnione z PIT.
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, uznając, że przedmiotowe odsetki powinny być opodatkowane jako przychód z innych źródeł z wykorzystaniem progresywnej skali podatkowej.
Po wyczerpaniu toku instancyjnego podatnik wniósł skargę do WSA. Sąd uwzględnił ją.
W ustnym uzasadnieniu sąd podzielił stanowisko organu, iż przedmiotowe odsetki nie stanowią zwolnionego z PIT odszkodowania. Zdaniem sądu stanowią one formę rekompensaty za utracone korzyści, która nie podlega jednak dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT.
Sąd nie podzielił jednak kwalifikacji podatkowej dokonanej przez Dyrektora Izby Skarbowej, uznając, że przedmiotowe odsetki nie stanowią przychodu „z innych źródeł”. W tym zakresie sąd powołał się na stanowisko ugruntowane w orzecznictwie, zgodnie z którym odsetki stanowią element wynagrodzenia, które podatnik uzyskał z tytułu wykupu nieruchomości przez miasto i powinny być zaliczane tego źródła przychodu, podlegając opodatkowaniu według zasad dla niego właściwych. Każdy konkretny przypadek wymaga zatem odrębnej analizy co do opodatkowania, bądź jego braku. Jeśli bowiem sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu jej zbycia – zarówno w stosunku do należności głównej, jak i do odsetek.
Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD
Wyrok nie jest prawomocny.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat