reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Odsetki z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - opodatkowanie PIT

Odsetki z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - opodatkowanie PIT

Odsetki zasądzone na podstawie art. 37 ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowią formę rekompensaty w zakresie utraconych korzyści, która nie podlega zwolnieniu z opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT. Odsetki jako element wynagrodzenia, które podatnik uzyskał z tytułu wykupu nieruchomości przez miasto są zaliczane do tego źródła przychodu. W takim przypadku należy badać czy podlegają one w tym konkretnym przypadku opodatkowaniu, czy też nie. Tym samym nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że podlegają one opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.

Tak uznał WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2015 r., sygn. III SA/Wa 1110/14. 

Sprawa dotyczyła podatnika – osoby fizycznej, która przeniosła własność nieruchomości na rzecz miasta w zamian za określoną cenę, na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Miasto opóźniło się z wykupem nieruchomości, dlatego na podstawie art. 37 ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym podatnikowi przysługiwały odsetki ustawowe. Na tym tle, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w celu dokonania odpowiedniej kwalifikacji podatkowej należnych odsetek. We wniosku o wydanie interpretacji zapytał, czy (i) wypłacone odsetki stanowią wolne od PIT odszkodowanie (ii) w przypadku odpowiedzi negatywnej – czy stanowią one przychód „z innych źródeł” opodatkowany według stawki 19% ustawy o PIT, czy też na zasadach ogólnych, tzn. według skali podatkowej.

W opinii podatnika otrzymane odsetki stanowią odszkodowanie zwolnione z PIT.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, uznając, że przedmiotowe odsetki powinny być opodatkowane jako przychód z innych źródeł z wykorzystaniem progresywnej skali podatkowej.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego podatnik wniósł skargę do WSA. Sąd uwzględnił ją.

W ustnym uzasadnieniu sąd podzielił stanowisko organu, iż przedmiotowe odsetki nie stanowią zwolnionego z PIT odszkodowania. Zdaniem sądu stanowią one formę rekompensaty za utracone korzyści, która nie podlega jednak dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT.

Sąd nie podzielił jednak kwalifikacji podatkowej dokonanej przez Dyrektora Izby Skarbowej, uznając, że przedmiotowe odsetki nie stanowią przychodu „z innych źródeł”. W tym zakresie sąd powołał się na stanowisko ugruntowane w orzecznictwie, zgodnie z którym odsetki stanowią element wynagrodzenia, które podatnik uzyskał z tytułu wykupu nieruchomości przez miasto i powinny być zaliczane tego źródła przychodu, podlegając opodatkowaniu według zasad dla niego właściwych. Każdy konkretny przypadek wymaga zatem odrębnej analizy co do opodatkowania, bądź jego braku. Jeśli bowiem sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu jej zbycia – zarówno w stosunku do należności głównej, jak i do odsetek.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Wyrok nie jest prawomocny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama