| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Kwoty umorzone przez spółdzielnię nie podlegają opodatkowaniu PIT

Kwoty umorzone przez spółdzielnię nie podlegają opodatkowaniu PIT

Umorzona przez spółdzielnię mieszkaniową kwota przypadająca spółdzielni od jej członka z tytułu przekształcenia prawa do lokalu lub z tytułu nabycia własności lokalu, jako nienależna, nie podlega opodatkowaniu PIT.


Czy umorzona przez spółdzielnię mieszkaniową kwota jako nienależna, na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz zmianie niektórych innych ustaw, stanowi przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych? - pyta jeden z czytelników.

Teresa Majewska, adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy podkreśla, że nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 31 lipca 2007 r. wprowadziła z tym dniem umorzenie niespłaconej kwoty przypadającej spółdzielni mieszkaniowej od jej członka z tytułu przekształcenia po 23 kwietnia 2001 r. spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub z tytułu nabycia własności lokalu przez takiego członka.

- Zgodnie z tą ustawą umorzenie tej kwoty jako nienależnej następuje, jeżeli dokonana przez członka spółdzielni spłata pokrywa całkowicie koszty budowy lokalu. Dla rozstrzygnięcia czy umorzona kwota jest przychodem podlegającym PIT istotne jest, że umorzenie należności członka spółdzielni następuje w drodze ustawy, a nie indywidualnego aktu, na tych samych zasadach w stosunku do wszystkich osób objętych hipotezą art. 6 ust. 1 ustawy, która wprost traktuje kwotę umarzaną jako nienależną - wyjaśnia Teresa Majewska.

Jednocześnie dodaje, że stanąć można na stanowisku opartym na wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów, że równowartość umorzonej należności nie stanowi przychodu członka spółdzielni podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK