REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wypłacona dawczyni komórek jajowych rekompensata podlega opodatkowaniu

Czy wypłacona dawczyni komórek jajowych rekompensata podlega opodatkowaniu /fot. Fotolia
Czy wypłacona dawczyni komórek jajowych rekompensata podlega opodatkowaniu /fot. Fotolia

REKLAMA

Brak implementacji prawa Unii Europejskiej, nowe procedury medyczne oraz sprawa prymatu prawa krajowego przed prawem UE w przypadku urzędników skarbowych to kwestie, które pojawiają się w sprawie ciągnącej się od grudnia 2013 r. I mimo że po drodze wydane zostały dwa orzeczenia sądu administracyjnego i dwie zmiany interpretacji podatkowej, fiskus wciąż uznaje, że rekompensata wypłacona dawczyni komórek jajowych co do zasady podlega opodatkowaniu.

Do izby skarbowej w Łodzi zwrócił się podatnik, będący – jak wyjaśnił – podmiotem leczniczym, który w chwili składania wniosku brał udział w programie leczenia niepłodności metodą in vitro, finansowym ze środków publicznych. Podmiot wnioskujący stwierdził, że osobom biorącym udział w programie zapewnia dawstwo komórek rozrodczych, pobranych od anonimowych dawczyń.

Dyrektywa unijna zwalnia z daniny

I właśnie o te anonimowe dawczynie chodziło we wniosku. Podmiot bowiem poinformował, że ponieważ cała procedura związana z pobraniem jajeczka rodzi pewne niedogodności dla dawczyń, które muszą przejść badania i stawiać się w klinice w celu pobrania leków. Do tego jeszcze dochodzi ryzyko powikłań. To wszystko sprawia, że podmiot wypłaca dawczyniom zryczałtowaną rekompensatę.

Pytanie, jakie zostało postawione we wniosku, dotyczyło tego, czy owa rekompensata podlega opodatkowaniu. Zdaniem wnioskodawcy, rekompensata wypłacana jest na podstawie Dyrektywy 2004/23/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie ustalania norm jakości i bezpiecznego oddawania, pobierania, testowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich. I jako taka podatkowi nie podlega. Wnioskodawca przyznał, że dyrektywa ta nie została implementowana do polskiego prawa, lecz zgodnie z orzecznictwem sądów unijnych, powinna być stosowana bezpośrednio.

Wydatki na pakiety medyczne dla rodzin pracowników w kosztach

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Wniosek został przesłany do izby skarbowej we wrześniu 2013 r., a w grudniu ta wydała interpretację (sygnatura IPTPB1/415-610/13-2/DS.), w której uznała, że rekompensata nie podlega opodatkowaniu wyłącznie do wysokości limitów, ustalonych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czyli izba skarbowa powołała się na przepis, który zwalnia z podatku diety i inne należności, wypłacane za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem. Jeśli te limity zostaną przekroczone, wówczas rekompensata będzie podlegać opodatkowaniu, a na wnioskodawcy będzie ciążyć obowiązek wystawiania PIT-8C.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekompensata to nie dieta

Wnioskodawca odwołał się od tej interpretacji i po przejściu standardowej procedury (wnioskodawca wzywa Dyrektora Izby Skarbowej do usunięcia naruszenia prawa, ten zaś przegląda interpretację i albo dokonuje zmiany, albo podtrzymuje stanowisko, co otwiera drogę do skargi do sądu administracyjnego) sprawa trafiła do WSA w Łodzi. Ten uznał skargę za zasadną i uchylił tę interpretację, co zmusiło łódzką izbę skarbową do wydania kolejnej interpretacji.

Tyle że w nowej wykładni (sygnatura IPTPB1/415-610/13-4/15-S/AP) izba ponownie uznała stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. I znowu sprawa trafiła do WSA w Łodzi, który po raz kolejny uznał stanowisko izby za niezgodne z prawem i znowu interpretację uchylił.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Bez składek ZUS od pakietu medycznego sfinansowanego przez pracodawcę

Zdaniem sędziów, izba skarbowa błędnie uznała rekompensatę, wypłacaną dawczyniom komórek jajowych, za diety, będące zwrotem kosztów podróży i wyżywienia, tymczasem rekompensata jest świadczeniem znacznie szerszym. I po raz drugi uchylił interpretację izby skarbowej, nakazując rozpatrzenie sprawy ponownie. Z zaleceniem, aby izba uzasadniła swoje stanowisko pod względem prawnym.

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany

Podatnik nie może stosować dyrektywy bezpośrednio

Łódzka izba skarbowa wydała po raz trzeci interpretację. Zrobiła to 20 stycznia 2016 r. (IPTPB1/415-610/13-6/15-S/AP) i po raz trzeci stwierdziła, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. Urzędnicy uznali, że przychody z wypłaconych rekompensat będą podlegać opodatkowaniu na takich zasadach, jakich objęte są daniną tzw. przychody z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). I potwierdzili, że wypłacane środki będą podlegać opodatkowaniu dopiero wtedy, jeśli przekroczą limity ustalone dla diet wypłacanych na podróże osób niebędących pracownikami.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Wyjaśnili także, że podatnik nie może stosować bezpośrednio dyrektywy unijnej, która nie została implementowana do polskiego prawa. Dopóki tak się nie stanie, ważność zachowują obecnie obowiązujące przepisy. To stanowisko zostało potwierdzone w wyroku WSA w Gliwicach (III SA/Gl 1987/10) ze stycznia 2011 r., w którym to zostało stwierdzone, że „Organ podatkowy będący organem władzy publicznej – władzy wykonawczej działa na podstawie i w granicach prawa, a to oznacza, że stosuje (podlega) Konstytucję, ustawy i rozporządzenia, ponieważ nie posiada konstytucyjnego uprawnienia sędziego, który rozporządzeń krajowych stosować nie musi. Z tych powodów organ podatkowy nie jest również uprawniony do badania zgodności prawa krajowego z przepisami prawa wspólnotowego w szczególności, że nie posiada żadnych instrumentów aby taką procedurę skutecznie uruchomić”.

Anonimowe dawczynie w programie nie biorą udziału

Dodatkowo urzędnik, opracowujący interpretację, zwrócił uwagę na sprzeczność, jaka wynika z wniosku. Podmiot, który o interpretację wystąpił, napisał bowiem, że w ramach programu leczenia niepłodności zapewnia „dawstwo komórek rozrodczych, pobranych od anonimowych dawczyń”. Tymczasem – według urzędnika - zasady tego wykluczają możliwość korzystania z dawstwa komórek rozrodczych i że w programie mogą brać udział wyłącznie pary, od których są pobrane ich własne komórki rozrodcze.

Marek Siudaj, Tax Care

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  Podatek Belki drenuje kieszenie Polaków. W pół roku fiskus ściągnął ponad 5 mld zł

  Podatek Belki coraz bardziej uwiera Polaków. Tylko w pół roku fiskus ściągnął od nich ponad 5 mld zł.

  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  REKLAMA