REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wypłacona dawczyni komórek jajowych rekompensata podlega opodatkowaniu

Czy wypłacona dawczyni komórek jajowych rekompensata podlega opodatkowaniu /fot. Fotolia
Czy wypłacona dawczyni komórek jajowych rekompensata podlega opodatkowaniu /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Brak implementacji prawa Unii Europejskiej, nowe procedury medyczne oraz sprawa prymatu prawa krajowego przed prawem UE w przypadku urzędników skarbowych to kwestie, które pojawiają się w sprawie ciągnącej się od grudnia 2013 r. I mimo że po drodze wydane zostały dwa orzeczenia sądu administracyjnego i dwie zmiany interpretacji podatkowej, fiskus wciąż uznaje, że rekompensata wypłacona dawczyni komórek jajowych co do zasady podlega opodatkowaniu.

Do izby skarbowej w Łodzi zwrócił się podatnik, będący – jak wyjaśnił – podmiotem leczniczym, który w chwili składania wniosku brał udział w programie leczenia niepłodności metodą in vitro, finansowym ze środków publicznych. Podmiot wnioskujący stwierdził, że osobom biorącym udział w programie zapewnia dawstwo komórek rozrodczych, pobranych od anonimowych dawczyń.

REKLAMA

Autopromocja

Dyrektywa unijna zwalnia z daniny

I właśnie o te anonimowe dawczynie chodziło we wniosku. Podmiot bowiem poinformował, że ponieważ cała procedura związana z pobraniem jajeczka rodzi pewne niedogodności dla dawczyń, które muszą przejść badania i stawiać się w klinice w celu pobrania leków. Do tego jeszcze dochodzi ryzyko powikłań. To wszystko sprawia, że podmiot wypłaca dawczyniom zryczałtowaną rekompensatę.

Pytanie, jakie zostało postawione we wniosku, dotyczyło tego, czy owa rekompensata podlega opodatkowaniu. Zdaniem wnioskodawcy, rekompensata wypłacana jest na podstawie Dyrektywy 2004/23/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie ustalania norm jakości i bezpiecznego oddawania, pobierania, testowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich. I jako taka podatkowi nie podlega. Wnioskodawca przyznał, że dyrektywa ta nie została implementowana do polskiego prawa, lecz zgodnie z orzecznictwem sądów unijnych, powinna być stosowana bezpośrednio.

Wydatki na pakiety medyczne dla rodzin pracowników w kosztach

Wniosek został przesłany do izby skarbowej we wrześniu 2013 r., a w grudniu ta wydała interpretację (sygnatura IPTPB1/415-610/13-2/DS.), w której uznała, że rekompensata nie podlega opodatkowaniu wyłącznie do wysokości limitów, ustalonych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czyli izba skarbowa powołała się na przepis, który zwalnia z podatku diety i inne należności, wypłacane za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem. Jeśli te limity zostaną przekroczone, wówczas rekompensata będzie podlegać opodatkowaniu, a na wnioskodawcy będzie ciążyć obowiązek wystawiania PIT-8C.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekompensata to nie dieta

REKLAMA

Wnioskodawca odwołał się od tej interpretacji i po przejściu standardowej procedury (wnioskodawca wzywa Dyrektora Izby Skarbowej do usunięcia naruszenia prawa, ten zaś przegląda interpretację i albo dokonuje zmiany, albo podtrzymuje stanowisko, co otwiera drogę do skargi do sądu administracyjnego) sprawa trafiła do WSA w Łodzi. Ten uznał skargę za zasadną i uchylił tę interpretację, co zmusiło łódzką izbę skarbową do wydania kolejnej interpretacji.

Tyle że w nowej wykładni (sygnatura IPTPB1/415-610/13-4/15-S/AP) izba ponownie uznała stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. I znowu sprawa trafiła do WSA w Łodzi, który po raz kolejny uznał stanowisko izby za niezgodne z prawem i znowu interpretację uchylił.

Bez składek ZUS od pakietu medycznego sfinansowanego przez pracodawcę

Zdaniem sędziów, izba skarbowa błędnie uznała rekompensatę, wypłacaną dawczyniom komórek jajowych, za diety, będące zwrotem kosztów podróży i wyżywienia, tymczasem rekompensata jest świadczeniem znacznie szerszym. I po raz drugi uchylił interpretację izby skarbowej, nakazując rozpatrzenie sprawy ponownie. Z zaleceniem, aby izba uzasadniła swoje stanowisko pod względem prawnym.


Podatnik nie może stosować dyrektywy bezpośrednio

Łódzka izba skarbowa wydała po raz trzeci interpretację. Zrobiła to 20 stycznia 2016 r. (IPTPB1/415-610/13-6/15-S/AP) i po raz trzeci stwierdziła, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. Urzędnicy uznali, że przychody z wypłaconych rekompensat będą podlegać opodatkowaniu na takich zasadach, jakich objęte są daniną tzw. przychody z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). I potwierdzili, że wypłacane środki będą podlegać opodatkowaniu dopiero wtedy, jeśli przekroczą limity ustalone dla diet wypłacanych na podróże osób niebędących pracownikami.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Wyjaśnili także, że podatnik nie może stosować bezpośrednio dyrektywy unijnej, która nie została implementowana do polskiego prawa. Dopóki tak się nie stanie, ważność zachowują obecnie obowiązujące przepisy. To stanowisko zostało potwierdzone w wyroku WSA w Gliwicach (III SA/Gl 1987/10) ze stycznia 2011 r., w którym to zostało stwierdzone, że „Organ podatkowy będący organem władzy publicznej – władzy wykonawczej działa na podstawie i w granicach prawa, a to oznacza, że stosuje (podlega) Konstytucję, ustawy i rozporządzenia, ponieważ nie posiada konstytucyjnego uprawnienia sędziego, który rozporządzeń krajowych stosować nie musi. Z tych powodów organ podatkowy nie jest również uprawniony do badania zgodności prawa krajowego z przepisami prawa wspólnotowego w szczególności, że nie posiada żadnych instrumentów aby taką procedurę skutecznie uruchomić”.

Anonimowe dawczynie w programie nie biorą udziału

Dodatkowo urzędnik, opracowujący interpretację, zwrócił uwagę na sprzeczność, jaka wynika z wniosku. Podmiot, który o interpretację wystąpił, napisał bowiem, że w ramach programu leczenia niepłodności zapewnia „dawstwo komórek rozrodczych, pobranych od anonimowych dawczyń”. Tymczasem – według urzędnika - zasady tego wykluczają możliwość korzystania z dawstwa komórek rozrodczych i że w programie mogą brać udział wyłącznie pary, od których są pobrane ich własne komórki rozrodcze.

Marek Siudaj, Tax Care

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA