| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2007 > Zagraniczne dochody można pomniejszyć o diety - PIT 2007

Zagraniczne dochody można pomniejszyć o diety - PIT 2007

Podatnik, który pracował za granicą i ma obowiązek rozliczyć się w Polsce, może w zeznaniu rocznym uwzględnić diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, przysługuje odliczenie w wysokości 30 % diety.

Podatnicy pracujący za granicą, którzy mają miejsce zamieszkania lub centrum interesów osobistych (gospodarczych) w Polsce, muszą w kraju rozliczać wszystkie swoje światowe dochody.

Tacy podatnicy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Warto jednak podkreślić, że rozliczając dochody zagraniczne w polskim urzędzie skarbowym, można uwzględnić diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej.

Dieta wolna od podatku

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują, że wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób o nieograniczonym obowiązku podatkowym przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety.

Dieta ta określona jest w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

W tym zwolnieniu ważne jest sformułowanie: za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Oznacza ono, że podatnik, obliczając diety, uwzględni także soboty i niedziele, gdyż na dni wolne od pracy stosunek pracy nie zostaje zawieszony ani nie wygasa.

PRZYKŁAD: DIETY PRZYSŁUGUJĄCE ŻOŁNIERZOM

Czy zwolnieniem z PIT objęte są przychody żołnierzy zawodowych przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy?

Wolna od podatku jest część przychodów osób, o nieograniczonym obowiązku podatkowym, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Jednak zwolnienia tego nie stosuje się do wynagrodzenia: pracownika odbywającego podróż służbową poza Polską, pracownika w związku z jego pobytem poza granicami RP w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.

Żołnierz zawodowy jest uznany za pracownika w rozumieniu ustawy o pit, gdyż za pracownika uważa się osobę pozostającą nie tylko w stosunku pracy, ale i w stosunku służbowym. W konsekwencji zwolnienie diet dotyczy też żołnierzy zawodowych przebywających czasowo za granicą i nieodbywających podróży służbowej poza granicami RP, nieotrzymujących świadczeń zwolnionych od podatku, nieotrzymujących wynagrodzenia uzyskiwanego przez członków służby zagranicznej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »