REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagraniczne dochody można pomniejszyć o diety - PIT 2007

PIT 2007
PIT 2007

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który pracował za granicą i ma obowiązek rozliczyć się w Polsce, może w zeznaniu rocznym uwzględnić diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, przysługuje odliczenie w wysokości 30 % diety.

Podatnicy pracujący za granicą, którzy mają miejsce zamieszkania lub centrum interesów osobistych (gospodarczych) w Polsce, muszą w kraju rozliczać wszystkie swoje światowe dochody.

Autopromocja

Tacy podatnicy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Warto jednak podkreślić, że rozliczając dochody zagraniczne w polskim urzędzie skarbowym, można uwzględnić diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej.

Dieta wolna od podatku

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują, że wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób o nieograniczonym obowiązku podatkowym przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety.

Dieta ta określona jest w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

W tym zwolnieniu ważne jest sformułowanie: za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Oznacza ono, że podatnik, obliczając diety, uwzględni także soboty i niedziele, gdyż na dni wolne od pracy stosunek pracy nie zostaje zawieszony ani nie wygasa.

PRZYKŁAD: DIETY PRZYSŁUGUJĄCE ŻOŁNIERZOM

Czy zwolnieniem z PIT objęte są przychody żołnierzy zawodowych przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy?

Wolna od podatku jest część przychodów osób, o nieograniczonym obowiązku podatkowym, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Jednak zwolnienia tego nie stosuje się do wynagrodzenia: pracownika odbywającego podróż służbową poza Polską, pracownika w związku z jego pobytem poza granicami RP w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.

Żołnierz zawodowy jest uznany za pracownika w rozumieniu ustawy o pit, gdyż za pracownika uważa się osobę pozostającą nie tylko w stosunku pracy, ale i w stosunku służbowym. W konsekwencji zwolnienie diet dotyczy też żołnierzy zawodowych przebywających czasowo za granicą i nieodbywających podróży służbowej poza granicami RP, nieotrzymujących świadczeń zwolnionych od podatku, nieotrzymujących wynagrodzenia uzyskiwanego przez członków służby zagranicznej.


Odliczenie jest jednak w pewien sposób limitowane. Przychód osiągany za granicą należy pomniejszyć za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, o kwotę odpowiadającą 30 proc. równowartości diety z tytułu podróży służbowej za granicą. Dla każdego kraju przepisy przewidują wartość diety na jeden dzień (patrz ramka na końcu niniejszej porady).

Przychód w złotych

Pomniejszone o diety z tytułu podróży służbowej przychody przelicza się na złote według kursu z dnia otrzymania bądź postawienia środków pieniężnych do dyspozycji podatnika, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzysta podatnik, i które mają zastosowanie przy kupnie walut obcych. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu kupna, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

W przypadku gdy podatnik nie korzysta z usług banku - przychody należy przeliczyć według średnich kursów walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez NBP.

Od tak obliczonego przychodu (przeliczonego na złote) odejmuje się następnie przysługujące koszty uzyskania przychodów (osobie uzyskującej dochody ze stosunku pracy przysługują zryczałtowane koszty uzyskania przychodów określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Autopromocja

Ustalenie dochodu

Sposób obliczania dochodu przy składaniu rocznego zeznania podatkowego z wykazanymi zagranicznymi zarobkami jest taki sam bez względu na kraj uzyskania wynagrodzenia za pracę najemną oraz na zastosowaną metodę unikania podwójnego opodatkowani.

Przychód osiągany za granicą należy pomniejszyć za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, o kwotę odpowiadającą 30 proc. równowartości diety z tytułu podróży służbowej za granicą oraz koszty uzyskania przychodu należne ze stosunku pracy.

PRZYKŁAD: ROZLICZENIE DIETY W KOSZTACH

Czy wartość wypłaconych diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych pracownika oraz małżonka można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. W konsekwencji wartość pracy małżonka nie stanowi kosztów bez względu na tytuł prawny stanowiący podstawę wypłaconego wynagrodzenia oraz małżeński ustrój majątkowy.

Natomiast pozostałe wydatki pracodawcy na rzecz współmałżonka zatrudnionego na umowę o pracę stanowią koszty. Zatem wydatki pracodawcy poniesione w związku z podróżami służbowymi jego współmałżonka zatrudnionego na umowę o pracę, takie jak: diety, noclegi, ryczałty za noclegi, zwrot kosztów z tytułu używania samochodu na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu stanowią koszt.


Zeznanie roczne

Uzyskując dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą, należy złożyć PIT-36. Wypełnione zeznanie podatkowe należy złożyć w polskim urzędzie konsularnym przed upływem terminu do złożenia zeznania podatkowego (czyli do 30 kwietnia 2008 r.).

Można je także przesłać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pocztą, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jednak wysyłając PIT z zagranicy, trzeba zrobić to odpowiednio wcześniej, bo datą złożenia zeznania w takim przypadku będzie data wpływu druku do urzędu.

Wszystko dlatego, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zeznanie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Zatem stempel poczty zagranicznej nie będzie miał decydującego znaczenia dla rozliczeń z polskim fiskusem.

PRZYKŁAD: DIETY W PIT-11

Czy przychody z tytułu diet za czas podróży służbowej do Austrii wykazane w informacji PIT-11 jako przychody z innych źródeł są zwolnione z PIT?

Zamknięty katalog przychodów wolnych od podatku zawiera art. 21 ustawy o PIT. Zgodnie z ust. 1 pkt 16a tego artykułu wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej.

Wysokość diety za dobę podróży służbowej do Austrii wynosi 45 euro. Tym samym równowartość wypłaconych diet do tej wysokości będzie wolna od podatku. Nadwyżka wypłaconych diet ponad tę kwotę będzie podlegała opodatkowaniu PIT.

Zatem dochód wykazany w informacji PIT-11 podlega opodatkowaniu i powinien być ujęty w zeznaniu podatkowym.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA