REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za błędy w PIT odpowiada podatnik -PITy 2007

PIT 2007
PIT 2007
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W internecie można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert wypełniania podatkowych zeznań rocznych. Niestety, często za niską ceną kryje się też niska jakość oferowanych usług. Jeśli internetowy doradca wypełni zeznanie nieprawidłowo, odpowiedzialność za błąd poniesie podatnik.

Wypełnienie rocznego PIT sprawia podatnikom kłopoty. Niestety, dla wielu z nich korzystanie z usług doradcy podatkowego jest zbyt kosztowne. Cena za wypełnienie zeznania u doradcy to koszt rzędu od 40 do 100 zł.

Z pomocą przychodzi internet. W sieci można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty wypełniania zeznań rocznych. Czasem już za 20 zł pseudoekspert oferuje zrealizowanie obowiązków wobec fiskusa, poprzez wypełnienie zeznania PIT. Przy korzystaniu z takich supertanich ofert warto zachować ostrożność. Za błędy w zeznaniu podatkowym odpowiada wyłącznie podatnik. On będzie musiał złożyć korektę formularza. On także może zostać ukarany sankcją karną.

Autopromocja

Decyzja podatnika

Jeżeli zeznanie podatkowe będzie zawierało błędy, to podatnik naraża się na karę, którą może nałożyć na niego urząd skarbowy. Na ten aspekt zwraca uwagę Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, podkreślając, że w zeznaniu mogą też pojawić się błędy niekorzystne dla samego podatnika skutkujące zapłatą za wysokiego podatku. Oczywiście, ostatecznie to podatnik zawsze podejmuje decyzję, w jaki sposób przygotuje swoją roczną deklarację.

- Od lat rozliczenia ulegają uproszczeniom, liczba ulg została ograniczona, stąd wypełnianie formularzy stało się prostsze. Pomagają w tym zakresie pracownicy urzędów skarbowych czy profesjonalne programy komputerowe - tłumaczy Katarzyna Bieńkowska.

Dodaje, że nie warto ryzykować dla pozornych oszczędności, gdyż ewentualna cena błędu może znacznie przewyższyć doraźny zysk.

Pomoc bez uprawnień

Pomoc w zakresie sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych jest czynnością doradztwa podatkowego. Jednak czynności doradztwa podatkowego mogą być wykonywane jedynie przez podmioty do tego uprawnione. Tomasz Biel, starszy asystent w BDO Numerica, podkreśla, że podmioty te gwarantują, że zlecone im zadania będą wykonane rzetelnie i z zachowaniem tajemnicy zawodowej. Podatnik, który przy wypełnianiu zeznania korzysta z pomocy podmiotów nieuprawnionych, nie ma gwarancji, że zeznanie zostanie sporządzone poprawnie oraz że wszelkie informacje powierzone temu podmiotowi - a niezbędne do prawidłowego sporządzenia zeznania, nie dostaną się w niepowołane ręce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Należy pamiętać, że to zawsze podatnik będzie ponosił negatywne konsekwencje błędów zawartych w zeznaniu, gdyż jest on osobą odpowiedzialną za jego prawidłowość - ostrzega Tomasz Biel.

Ubezpieczony doradca

Zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie jest jedną z czynności doradztwa podatkowego. Zgodnie z ustawą zawodowe wykonywanie tych czynności zastrzeżone jest wyłącznie dla podmiotów uprawnionych w rozumieniu ustawy, tj. dla doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów, biegłych rewidentów oraz osób, które usługowo prowadzą księgi rachunkowe.

Wszystkie te osoby muszą posiadają ubezpieczenia OC, co oznacza, że w przypadku błędów możliwe jest ewentualne dochodzenie roszczeń. Odpowiednia umowa, określająca zakres obowiązków, może w tym pomóc.

- W przypadku osoby nieuprawnionej, bez zweryfikowanych kwalifikacji i bez ubezpieczenia wszelkie błędy (i ich finansowe konsekwencje) obciążą wyłącznie podatnika, a dochodzenie ewentualnych roszczeń może być bardzo trudne - podkreśla Katarzyna Bieńkowska.

Dodaje, że w przypadku sporu organ wezwie podatnika. To podatnik musi wówczas wyjaśnić sprawę. Trzeba też będzie ewentualnie dopłacić podatek i odsetki, ale jeśli to uprawiony doradca popełnił błąd, można domagać się od niego odszkodowania.

Sankcje karne

Nieprawidłowości zaistniałe w zeznaniach podatkowych składanych każdego roku przez podatników mogą powodować powstanie odpowiedzialności karnej skarbowej tych osób, niezależnie od faktu, kto takie zeznania sporządził.

Michał Roszkowski, starszy konsultant w Accreo Taxand, tłumaczy w rozmowie z nami, że podstawą odpowiedzialności karnej skarbowej jest wina osoby fizycznej, której przypisze się popełnienie (z zasady w sposób umyślny) czynu zabronionego przez przepisy karne skarbowe, np. niewykazanie części przychodów, zaniżenie przychodu, zawyżenie kosztów itp. Ponieważ zeznanie podatkowe dotyczy określonej osoby, która jako podatnik jest obowiązana do jego złożenia, negatywne skutki wszelkich nieprawidłowości w zeznaniu będą obciążały tę właśnie osobę.

- Zlecenie sporządzenia zeznania innej osobie oferującej swoje usługi w tym zakresie nie wpływa za zmianę odpowiedzialności podatnika. W końcu zeznanie dotyczy podatnika, a nie firmy księgowej - przypomina Michał Roszkowski.

Według niego podatnik, korzystając z tego typu usług, powinien dla własnego bezpieczeństwa zweryfikować zawarte w sporządzonym zeznaniu informacje, a ewentualne wątpliwości w tym zakresie wyjaśnić z osobą, która sporządzała zeznanie, jeszcze przed jego ostatecznym przesłaniem do urzędu skarbowego.

- Warto także przy wyborze osoby, która będzie sporządzała za nas zeznanie, zweryfikować jej rzetelność oraz renomę, np. poprzez sprawdzenie uprawnień takiej osoby oraz opinii dotyczących jej działalności wyrażanych na forach internetowych - podsumowuje Michał Roszkowski.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA