reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Do 2 lutego złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A - PIT-y 2008

Do 2 lutego złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A - PIT-y 2008

Ryczałtowcy, podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i osoby duchowne powinni rozliczyć się z fiskusem za 2008 rok, składając odpowiedni PIT najpóźniej w poniedziałek 2 lutego 2009 r. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tych rozliczeń.

Wszyscy ci podatnicy mają ustawowo czas do 31 stycznia następnego roku podatkowego na rozliczenie się z fiskusem za miniony rok podatkowy. Jednak w 2009 roku 31 stycznia wypada w sobotę, więc zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy - czyli w tym roku na 2 lutego 2009 r..

Zatem na prawidłowe wypełnienie i złożenie do urzędu skarbowego właściwego PIT-a nie zostało dużo czasu.

PIT-28 muszą wypełnić i złożyć do 2 lutego 2009 r. w urzędzie skarbowym:

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

- osoby, które w 2008 roku opłacały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu (dotyczy to również podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), a także

- przedsiębiorcy, którzy płacili w 2008 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych z działalności gospodarczej.

Jak wypełnić PIT-28 (przychody z najmu) krok po kroku

Jak wypełnić PIT-28 (przychody z działalności gospodarczej) krok po kroku

Program do wypełnienia PIT-ów

PIT-16A muszą wypełnić i złożyć do 2 lutego 2009 r. w urzędzie skarbowym podatnicy płacący w 2008 roku podatek w formie karty podatkowej. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2008.

Jak wypełnić PIT-16A krok po kroku

Program do wypełnienia PIT-ów

PIT-19A muszą do 2 lutego 2009 roku wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim.

Jak wypełnić PIT-19A krok po kroku

Program do wypełnienia PIT-ów


Oczywiście najlepiej złożyć PIT osobiście w biurze podawczym urzędu skarbowego przed upływem terminu.


Jednak na równi z osobistym złożeniem traktowane jest nadanie PIT w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (czyli w placówce Poczty Polskiej – ale już nie w prywatnej firmie kurierskiej !).

Czyli jeżeli (będąc ryczałtowcem, kartowiczem albo duchownym) nadaliśmy w okienku Poczty Polskiej list z PITem 2 lutego – nie spóźniliśmy się. Ale gdy poleciliśmy doręczenie PITa kurierowi prywatnej firmy kurierskiej, wtedy liczy się data faktycznego dostarczenia PITa do urzędu skarbowego.


Paweł Huczko

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama