reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Do 2 lutego złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A - PIT-y 2008

Do 2 lutego złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A - PIT-y 2008

Ryczałtowcy, podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i osoby duchowne powinni rozliczyć się z fiskusem za 2008 rok, składając odpowiedni PIT najpóźniej w poniedziałek 2 lutego 2009 r. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tych rozliczeń.

Wszyscy ci podatnicy mają ustawowo czas do 31 stycznia następnego roku podatkowego na rozliczenie się z fiskusem za miniony rok podatkowy. Jednak w 2009 roku 31 stycznia wypada w sobotę, więc zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy - czyli w tym roku na 2 lutego 2009 r..

Zatem na prawidłowe wypełnienie i złożenie do urzędu skarbowego właściwego PIT-a nie zostało dużo czasu.

PIT-28 muszą wypełnić i złożyć do 2 lutego 2009 r. w urzędzie skarbowym:

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

- osoby, które w 2008 roku opłacały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu (dotyczy to również podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), a także

- przedsiębiorcy, którzy płacili w 2008 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych z działalności gospodarczej.

Jak wypełnić PIT-28 (przychody z najmu) krok po kroku

Jak wypełnić PIT-28 (przychody z działalności gospodarczej) krok po kroku

Program do wypełnienia PIT-ów

PIT-16A muszą wypełnić i złożyć do 2 lutego 2009 r. w urzędzie skarbowym podatnicy płacący w 2008 roku podatek w formie karty podatkowej. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2008.

Jak wypełnić PIT-16A krok po kroku

Program do wypełnienia PIT-ów

PIT-19A muszą do 2 lutego 2009 roku wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim.

Jak wypełnić PIT-19A krok po kroku

Program do wypełnienia PIT-ów


Oczywiście najlepiej złożyć PIT osobiście w biurze podawczym urzędu skarbowego przed upływem terminu.


Jednak na równi z osobistym złożeniem traktowane jest nadanie PIT w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (czyli w placówce Poczty Polskiej – ale już nie w prywatnej firmie kurierskiej !).

Czyli jeżeli (będąc ryczałtowcem, kartowiczem albo duchownym) nadaliśmy w okienku Poczty Polskiej list z PITem 2 lutego – nie spóźniliśmy się. Ale gdy poleciliśmy doręczenie PITa kurierowi prywatnej firmy kurierskiej, wtedy liczy się data faktycznego dostarczenia PITa do urzędu skarbowego.


Paweł Huczko

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PIT 2008
PIT 2008

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama