Jak obliczać długość pobytu pracownika za granicą
REKLAMA
REKLAMA
Generalnie zasadę obliczania długości pobytu w danym państwie formułuje Modelowa Konwencja w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku (OECD). Na tej Konwencji trzeba się zatem opierać, obliczając długość pobytu pracownika w danym kraju.
REKLAMA
Z Komentarza do Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku (OECD) wynika, że obliczanie długości pobytu w danym państwie jest dokonywane poprzez stosowanie metody opartej na „dniach fizycznej obecności”.
W ramach tej metody każda część dnia, nawet bardzo krótka, spędzona przez podatnika w danym państwie, liczy się jako dzień obecności w tym państwie przy obliczaniu okresu 183 dni.
Jako dzień obecności liczone są więc:
• dzień przybycia i wyjazdu,
• wszystkie inne dni spędzone w danym państwie, także soboty i niedziele oraz święta narodowe,
• urlopy przed, w czasie i po zakończeniu działalności,
• krótkie przerwy (szkolenia, strajki, zamkniecie przedsiębiorstwa, opóźnienie dostaw)
• dni choroby,
• dni zajęte z powodu śmierci lub choroby w rodzinie
Nie bierze się natomiast pod uwagę dni spędzonych w tym państwie w czasie przejazdu między dwoma miejscami położonymi poza tym państwem. Również nie może być brany pod uwagę każdy pełny dzień spędzony poza danym państwem, czy to w celach wakacyjnych, służbowych, czy z innej przyczyny.
Stosowanie tej metody nie jest więc skomplikowane, gdyż dana osoba albo jest obecna w danym kraju, albo nie. Fakt obecności jest zatem stosunkowo łatwy do udokumentowania w razie zażądania takiego dowodu przez organ podatkowy.
Należy jednak podkreślić, że w umowach zawartych przez Polskę z innymi krajami zdarzają się odstępstwa od ww. zasad.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Dlatego w celu dokonania prawidłowej oceny należy nie tylko wziąć pod uwagę ww. zasady wynikające z Konwencji Modelowej, ale przede wszystkim szczegółowo przeanalizować postanowienia konkretnej umowy dwustronnej w tym zakresie.
Podstawa prawna:
• Komentarz do Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku (OECD) – wersja skrócona (lipiec 2005)
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat