REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co grozi podatnikowi za nieujawnianie dochodów

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie prowadzę zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jednak w przeszłości bywało z tym różnie. Wiem, że urząd skarbowy może sprawdzić czy płaciłem podatki i czy w prawidłowej wysokości. Jakie konsekwencje grożą mi w przypadku ustalenia niezapłaconych podatków?

Jeżeli ktoś zataił dochody przed fiskusem i ich nie zgłosił do opodatkowania musi się liczyć z tym, że urząd skarbowy może go w każdej chwili skontrolować i jeżeli takie dochody zostaną ujawnione spotkają takiego podatnika poważne konsekwencje podatkowe. Generalną zasadą jest, że wszelkie nieujawnione dochody, które nie zostały zgłoszone do opodatkowania podlegają 75% stawce PIT.

REKLAMA

Autopromocja

Każda osoba, która kupiła wartościowe rzeczy np. mieszkanie, luksusowy samochód etc. powinna mieć świadomość, że może zostać w każdej chwili skontrolowana przez organ podatkowy. I jeżeli nie będzie miała pokrycia dochodów w zgłoszonych rocznych deklaracjach podatkowych będzie musiała wyjaśnić każdy taki wydatek. Organ w takich sytuacjach wszczyna kontrolę z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów.

Zobacz: Czy przychody z tytułu otrzymanej dotacji podlegają zwolnieniu z PIT

Obowiązki składania rocznych zeznań podatkowych do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, jak każdemu zapewne wiadomo, wynika z obecnie obowiązujących przepisów. I taki obowiązek dotyczy wszystkich osiągających dochody podlegające opodatkowaniu. Trzeba zatem wykazać wszystkie dochody bez względu na to czy podlegają one opodatkowaniu czy też nie. Każda zarobiona kwota pieniędzy winna zostać przez podatnika wykazana w zeznaniu rocznym PIT. Nie wykazanie jakiejkolwiek kwoty przychodu może spowodować przeprowadzenie kontroli i ewentualnie odpowiednio wysokie sankcje ze strony fiskusa.

Prawdopodobieństwo kontroli organu będzie odpowiednio wyższe jeżeli osoba będzie nabywać samochody, mieszkania, domy o wartości relatywnie wyższej niż wykazane przez nią dochody w zeznaniu podatkowym. Zazwyczaj kontrola z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów rozpoczyna się po zakupie nieruchomości, taką informację urząd skarbowy dostaje zawsze od notariusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wówczas urząd może wszcząć postępowanie wyjaśniające co do sprawdzenia czy środki wydatkowane na np. nabytą nieruchomość nie zostały przed nim ukryte. Przychody z nieujawnionych źródeł, a raczej ich wysokość urząd ustala na podstawie zgromadzonego majątku w roku podatkowym i w latach poprzednich i wydatków z tegoż majątku. Jeżeli okaże się, że wydatki przewyższają ujawnione źródła dochodu to wówczas podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy wartością majątku i jego pokryciem.

Podatnik w takiej sytuacji nie będzie miał możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji jeżeli różnica wykaże kwotę nieujawnioną w dochodach podatnika to tę kwotę organ opodatkuje sankcją w wysokości 75%. Jedynym pocieszeniem dla takiego podatnika może być fakt, że po opodatkowaniu dochodów nieujawnionych nie nalicza się odsetek za zwłokę. Bowiem można przyjąć, że wysoka stawka 75% zawiera również wartość odsetek.

REKLAMA

Organ, wysokość podatku od przychodów ze źródeł nieujawnionych określa w decyzji. Podatnik powinien pamiętać, że decyzja zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej, musi być bezwzględnie poprzedzona przeprowadzeniem postępowania podatkowego.
Może się również okazać w trakcie postępowania, że urząd skarbowy nie stwierdzi nadwyżki wydatków nad przychodami, wtedy powinien wydać decyzję, w której umorzy postępowanie podatkowe z powodu jego bezprzedmiotowości.

Gdyby natomiast zdarzyło się, że skruszony podatnik przyzna się do ukrycia dochodów i wykaże je w korekcie zeznania podatkowego, nie będzie musiał wtedy płacić 75 proc. podatku. Będzie mógł wówczas zapłacić według skali podatkowej, ale do tego musi dodatkowo naliczyć odsetki za zwłokę.

Niezależnie od powyższego nierzetelny podatnik naraża się na sankcje karnoskarbowe. Bowiem jak wynika z przepisu, kto nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Polecamy: serwis Koszty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA