reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Przychody w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Przychody w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą jest zwolniony z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Jednak po odwieszeniu działalności powinien wpłacić zaliczkę na PIT od dochodów uzyskanych w okresie zawieszenia.

Stan faktyczny

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą. Podatek dochodowy od osób fizycznych
w 2011 r. rozlicza na zasadach ogólnych, zaliczki na podatek dochodowy zobowiązana jest ustalać miesięcznie. Począwszy od 31 grudnia 2010 r. zawiesiła działalność gospodarczą na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W okresie zawieszenia uzyskiwała przychody z tytułu wcześniejszych należności od kontrahentów, w drodze postępowań nakazowych za pośrednictwem komornika, które wpływały sukcesywnie na jej rachunek bankowy, w wyniku czynności komorniczych.

Przychody te wpływały zarówno przed zawieszeniem działalności w 2010 r., jak również po jej zawieszeniu, sukcesywnie, w miesiącach od stycznia do maja 2011 r.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Podatniczka odwiesiła działalność w październiku 2011 r.

Czy podatniczka mogła uzyskiwać przychody z tytułu wcześniejszych należności, które zostały wyegzekwowane przez komornika?

Czy podatniczka powinna ustalić zaliczkę na podatek dochodowy za okres od stycznia do października 2011 r., jako jedną zaliczkę na podatek dochodowy od łącznego dochodu za ten okres i wpłacić ją do 20 listopada, opisując przelew, że dotyczy miesiąca października?

Czy może raczej powinna ustalić zaliczki od dochodów za poszczególne miesiące tak jak ustalałby je na bieżąco, gdyby nie zawiesiła działalności i wpłacić do 20-tego listopada odrębnymi przelewami za każdy miesiąc?

Odpowiedź KIP:

Aby podatnik był zwolniony z obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie może wykonywać działalności gospodarczej, tj. czynności będących przedmiotem tejże działalności.

Może jednak wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności lub regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności.

Dlatego też fakt wpływania na konto podatniczki należności wyegzekwowanych przez komornika z tytułu wcześniejszych zobowiązań nie wpływa na zawieszenie działalności.

Jakie są skutki zawieszenia działalności gospodarczej dla podatników CIT?

W myśl art. 44 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy, który na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony, w zakresie tej działalności, z obowiązków wynikających z ust. 1 pkt 1, ust. 3, 3f, 3g, 6 i 6b za okres objęty zawieszeniem, a więc m.in. z obowiązku obliczania i wpłacania  zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy.

Z kolei zgodnie z art. 44 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy, o których mowa w ust. 10 i 11, wpłacają zaliczki według zasad, o których mowa w ust. 3, 3f, 3g, 6 i 6b.

Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z zawieszeniem działalności gospodarczej?

Z uwagi na to, iż podatniczka odwiesiła prowadzenie działalności w październiku 2011 r. powinna wpłacić od dochodów uzyskanych za okres zawieszenia tj. od początku roku, do października włącznie, należną zaliczkę w terminie do 20 listopada 2011 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama