REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
Wspólne rozliczenie małżonków
Wspólne rozliczenie małżonków

REKLAMA

REKLAMA

Ogólna zasada opodatkowania dochodów jest taka, że każdy podatnik rozlicza się indywidualnie i płaci podatek dochodowy od własnych przychodów. Również małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez dochodów. Od tego jest jednak wyjątek.

Mąż i żona mogą rozliczyć się wspólnie, złożyć jedno zeznanie podatkowe i zapłacić podatek od łącznych dochodów, jeśli:

- istniała między nimi wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy,

REKLAMA

Autopromocja

- pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,

- żadne z nich w roku nie prowadziło działalności gospodarczej objętej kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

- żadne z nich nie prowadziło w roku działalności gospodarczej opodatkowanej 19 % liniowym PIT.

Wskazać więc warto, że ustawa nie wyłącza wspólnego opodatkowania małżonków prowadzących działalność gospodarczą. Możliwość wspólnego opodatkowania istnieje też w przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Ograniczenia dotyczą jednak formy opodatkowania prowadzonej przez małżonków albo jednego z nich działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość opodatkowania dochodów na preferencyjnych zasadach dotyczy działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, a więc gdy przedsiębiorca płaci podatek od uzyskiwanych dochodów według skali podatkowej (ze stawkami 18 i 32 proc.). Nie zapłacimy wspólnego podatku od dochodów jeżeli małżonek był opodatkowany podatkiem liniowym, kartą podatkową, bądź ryczałtem.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Polecamy: Wspólne rozliczenie małżonków - najczęściej zadawane pytania

Jeżeli ten warunek nie występuje małżonkowie mogą złożyć jeden PIT. Jest to możliwe również, gdy tylko jeden z małżonków uzyskuje dochody podlegające opodatkowaniu, a drugi albo uzyskuje dochody, które nie podlegają opodatkowaniu, albo nie uzyskuje ich w ogóle.

W przypadku prowadzenia działalności może się natomiast zdarzyć, że przedsiębiorca nie osiągnie dochodów z tej działalności albo poniesie na tej działalności stratę (koszty jej prowadzenia będą wyższe od uzyskiwanych przychodów).

REKLAMA

 Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma znaczenia dla wspólnego opodatkowania. Dlatego możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków istnieje, gdy prowadzą oni działalność gospodarczą, ale nie uzyskują z niej przychodów albo uzyskują przychody z innych źródeł.

Również zawieszenie działalności nie zamyka możliwości wspólnego opodatkowania.  Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej nie jest bowiem równoznaczne z likwidacją tej działalności, nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym

Tak jak zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę opodatkowanego na zasadach ogólnych nie wyłącza wspólnego opodatkowania z małżonkiem, tak też zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej, ryczałtu bądź też podatku liniowego nie skutkuje powstaniem możliwości skorzystania z preferencyjnego, łącznego opodatkowania małżonków.

W dalszym ciągu do przedsiębiorcy/małżonka mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo wybrane zasady opodatkowania kartą podatkową lub podatkiem liniowym.

Zgłoszenie przerwy na cały rok w działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (bądź podatkiem liniowym albo kartą podatkową) nie uprawnia do wspólnego rozliczenia.

W konsekwencji małżonkowie nie mogą złożyć wspólnego zeznania podatkowego, jeżeli jeden z nich albo oboje prowadzą działalność gospodarczą, w tym jeden z nich działalność opodatkowana kartą, ryczałtem, albo podatkiem liniowym, nawet jeśli prowadzenie działalności zostało zawieszone.

Podstawa prawna :

- art. 6 ust.8, art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródła:

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-715/09-4/ES),

- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. akt II FSK 1940/08.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA