REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
Wspólne rozliczenie małżonków
Wspólne rozliczenie małżonków

REKLAMA

Ogólna zasada opodatkowania dochodów jest taka, że każdy podatnik rozlicza się indywidualnie i płaci podatek dochodowy od własnych przychodów. Również małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez dochodów. Od tego jest jednak wyjątek.

Mąż i żona mogą rozliczyć się wspólnie, złożyć jedno zeznanie podatkowe i zapłacić podatek od łącznych dochodów, jeśli:

- istniała między nimi wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy,

Autopromocja

- pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,

- żadne z nich w roku nie prowadziło działalności gospodarczej objętej kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

- żadne z nich nie prowadziło w roku działalności gospodarczej opodatkowanej 19 % liniowym PIT.

Wskazać więc warto, że ustawa nie wyłącza wspólnego opodatkowania małżonków prowadzących działalność gospodarczą. Możliwość wspólnego opodatkowania istnieje też w przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Ograniczenia dotyczą jednak formy opodatkowania prowadzonej przez małżonków albo jednego z nich działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość opodatkowania dochodów na preferencyjnych zasadach dotyczy działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, a więc gdy przedsiębiorca płaci podatek od uzyskiwanych dochodów według skali podatkowej (ze stawkami 18 i 32 proc.). Nie zapłacimy wspólnego podatku od dochodów jeżeli małżonek był opodatkowany podatkiem liniowym, kartą podatkową, bądź ryczałtem.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Polecamy: Wspólne rozliczenie małżonków - najczęściej zadawane pytania

Jeżeli ten warunek nie występuje małżonkowie mogą złożyć jeden PIT. Jest to możliwe również, gdy tylko jeden z małżonków uzyskuje dochody podlegające opodatkowaniu, a drugi albo uzyskuje dochody, które nie podlegają opodatkowaniu, albo nie uzyskuje ich w ogóle.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

W przypadku prowadzenia działalności może się natomiast zdarzyć, że przedsiębiorca nie osiągnie dochodów z tej działalności albo poniesie na tej działalności stratę (koszty jej prowadzenia będą wyższe od uzyskiwanych przychodów).

 Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma znaczenia dla wspólnego opodatkowania. Dlatego możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków istnieje, gdy prowadzą oni działalność gospodarczą, ale nie uzyskują z niej przychodów albo uzyskują przychody z innych źródeł.

Również zawieszenie działalności nie zamyka możliwości wspólnego opodatkowania.  Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej nie jest bowiem równoznaczne z likwidacją tej działalności, nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym

Tak jak zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę opodatkowanego na zasadach ogólnych nie wyłącza wspólnego opodatkowania z małżonkiem, tak też zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej, ryczałtu bądź też podatku liniowego nie skutkuje powstaniem możliwości skorzystania z preferencyjnego, łącznego opodatkowania małżonków.

W dalszym ciągu do przedsiębiorcy/małżonka mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo wybrane zasady opodatkowania kartą podatkową lub podatkiem liniowym.

Zgłoszenie przerwy na cały rok w działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (bądź podatkiem liniowym albo kartą podatkową) nie uprawnia do wspólnego rozliczenia.

Autopromocja

W konsekwencji małżonkowie nie mogą złożyć wspólnego zeznania podatkowego, jeżeli jeden z nich albo oboje prowadzą działalność gospodarczą, w tym jeden z nich działalność opodatkowana kartą, ryczałtem, albo podatkiem liniowym, nawet jeśli prowadzenie działalności zostało zawieszone.

Podstawa prawna :

- art. 6 ust.8, art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

Autopromocja

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródła:

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-715/09-4/ES),

- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. akt II FSK 1940/08.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

  W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

  KSeF 2024 - nowe przepisy. Rozporządzenie techniczne i zmiana rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur [Komunikat MF]

  W komunikacie z 27 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania KSeF od 1 lipca 2024 r. To rozporządzenie techniczne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Nowe przepisy zawarte w tych projektach rozwiązania będą stosowane już w pierwszym etapie funkcjonowania obowiązkowego KSeF od 1 lipca 2024 r. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w grudniu bieżącego roku zostanie najprawdopodobniej powołany nowy rząd, a wraz z nim nowy minister finansów, który nie musi akceptować treści obecnych projektów i może wstrzymać wydanie tych przepisów.

  REKLAMA