reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej

Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej

Ogólna zasada opodatkowania dochodów jest taka, że każdy podatnik rozlicza się indywidualnie i płaci podatek dochodowy od własnych przychodów. Również małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez dochodów. Od tego jest jednak wyjątek.

Mąż i żona mogą rozliczyć się wspólnie, złożyć jedno zeznanie podatkowe i zapłacić podatek od łącznych dochodów, jeśli:

- istniała między nimi wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy,

- pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,

- żadne z nich w roku nie prowadziło działalności gospodarczej objętej kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

- żadne z nich nie prowadziło w roku działalności gospodarczej opodatkowanej 19 % liniowym PIT.

Wskazać więc warto, że ustawa nie wyłącza wspólnego opodatkowania małżonków prowadzących działalność gospodarczą. Możliwość wspólnego opodatkowania istnieje też w przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Ograniczenia dotyczą jednak formy opodatkowania prowadzonej przez małżonków albo jednego z nich działalności gospodarczej.

Możliwość opodatkowania dochodów na preferencyjnych zasadach dotyczy działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, a więc gdy przedsiębiorca płaci podatek od uzyskiwanych dochodów według skali podatkowej (ze stawkami 18 i 32 proc.). Nie zapłacimy wspólnego podatku od dochodów jeżeli małżonek był opodatkowany podatkiem liniowym, kartą podatkową, bądź ryczałtem.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Polecamy: Wspólne rozliczenie małżonków - najczęściej zadawane pytania

Jeżeli ten warunek nie występuje małżonkowie mogą złożyć jeden PIT. Jest to możliwe również, gdy tylko jeden z małżonków uzyskuje dochody podlegające opodatkowaniu, a drugi albo uzyskuje dochody, które nie podlegają opodatkowaniu, albo nie uzyskuje ich w ogóle.

W przypadku prowadzenia działalności może się natomiast zdarzyć, że przedsiębiorca nie osiągnie dochodów z tej działalności albo poniesie na tej działalności stratę (koszty jej prowadzenia będą wyższe od uzyskiwanych przychodów).

 Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma znaczenia dla wspólnego opodatkowania. Dlatego możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków istnieje, gdy prowadzą oni działalność gospodarczą, ale nie uzyskują z niej przychodów albo uzyskują przychody z innych źródeł.

Również zawieszenie działalności nie zamyka możliwości wspólnego opodatkowania.  Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej nie jest bowiem równoznaczne z likwidacją tej działalności, nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama