Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Mąż i żona mogą rozliczyć się wspólnie, złożyć jedno zeznanie podatkowe i zapłacić podatek od łącznych dochodów, jeśli:
- istniała między nimi wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy,
REKLAMA
- pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
- żadne z nich w roku nie prowadziło działalności gospodarczej objętej kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- żadne z nich nie prowadziło w roku działalności gospodarczej opodatkowanej 19 % liniowym PIT.
Wskazać więc warto, że ustawa nie wyłącza wspólnego opodatkowania małżonków prowadzących działalność gospodarczą. Możliwość wspólnego opodatkowania istnieje też w przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Ograniczenia dotyczą jednak formy opodatkowania prowadzonej przez małżonków albo jednego z nich działalności gospodarczej.
Możliwość opodatkowania dochodów na preferencyjnych zasadach dotyczy działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, a więc gdy przedsiębiorca płaci podatek od uzyskiwanych dochodów według skali podatkowej (ze stawkami 18 i 32 proc.). Nie zapłacimy wspólnego podatku od dochodów jeżeli małżonek był opodatkowany podatkiem liniowym, kartą podatkową, bądź ryczałtem.
Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?
Polecamy: Wspólne rozliczenie małżonków - najczęściej zadawane pytania
Jeżeli ten warunek nie występuje małżonkowie mogą złożyć jeden PIT. Jest to możliwe również, gdy tylko jeden z małżonków uzyskuje dochody podlegające opodatkowaniu, a drugi albo uzyskuje dochody, które nie podlegają opodatkowaniu, albo nie uzyskuje ich w ogóle.
W przypadku prowadzenia działalności może się natomiast zdarzyć, że przedsiębiorca nie osiągnie dochodów z tej działalności albo poniesie na tej działalności stratę (koszty jej prowadzenia będą wyższe od uzyskiwanych przychodów).
REKLAMA
Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma znaczenia dla wspólnego opodatkowania. Dlatego możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków istnieje, gdy prowadzą oni działalność gospodarczą, ale nie uzyskują z niej przychodów albo uzyskują przychody z innych źródeł.
Również zawieszenie działalności nie zamyka możliwości wspólnego opodatkowania. Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej nie jest bowiem równoznaczne z likwidacją tej działalności, nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym
Tak jak zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę opodatkowanego na zasadach ogólnych nie wyłącza wspólnego opodatkowania z małżonkiem, tak też zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej, ryczałtu bądź też podatku liniowego nie skutkuje powstaniem możliwości skorzystania z preferencyjnego, łącznego opodatkowania małżonków.
W dalszym ciągu do przedsiębiorcy/małżonka mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo wybrane zasady opodatkowania kartą podatkową lub podatkiem liniowym.
Zgłoszenie przerwy na cały rok w działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (bądź podatkiem liniowym albo kartą podatkową) nie uprawnia do wspólnego rozliczenia.
W konsekwencji małżonkowie nie mogą złożyć wspólnego zeznania podatkowego, jeżeli jeden z nich albo oboje prowadzą działalność gospodarczą, w tym jeden z nich działalność opodatkowana kartą, ryczałtem, albo podatkiem liniowym, nawet jeśli prowadzenie działalności zostało zawieszone.
Podstawa prawna :
- art. 6 ust.8, art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Źródła:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-715/09-4/ES),
- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. akt II FSK 1940/08.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat