Ryczałt czy KPiR – co wybrać dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Dla osób chcących prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą wybór formy opodatkowania to jedna z najbardziej istotnych decyzji, którą muszą podjąć. W takiej sytuacji wybór najczęściej dokonywany jest pomiędzy:
REKLAMA
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (Ryczałtem ewidencjonowanym),
- Podatkową Książką Przychodów i Rozchodów (KPiR).
Odpowiedniego wyboru należy dokonać już na początku podjęcia decyzji o otwarciu własnego biznesu gdyż już podczas rejestracji firmy należy wskazać sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym.
RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY
Ryczałt należy do jednego z najprostszych sposobów rozliczania się z urzędem skarbowym. Opodatkowaniu podlega tu przychód, który osiągamy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
W ryczałcie nie występuje skala podatkowa jak ma to miejsce w KPiR. Obowiązuje natomiast 7 stawek podatkowych: 2%, 3%, 5,5% 8,5%, 10%, 17% lub 20%. Wysokość stawki, która będzie nas obowiązywać, zależy od rodzaju działalności jaką zamierzamy prowadzić. Na przykład w przypadku handlu stawka będzie wynosić 3% natomiast dla wolnych zawodów stawka wzrasta do 20%.
Niestety istnieje też ryzyko, że rodzaj prowadzonej działalności może być wyłączony spod możliwości opodatkowania ryczałtem. W takiej sytuacji pozostaje nam zastosowanie KPiR. W załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym znajdziemy wykaz usług, których świadczenie wyłącza nas z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Należy pamiętać, że w ryczałcie opodatkowany jest dochód więc nie mamy możliwości wpływania na wysokość podatku za pomocą odliczenia kosztów naszej działalności.
Plusem jaki daje na fiskus w sytuacji zastosowania ryczałtu jest:
- prosta ewidencja księgowa;
- niskie i nieznaczne koszty prowadzenia działalności;
- brak konieczności prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz brak obowiązku przeprowadzania spisu z natury;
- brak konieczności prowadzenia karty przychodów pracowników w przypadku zatrudnienia;
- w wielu przypadkach niższe stawki podatkowe;
- możliwość rozliczania się kwartalnie w przypadku rozpoczęcia działalności lub gdy limit przychodów w poprzednim roku nie przekroczył równowartości 25.000,00 EUR.
Minusami natomiast:
- brak wspólnego rozliczania się z małżonkiem;
- brak możliwości rozliczania się na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci;
- limit przychodów, którego przekroczenie powoduje wyłączenie z możliwości opodatkowania się ryczałtem w roku następnym i konieczność prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów (równowartość 250.000,00 EUR w poprzednim roku podatkowym);
- konieczność zapłaty podatku w przypadku straty.
KSIĄŻKA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW
Jest to również jedna z prostszych metod rozliczania się z urzędem skarbowym i obecnie najpowszechniejsza forma opodatkowania.
W KPiR można wybrać w jaki sposób chcemy się rozliczyć z fiskusem. Do wyboru mamy 2 opcje:
- rozliczanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa: 18% i 32%);
- zastosowanie podatku liniowego (19%).
W Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów w przeciwieństwie do ryczałtu rozlicza się koszty jakie ponosimy z tytułu prowadzenia działalności a to oznacza możliwość obniżenia kwoty odprowadzanego podatku.
Plusami zastosowania tej formy opodatkowania są:
- możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem, ale tylko w sytuacji opodatkowania na zasadach ogólnych;
- brak płatności podatku w przypadku straty z działalności gdyż uwzględnia się koszty uzyskania przychodu;
- możliwość zastosowanie podatku liniowego w sytuacji osiągania dużych przychodów;
- brak limitu na odpisy amortyzacyjne w przypadku zakupu, najmu, leasingu lub dzierżawy samochodu osobowego o wartości do 150.000,00 PLN;
- możliwość odliczenia 75% wydatków związanych z eksploatacją osobowego samochodu firmowego w sytuacji gdy nie prowadzi się ewidencji pojazdu lub wykorzystuje się go również do celów prywatnych;
- gdy prowadzona jest ewidencja a samochód jest wykorzystywany tylko dla celów służbowych odliczyć można 100% wydatków eksploatacyjnych;
- uwzględnianie wynagrodzenia najbliższych członków rodziny jako osób współpracujących w kosztach uzyskania przychodu;
- jest korzystniejszy w przypadku wysokich kosztów prowadzenia działalności oraz w przypadku zatrudniania pracowników;
- mamy świadomość ryzyka naszej działalności co wiąże się z niepewnym przychodem – w tej sytuacji gdy nie ma przychodu nie ma podatku.
Polecamy: Elektroniczna dokumentacja podatkowa
Minusami natomiast:
- wyższe stawki podatkowe niż ma to miejsce w przypadku ryczałtu;
- bardziej skomplikowana ewidencja księgowa;
- limit przychodów, którego przekroczenie powoduje wyłączenie z możliwości opodatkowania się KPiR w roku następnym i konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych (2.000.000,00 EUR w poprzednim roku podatkowym).
Niestety nie ma możliwości przyłożenia kalki i uzyskania jednoznacznej odpowiedzi, która forma opodatkowania jest najlepsza. Sytuacja każdego przedsiębiorcy jest inna i wszystko zależy od różnych czynników. Dlatego niezbędna jest odpowiednia analiza profilu działalności, kalkulacja przychodów i kosztów oraz indywidualne podejście do każdego kto chce rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dopiero takie podejście pozwoli nam wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla każdego z nas.
Wiesław Dzikowski
www.br-progres.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat