reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Ryczałt czy KPiR – co wybrać dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ryczałt czy KPiR – co wybrać dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Pytanie, które stawia sobie wiele osób przed rozpoczęciem własnej jednoosobowej działalności gospodarczej często dotyczy podatków. Aby móc optymalnie nimi zarządzać należy się zastanowić jaką formę opodatkowania wybrać - ryczałt ewidencjonowany czy KPiR?

Dla osób chcących prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą wybór formy opodatkowania to jedna z najbardziej istotnych decyzji, którą muszą podjąć. W takiej sytuacji wybór najczęściej dokonywany jest pomiędzy:

- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (Ryczałtem ewidencjonowanym),

- Podatkową Książką Przychodów i Rozchodów (KPiR).

Odpowiedniego wyboru należy dokonać już na początku podjęcia decyzji o otwarciu własnego biznesu gdyż już podczas rejestracji firmy należy wskazać sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Ryczałt należy do jednego z najprostszych sposobów rozliczania się z urzędem skarbowym. Opodatkowaniu podlega tu przychód, który osiągamy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W ryczałcie nie występuje skala podatkowa jak ma to miejsce w KPiR. Obowiązuje natomiast 7 stawek podatkowych: 2%, 3%, 5,5% 8,5%, 10%, 17% lub 20%. Wysokość stawki, która będzie nas obowiązywać, zależy od rodzaju działalności jaką zamierzamy prowadzić. Na przykład w przypadku handlu stawka będzie wynosić 3% natomiast dla wolnych zawodów stawka wzrasta do 20%.

Niestety istnieje też ryzyko, że rodzaj prowadzonej działalności może być wyłączony spod możliwości opodatkowania ryczałtem. W takiej sytuacji pozostaje nam zastosowanie KPiR. W załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym znajdziemy wykaz usług, których świadczenie wyłącza nas z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Należy pamiętać, że w ryczałcie opodatkowany jest dochód więc nie mamy możliwości wpływania na wysokość podatku za pomocą odliczenia kosztów naszej działalności.

Plusem jaki daje na fiskus w sytuacji zastosowania ryczałtu jest:

- prosta ewidencja księgowa;

- niskie i nieznaczne koszty prowadzenia działalności;

- brak konieczności prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz brak obowiązku przeprowadzania spisu z natury;

- brak konieczności prowadzenia karty przychodów pracowników w przypadku zatrudnienia;

- w wielu przypadkach niższe stawki podatkowe;

- możliwość rozliczania się kwartalnie w przypadku rozpoczęcia działalności lub gdy limit przychodów w poprzednim roku nie przekroczył równowartości 25.000,00 EUR.

Minusami natomiast:

- brak wspólnego rozliczania się z małżonkiem;

- brak możliwości rozliczania się na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci;

- limit przychodów, którego przekroczenie powoduje wyłączenie z możliwości opodatkowania się ryczałtem w roku następnym i konieczność prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów (równowartość 250.000,00 EUR w poprzednim roku podatkowym);

- konieczność zapłaty podatku w przypadku straty.

KSIĄŻKA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

Jest to również jedna z prostszych metod rozliczania się z urzędem skarbowym i obecnie najpowszechniejsza forma opodatkowania.

W KPiR można wybrać w jaki sposób chcemy się rozliczyć z fiskusem. Do wyboru mamy 2 opcje:

- rozliczanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa: 18% i 32%);

- zastosowanie podatku liniowego (19%).

W Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów w przeciwieństwie do ryczałtu rozlicza się koszty jakie ponosimy z tytułu prowadzenia działalności a to oznacza możliwość obniżenia kwoty odprowadzanego podatku.

Plusami zastosowania tej formy opodatkowania są:

- możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem, ale tylko w sytuacji opodatkowania na zasadach ogólnych;

- brak płatności podatku w przypadku straty z działalności gdyż uwzględnia się koszty uzyskania przychodu;

- możliwość zastosowanie podatku liniowego w sytuacji osiągania dużych przychodów;

- brak limitu na odpisy amortyzacyjne w przypadku zakupu, najmu, leasingu lub dzierżawy samochodu osobowego o wartości do 150.000,00 PLN;

- możliwość odliczenia 75% wydatków związanych z eksploatacją osobowego samochodu firmowego w sytuacji gdy nie prowadzi się ewidencji pojazdu lub wykorzystuje się go również do celów prywatnych;

- gdy prowadzona jest ewidencja a samochód jest wykorzystywany tylko dla celów służbowych odliczyć można 100% wydatków eksploatacyjnych;

- uwzględnianie wynagrodzenia najbliższych członków rodziny jako osób współpracujących w kosztach uzyskania przychodu;

- jest korzystniejszy w przypadku wysokich kosztów prowadzenia działalności oraz w przypadku zatrudniania pracowników;

- mamy świadomość ryzyka naszej działalności co wiąże się z niepewnym przychodem – w tej sytuacji gdy nie ma przychodu nie ma podatku.

Polecamy: Elektroniczna dokumentacja podatkowa

Minusami natomiast:

- wyższe stawki podatkowe niż ma to miejsce w przypadku ryczałtu;

- bardziej skomplikowana ewidencja księgowa;

- limit przychodów, którego przekroczenie powoduje wyłączenie z możliwości opodatkowania się KPiR w roku następnym i konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych (2.000.000,00 EUR w poprzednim roku podatkowym).

Niestety nie ma możliwości przyłożenia kalki i uzyskania jednoznacznej odpowiedzi, która forma opodatkowania jest najlepsza. Sytuacja każdego przedsiębiorcy jest inna i wszystko zależy od różnych czynników. Dlatego niezbędna jest odpowiednia analiza profilu działalności, kalkulacja przychodów i kosztów oraz indywidualne podejście do każdego kto chce rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dopiero takie podejście pozwoli nam wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla każdego z nas.

Wiesław Dzikowski
www.br-progres.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama