| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak liczyć zaliczkę od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, gdy płatnik otrzyma fakturę VAT?

Jak liczyć zaliczkę od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, gdy płatnik otrzyma fakturę VAT?

Płatnicy PIT, stają niekiedy przed problemem obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy zgodnie z przepisami ustawy o PIT wypłacany kontrahentowi dochód stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, zaś kontrahent ów dla celów opodatkowania podatkiem VAT wystawia faktury i formalnie prowadzi działalność gospodarczą.

Z takim przypadkiem możemy mieć do czynienia przykładowo, gdy kontrakt menadżerski zostaje zawarty przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a warunki umowy nie pozwalają na wyłączenie takiego menadżera spoza zakresu regulacji podatku VAT i definicji podatnika tego podatku.

W takim bowiem przypadku, z uwagi na rozbieżność między obiema regulacjami – ustawą o PIT i ustawą o VAT -  w przedmiocie kwalifikowania transakcji jako podejmowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powstaje wówczas wątpliwość od jakiej kwoty płatnik powinien obliczać zaliczkę na podatek dochodowy w sytuacji, gdy otrzyma od menadżera wystawioną fakturę,  tj. czy od kwoty netto, czy też od kwoty brutto wraz z wypłacanym podatkiem VAT. 

Jak ustalić dochód dla celów obliczania zaliczek? - zasady ogólne

Odpowiedź na to pytanie wymaga dokonania wykładni systemowej związanej z katalogiem przychodów i nie-przychodów z działalności gospodarczej zdefiniowanym w art. 14 ustawy o PIT, a ściślej w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. 

W konsekwencji, tylko na gruncie przychodów kwalifikowanych jako przychód z działalności gospodarczej należny podatek VAT nie stanowi dla podatnika opodatkowanego przychodu. Skoro zatem nie mamy do czynienia z przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej to wskazane wyżej wyłączenie nie miałoby tutaj zastosowania.

Niemniej jednak warto wskazać, że na gruncie powyższej problematyki kalkulacji zaliczki prezentowane są w orzecznictwie organów podatkowych  poglądy korzystne dla podatników.

Zaliczki uproszczone na PIT 2012

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 czerwca 2011 r., sygn. ITPB1/415-386/11/AD rozstrzygano kwestię kalkulacji zaliczki na gruncie takiego stanu faktycznego, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą i świadczącą opodatkowane podatkiem VAT usługi w ramach kontraktu menadżerskiego wystawiała faktury VAT, mając równocześnie potrącane zaliczki przez płatnika.

W interpretacji tej powołano się na regulację art. 155 ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze ww. przepis stwierdzono zatem, że w przypadku wypłaty należności na rzecz osoby fizycznej świadczącej usługi zarządcze, na podmiocie wypłacającym będą ciążyły obowiązki płatnika określone przepisami art. 41 i 42 ustawy, przy czym przy obliczaniu należnej zaliczki należy uwzględnić dyspozycję przepisu z art. 155 ustawy o VAT, z którego wynika, iż do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w tym uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście – nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »