PIT od odsetek z lokaty terminowej overnight
REKLAMA
REKLAMA
Lokaty overnight
REKLAMA
Podatnik, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie naprawy i sprzedaży samochodów zawarł umowę z bankiem, w ramach której prowadzony jest rachunek bieżący, z którego regulowane są wszystkie zobowiązania i wpływają należności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo bank dokonuje codziennie automatycznego lokowania wolnych środków pieniężnych z rachunku bieżącego na odrębny rachunek lokaty terminowej, tzw. overnight czyli lokaty jednodniowej. Lokata ta jest oprocentowana i codziennie naliczane są przez bank odsetki, od których bank nie pobiera podatku. Z rachunku lokaty terminowej nie dokonuje się operacji gospodarczych, tzn. nie dokonuje się z nich płatności i nie wpływają środki za sprzedane usługi. Środki pieniężne muszą trafić na rachunek bieżący, aby można było dokonać płatności.
Na czym polega lokata jednodniowa
Pytanie podatnika:
Czy odsetki zgromadzone na lokacie terminowej overnight stanowią przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i należy je opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy, czy też odsetki te stanowią przychody z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 5 ww. ustawy?
Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:
- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
- kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c) (pkt 7).
Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?
Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania przychodu i jego wysokość.
Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy. Zgodnie z jego treścią, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Jak wynika z zacytowanych przepisów, kapitały pieniężne, zdefiniowane zostały jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 ustawy.
Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.
Obowiązki przedsiębiorcy związane z posiadanym rachunkiem bankowym - porada
Kluczowym dla prawidłowego zastosowania normy art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy jest ustalenie co należy rozumieć przez „rachunki bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą”.
Ponieważ rachunek taki ma mieć związek z prowadzoną działalnością należy przyjąć, że chodzi tu o rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności związane z prowadzeniem działalności. Z faktem tym wiąże się przetrzymywanie środków pieniężnych na tych rachunkach i w związku z tym mogą też zostać naliczone przez bank odsetki jako wynagrodzenie od trzymanych na koncie środków. Takie odsetki będą zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej.
Natomiast odsetki od wolnych środków pieniężnych przechowywanych na lokatach bankowych nawet jeżeli lokata jest przypisana do konta bieżącego związanego z działalnością gospodarczą nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej, ponieważ lokaty są tworzone z nadwyżek środków finansowych znajdujących się na rachunku bankowym i są formą lokowania wolnych środków. Tym samym nie można wiązać tego typu przychodu z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?
Z przedstawionego pytania wynika, że Podatnik uzyskuje przychody z tytułu odsetek na lokacie terminowej jednodniowej. Środki na lokacie pochodzą z rachunku bieżącego związanego z działalnością gospodarczą, natomiast sam rachunek lokaty terminowej jest rachunkiem odrębnym, niezwiązanym bezpośrednio z przepływami pieniężnymi związanymi z prowadzoną działalnością.
Założenie lokaty terminowej jest formą lokowania wolnych środków. Lokowanie wolnych środków na określonych lokatach terminowych, bądź lokatach typu overnight nie jest przedmiotem działalności gospodarczej Podatnika i tak osiągniętych zysków w postaci odsetek nie można utożsamiać z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą.
Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów
Przychód ten podlega opodatkowaniu wg zasad określonych w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych
z wykonywaną działalnością gospodarczą pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat