reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Przekazanie składnika majątku firmy na cele osobiste - skutki w PIT i VAT

Przekazanie składnika majątku firmy na cele osobiste - skutki w PIT i VAT

Częstą sytuacją, jest wycofanie środka trwałego z majątku firmy i przekazanie go do majątku prywatnego. Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji podatkowych takiej decyzji.

Optymalizując koszty często wykorzystujemy możliwość zaliczenia do kosztów naszej działalności gospodarczej części lub całości powierzchni mieszkania. Możemy w ten sposób chociaż częściowo obniżyć podstawę opodatkowania, a przez to zapłacić niższy podatek.

Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

Amortyzacja mieszkania przeznaczonego na biuro firmy

Czasem jednak przychodzi taki moment, iż chcemy wycofać lub sprzedać dany składnik majątku przekazany wcześniej na cele firmowe. Poniżej kilka uwag jak rozliczyć się z nich na gruncie podatku VAT i podatku dochodowego od osób fizycznych.

Opodatkowanie PIT

Przypadek pierwszy: wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej

Wycofanie całości lub części nieruchomości jest obojętne podatkowo. Nieruchomość bowiem zostaje wycofana jako składnik majątku  działalności  gospodarczej a przeniesiona do naszych osobistych celów.

Takie wyjaśnienie można znaleźć w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 października 2012 r. (nr IBPBI/1/415-916/12/WRz):

„Z treści wniosku wynika m.in., że w 1997 r. Wnioskodawca wybudował i oddał do użytku do celów produkcyjnych obiekt stanowiący środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie w związku z tym, że Wnioskodawca wybudował nowy obiekt, ma zamiar wycofać ww. obiekt na potrzeby osobiste.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie nastąpi odpłatne zbycie składnika majątku wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Czynność wycofania składnika majątku (ww. obiektu) z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rodzi żadnych skutków podatkowych w tym podatku. Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego, dlatego też przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste nie powoduje powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy. Poprzez tą czynność nie uzyska on żadnego przysporzenia majątkowego. Nastąpi wyłącznie przesunięcie rzeczy z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku osobistego.”

Przypadek drugi: wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i jej późniejsza sprzedaż

Wycofanie całości lub części nieruchomości oraz sprzedaż jej po  upływie  6 lat od wycofania nie rodzi obowiązku opodatkowania sprzedaży zgodnie z zasadami dla działalności gospodarczej. Natomiast sprzedając ją przed upływem 6 lat od wycofania, stanowi ona przychód z działalności.

Kwestie te reguluje  między innymi art. 10 ust. 2 punkt 3 oraz art. 14 ust. 2 punkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Została ona również  dokładnie wyjaśniona miedzy innymi w interpretacji z 29 listopada 2011 r. (nr IBPBI/1/415-934/11/ZK):

„W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. …

„…Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.”

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama