Podatek od odsetek z pieniędzy na rachunku bankowym przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Odsetki takie stają się dla przedsiębiorcy przychodem w dniu ich otrzymania, będzie to więc dzień dopisania przez bank do stanu środków na rachunku bankowym. Otrzymane odsetki muszą być związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie będą oczywiście za taki przychód uznane odsetki otrzymane na konto prywatne osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
REKLAMA
Należy zauważyć, że ustawodawca w art. 17 ust 1 pkt 2 ustawy o PIT uznał odsetki od środków na rachunkach bankowych za przychody z kapitałów pieniężnych, czyli opodatkowanych stawką ryczałtową 19 %, jednakże wyłączył z tej grupy środki pieniężne związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Uregulowania te będą jednak dotyczyły odsetek z lokat bankowych, które zawsze będą uznawane za dochody z kapitałów pieniężnych, bez względu na to, czy są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy też nie, opodatkowane będą stawką 19 %.
Powyższe stanowisko potwierdzają sądy administracyjne, przykładowo WSA w w Kielcach w wyroku z dnia 29 grudnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Ke 617/10) stwierdza, że za rachunki bankowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą uznać należy wyłącznie takie rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności podmiotu gospodarczego.Natomiast wolne środki pieniężne, przechowywane na lokatach bankowych, nie stanowią środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością.
Odpowiedzialność karna za podatki - nie każdy mandat trzeba przyjąć
Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2014 - grzywny
W konsekwencji odsetki od takich lokat stanowią przychód z kapitałów pieniężnych. Lokowanie przez spółkę wolnych środków na lokatach pieniężnych powoduje, iż środki nie służą działalności gospodarczej, a pomnażaniu środków, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka gospodarczego. Stanowisko to potwierdził również NSA w wyroku z dnia 1 sierpnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 2644/10).
REKLAMA
Analogicznie podmioty, podlegające opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzyskane odsetki z kapitałów pieniężnych zgromadzonych na krajowych kontach bankowych powinny zaliczyć do przychodów na zasadach ogólnych.
Jeżeli przedsiębiorca posiada konto walutowe w walucie obcej, to także dopisywane do jego konta odsetki są wyrażone w walucie obcej, powstaje więc konieczność przeliczenia ich na złote. Uzyskane odsetki będą stanowiły dla osoby prawnej przychód, który zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT powinien być przeliczany na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Joanna Litwińska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat