| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Podatek od odsetek z pieniędzy na rachunku bankowym przedsiębiorcy

Podatek od odsetek z pieniędzy na rachunku bankowym przedsiębiorcy

Gromadzone przez przedsiębiorcę środki pieniężne na oprocentowanym rachunku bankowym powodują powstanie przychodu w postaci odsetek. Zgodnie z art. 14 ust 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odsetki od środków na rachunkach bankowych, utrzymanych w związku z wykonywaną działalnością, są przychodami z działalności gospodarczej.

Odsetki takie stają się dla przedsiębiorcy przychodem w dniu ich otrzymania, będzie to więc dzień dopisania przez bank do stanu środków na rachunku bankowym. Otrzymane odsetki muszą być związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie będą oczywiście za taki przychód uznane odsetki otrzymane na konto prywatne osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Należy zauważyć, że ustawodawca w art. 17 ust 1 pkt 2 ustawy o PIT uznał odsetki od środków na rachunkach bankowych za przychody z kapitałów pieniężnych, czyli opodatkowanych stawką ryczałtową 19 %, jednakże wyłączył z tej grupy środki pieniężne związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Uregulowania te będą jednak dotyczyły odsetek z lokat bankowych, które zawsze będą uznawane za dochody z kapitałów pieniężnych, bez względu na to, czy są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy też nie, opodatkowane będą stawką 19 %.

Powyższe stanowisko potwierdzają sądy administracyjne, przykładowo WSA w w Kielcach w wyroku z dnia 29 grudnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Ke 617/10) stwierdza, że za rachunki bankowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą uznać należy wyłącznie takie rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności podmiotu gospodarczego.Natomiast wolne środki pieniężne, przechowywane na lokatach bankowych, nie stanowią środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością.

Odpowiedzialność karna za podatki - nie każdy mandat trzeba przyjąć

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2014 - grzywny

W konsekwencji odsetki od takich lokat stanowią przychód z kapitałów pieniężnych. Lokowanie przez spółkę wolnych środków na lokatach pieniężnych powoduje, iż środki nie służą działalności gospodarczej, a pomnażaniu środków, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka gospodarczego. Stanowisko to potwierdził również NSA w wyroku z dnia 1 sierpnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 2644/10).

Analogicznie podmioty, podlegające opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzyskane odsetki z kapitałów pieniężnych zgromadzonych na krajowych kontach bankowych powinny zaliczyć do przychodów na zasadach ogólnych.

Jeżeli przedsiębiorca posiada konto walutowe w walucie obcej, to także dopisywane do jego konta odsetki są wyrażone w walucie obcej, powstaje więc konieczność przeliczenia ich na złote. Uzyskane odsetki będą stanowiły dla osoby prawnej przychód, który zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT powinien być przeliczany na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Joanna Litwińska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »