reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Handel obwoźny i obnośny - dokumentacja podatkowa

Handel obwoźny i obnośny - dokumentacja podatkowa

W handlu obnośnym i obwoźnym charakterystyczne jest to, że nabywcą towaru jest zwykle osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, a jako potwierdzenia zakupu rzadko żąda rachunku lub faktury VAT.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opartą na handlu obwoźnym i obnośnym, jeśli nie posiada kasy rejestrującej,  zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji sprzedaży bezrachunkowej.

Wzór ewidencji sprzedaży bezrachunkowej nie został ściśle określony przepisami. Jednak nawet, ewidencja prowadzona jest w zwykłym zeszycie, powinna spełniać kilka wymogów formalnych, a tym samym zawierać co najmniej:

  • numer kolejny wpisu;
  • datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami lub rachunkami;
  • kwotę przychodu.

Prowadzona ewidencja powinna być zbroszurowana oraz zawierać numerację stron.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji sprzedaży, dokumentacja sprzedaży powinna mieć formę dowodów wewnętrznych.

Przedsiębiorca ma zatem do wyboru dwa sposoby dokumentowania tego typu sprzedaży:

  • prowadzenie ewidencji sprzedaży lub;
  • wystawianie dowodów wewnętrznych sprzedaży na koniec dnia.

Przedsiębiorca prowadzący ewidencję sprzedaży w miejscu wykonywania handlu, powinien mieć przy sobie co najmniej tę ewidencję. Jeżeli nie prowadzi ewidencji sprzedaży w miejscu wykonywania działalności (na targowisku lub straganie), wówczas koniecznie musi mieć przy sobie Księgę Przychodów i Rozchodów.

Żywność na cele charytatywne bez VAT

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał

Kiedy wprowadzać sprzedaż do ewidencji?

O ile nie ma konieczności wprowadzania sprzedaży do ewidencji po każdorazowym zakupie towaru przez klienta, o tyle należy pamiętać o uzupełnieniu dokumentacji do końca dnia, tak żeby była ona kompletna przed  rozpoczęciem działalności w dniu następnym.

W przypadku braku osiągnięcia przychodu danego dnia, nie ma konieczności odnotowywania w ewidencji jego braku.

Kiedy należy wystawić dowód wewnętrzny?

Sytuacja jest analogiczna do tej z ewidencją sprzedaży bezrachunkowej - dowód wewnętrzny sprzedaży należy wystawić najpóźniej do końca dnia. W dokumencie wykazana jest wartość przychodów za dany dzień, w jednej kwocie. Również w tym przypadku nie ma konieczności  wystawiania dowodu wewnętrznego „zerowego”, jeśli w danym dniu przedsiębiorca nie uzyskał przychodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama