Handel obwoźny i obnośny - dokumentacja podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opartą na handlu obwoźnym i obnośnym, jeśli nie posiada kasy rejestrującej, zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji sprzedaży bezrachunkowej.
REKLAMA
Wzór ewidencji sprzedaży bezrachunkowej nie został ściśle określony przepisami. Jednak nawet, ewidencja prowadzona jest w zwykłym zeszycie, powinna spełniać kilka wymogów formalnych, a tym samym zawierać co najmniej:
- numer kolejny wpisu;
- datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami lub rachunkami;
- kwotę przychodu.
Prowadzona ewidencja powinna być zbroszurowana oraz zawierać numerację stron.
W przypadku, gdy przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji sprzedaży, dokumentacja sprzedaży powinna mieć formę dowodów wewnętrznych.
Przedsiębiorca ma zatem do wyboru dwa sposoby dokumentowania tego typu sprzedaży:
- prowadzenie ewidencji sprzedaży lub;
- wystawianie dowodów wewnętrznych sprzedaży na koniec dnia.
Przedsiębiorca prowadzący ewidencję sprzedaży w miejscu wykonywania handlu, powinien mieć przy sobie co najmniej tę ewidencję. Jeżeli nie prowadzi ewidencji sprzedaży w miejscu wykonywania działalności (na targowisku lub straganie), wówczas koniecznie musi mieć przy sobie Księgę Przychodów i Rozchodów.
Żywność na cele charytatywne bez VAT
Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał
Kiedy wprowadzać sprzedaż do ewidencji?
O ile nie ma konieczności wprowadzania sprzedaży do ewidencji po każdorazowym zakupie towaru przez klienta, o tyle należy pamiętać o uzupełnieniu dokumentacji do końca dnia, tak żeby była ona kompletna przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.
W przypadku braku osiągnięcia przychodu danego dnia, nie ma konieczności odnotowywania w ewidencji jego braku.
Kiedy należy wystawić dowód wewnętrzny?
Sytuacja jest analogiczna do tej z ewidencją sprzedaży bezrachunkowej - dowód wewnętrzny sprzedaży należy wystawić najpóźniej do końca dnia. W dokumencie wykazana jest wartość przychodów za dany dzień, w jednej kwocie. Również w tym przypadku nie ma konieczności wystawiania dowodu wewnętrznego „zerowego”, jeśli w danym dniu przedsiębiorca nie uzyskał przychodu.
Przechowywanie dokumentacji
Przepisy nie nadkładają na przedsiębiorcę obowiązku posiadania przy sobie faktur zakupu towaru czy dokumentów sprzedaży z poprzednich dni. Całość dokumentacji powinna znajdować się w miejscu wskazanym przez podatnika jako siedziba jego firmy.
Jeśli nabywca zażyczy sobie dokumentu sprzedaży, obowiązkiem przedsiębiorcy jest jego wystawienie – w postaci druczku rachunku („nievatowcy”) lub faktur VAT („vatowcy”).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat