REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż nieruchomości na której prowadzono działalność gospodarcza – opodatkowanie PIT i księgowanie w pkpir

Sprzedaż nieruchomości na której prowadzono działalność gospodarcza – opodatkowanie PIT i księgowanie w pkpir
Sprzedaż nieruchomości na której prowadzono działalność gospodarcza – opodatkowanie PIT i księgowanie w pkpir
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Przychód uzyskany ze sprzedaży działki, na której prowadzona była działalność gospodarcza (także jeżeli działka nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych) stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W takim przypadku nie można skorzystać z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który pozwala nie płacić podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym była nabyta. Przychód z tej sprzedaży powinien zostać zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – oczywiście po stronie przychodów.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 12 listopada 2019 r. (sygn. 0112-KDIL3-3.4011.380.2019.1.IM).

REKLAMA

Autopromocja

Działka wykorzystywana w działalności gospodarczej a nie ujęta w ewidencji środków trwałych

O interpretację wystąpił przedsiębiorca i jednocześnie podatnik PIT, który wykorzystywał przez lata swoją prywatną (współwłasność małżeńska) działkę (nabytą w 2004 roku), stanowiącą odrębną nieruchomość, do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Działka ta służyła jako parking, na którym ów przedsiębiorca (a wcześniej jego żona) świadczył usługi parkingowe. Działka nie była wpisana do ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca ten nie zaliczał do kosztów uzyskania przychodu swojej firmy żadnych nakładów na zagospodarowanie i utrzymanie tej nieruchomości. Jedynym kosztem ewidencjonowanym przez przedsiębiorcę w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) odnośnie tej działki był podatek od nieruchomości.

We wrześniu 2019 r. przedsiębiorca wraz z żoną sprzedali tę działkę, a dzień po tej sprzedaży zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca zapytał Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej we wniosku o interpretację, czy przychód ze sprzedaży tej działki jest przychodem z działalności gospodarczej i czy powinien być ujęty w pkpir.

Zdaniem przedsiębiorcy nie musi on płacić podatku dochodowego od tego przychodu (na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), bo sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej opodatkowana jak przychody z tej działalności

Dyrektor KIS nie zgodził się z przedsiębiorcą, że przychód z tej sprzedaży jest zwolniony z PIT z uwagi na to, że działka została sprzedana po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym była nabyta.

Organ zwrócił uwagę na przepis art. 10 ust. 2 pkt ustawy o PIT, zgodnie z którym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 (składniki majątku wykorzystywane do celów działalności gospodarczej) – nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z tego przepisy wynika, że dopiero po upływie 6 lat od wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej można tą nieruchomość sprzedać bez konieczności płacenia podatku dochodowego od dochodu (przychodu) z tej sprzedaży.

Zdaniem organu podatkowego w opisanym stanie faktycznym  (po analizie przepisów art. 10 ust. 1 pkt 3, art. art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 14 ust. 2c, art. 22a ust. 1  ustawy o PIT) doszło do sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, a przychód z tej sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej. W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT odpłatne zbycie wykorzystywanego w działalności gospodarczej składnika majątku (nawet jeżeli nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nawet jeżeli podatnik nie zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych), skutkuje powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie Dyrektor KIS zauważył (cytując art. 22a ust. 1, art. 22c pkt 1, art. 22d ust. 2 ustawy o PIT), że nieruchomość wskazana we wniosku o interpretację powinna była zostać wpisana do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nieruchomość ta bowiem była de facto środkiem trwałym (nie podlegającym co prawda amortyzacji – jak wszystkie grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów). A każdy środek trwały (poza składnikami wymienionymi w art. 22d ust. 1 ustawy o PIT) powinien zostać wpisany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Ewidencja w pkpir

Ponadto Dyrektor KIS stwierdził, że przychód podatkowy, podatnika PIT prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów, ze  sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej powinien zostać zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. A zgodnie z § 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów: określenie przychód użyte w tym rozporządzeniu oznacza przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śmierć bliskiej osoby, a potem pułapka podatkowa. Problem jest z terminem zgłoszenia spadku na formularzu SD-Z2

Są trudności w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków po śmierci najbliższych. Podatnicy wskazują na brak informacji o 6-miesięcznym terminie na zgłoszenie nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra finansów o wprowadzenie obowiązku pouczania o tych warunkach przez sądy i notariuszy, aby zapobiec przypadkom, gdy niewiedza prowadzi do utraty prawa do ulgi.

Zmiana zasad wystawiania faktur VAT od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowany został projekt rozporządzenia, które zmienić ma od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Co się zmieni w fakturowaniu od nowego roku?

Zmiany w stażu pracy już od 2026 r.: Zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców

Od początku 2026 roku mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących naliczania stażu pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmie nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia, takie jak umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany przyniosą korzyści dla pracowników, ale także dodatkowe wyzwania dla pracodawców.

NSA: Nawet potencjalna możliwość wykorzystania nieruchomości w działalności gospodarczej zwiększa stawkę podatku od nieruchomości

Do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zaliczone być powinny również te grunty lub budynki, które przejściowo nie są wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2024 r. (III FSK 331/24). NSA - orzekając w przedmiocie podatku od nieruchomości - uznał, że na uwagę zasługuje nie tylko faktyczne wykorzystywanie nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, ale także możliwość potencjalnego jej wykorzystania w takim celu.

REKLAMA

Podmiotowość podatników czynnych. Kto jest podatnikiem, gdy czynność opodatkowaną wykonuje więcej niż jeden podmiot?

Podmiotowość w prawie podatkowym, zwłaszcza w podatkach pośrednich, była, jest i raczej będzie problemem spornym. Wątek, który zamierzam poruszyć w niniejszym artykule, dotyczy największej grupy podatników, których podmiotowość wiąże się z wykonywaniem przez nich czynności potencjalnie podlegających opodatkowaniu, w którym to wykonaniu może uczestniczyć czynnie więcej niż jeden podmiot - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

ZUS: W listopadzie przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się wnioski na styczeń 2025 r.

ZUS: W listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się już pierwsze wnioski o wakacje składkowe na styczeń 2025 r. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie.

Posiłki udostępniane dla współpracowników (np. zleceniobiorców, samozatrudnionych) można ująć w kosztach podatkowych

Koszt podatkowy mogą stanowić wydatki na posiłki ponoszone nie tylko dla pracowników, lecz również dla współpracowników, z którymi zawierane są umowy cywilnoprawne (umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt B2B). Dopiero 11 października 2024 r. opublikowane zostało pismo Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 21 lipca 2021 r. zmieniające z urzędu niekorzystną dla podatnika indywidualną interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 czerwca 2020 r. w tej sprawie - w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych na zakup artykułów spożywczych. To był początek utrwalonej już dziś linii interpretacyjnej dotyczącej zarówno podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Logistyka boi się geopolityki i cyberataków, ale tylko 32 proc. firm ma plan kryzysowy

Co trzeci manager zarządzający logistyką i dostawami za największe zagrożenie dla prowadzonych operacji uważa napięcia geopolityczne, a co czwarty wskazuje na cyberbezpieczeństwo. Obserwujemy wzrost start finansowych wynikających z naruszeń biznesowych systemów teleinformatycznych, ale większość firm przyznaje, że nie jest przygotowana na potencjalne kryzysy. Pomóc ma digitalizacja, ale ona także generuje zagrożenia.

REKLAMA

Dyrektywa o jawności wynagrodzeń: Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami

Od 2026 roku firmy zatrudniające ponad 150 pracowników będą musiały raportować dane o wynagrodzeniach, ujawniając lukę płacową między płciami. Nowe przepisy wymuszają dokładne audyty struktury stanowisk i wynagrodzeń. Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami. Czy Twoja firma jest gotowa na taką rewolucję?

ZUS wypłacił 8 mln zł w ramach wyrównania świadczenia interwencyjnego. Kto może liczyć na dodatkowy przelew?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o przelaniu na konta 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią ponad 8 mln zł wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego. Kiedy i komu zostanie uzupełniona kwota wypłaty świadczenia interwencyjnego?

REKLAMA