REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż nieruchomości na której prowadzono działalność gospodarcza – opodatkowanie PIT i księgowanie w pkpir

Sprzedaż nieruchomości na której prowadzono działalność gospodarcza – opodatkowanie PIT i księgowanie w pkpir
Sprzedaż nieruchomości na której prowadzono działalność gospodarcza – opodatkowanie PIT i księgowanie w pkpir
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Przychód uzyskany ze sprzedaży działki, na której prowadzona była działalność gospodarcza (także jeżeli działka nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych) stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W takim przypadku nie można skorzystać z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który pozwala nie płacić podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym była nabyta. Przychód z tej sprzedaży powinien zostać zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – oczywiście po stronie przychodów.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 12 listopada 2019 r. (sygn. 0112-KDIL3-3.4011.380.2019.1.IM).

Autopromocja

Działka wykorzystywana w działalności gospodarczej a nie ujęta w ewidencji środków trwałych

O interpretację wystąpił przedsiębiorca i jednocześnie podatnik PIT, który wykorzystywał przez lata swoją prywatną (współwłasność małżeńska) działkę (nabytą w 2004 roku), stanowiącą odrębną nieruchomość, do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Działka ta służyła jako parking, na którym ów przedsiębiorca (a wcześniej jego żona) świadczył usługi parkingowe. Działka nie była wpisana do ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca ten nie zaliczał do kosztów uzyskania przychodu swojej firmy żadnych nakładów na zagospodarowanie i utrzymanie tej nieruchomości. Jedynym kosztem ewidencjonowanym przez przedsiębiorcę w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) odnośnie tej działki był podatek od nieruchomości.

We wrześniu 2019 r. przedsiębiorca wraz z żoną sprzedali tę działkę, a dzień po tej sprzedaży zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca zapytał Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej we wniosku o interpretację, czy przychód ze sprzedaży tej działki jest przychodem z działalności gospodarczej i czy powinien być ujęty w pkpir.

Zdaniem przedsiębiorcy nie musi on płacić podatku dochodowego od tego przychodu (na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), bo sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej opodatkowana jak przychody z tej działalności

Dyrektor KIS nie zgodził się z przedsiębiorcą, że przychód z tej sprzedaży jest zwolniony z PIT z uwagi na to, że działka została sprzedana po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym była nabyta.

Organ zwrócił uwagę na przepis art. 10 ust. 2 pkt ustawy o PIT, zgodnie z którym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 (składniki majątku wykorzystywane do celów działalności gospodarczej) – nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z tego przepisy wynika, że dopiero po upływie 6 lat od wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej można tą nieruchomość sprzedać bez konieczności płacenia podatku dochodowego od dochodu (przychodu) z tej sprzedaży.

Zdaniem organu podatkowego w opisanym stanie faktycznym  (po analizie przepisów art. 10 ust. 1 pkt 3, art. art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 14 ust. 2c, art. 22a ust. 1  ustawy o PIT) doszło do sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, a przychód z tej sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej. W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT odpłatne zbycie wykorzystywanego w działalności gospodarczej składnika majątku (nawet jeżeli nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nawet jeżeli podatnik nie zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych), skutkuje powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie Dyrektor KIS zauważył (cytując art. 22a ust. 1, art. 22c pkt 1, art. 22d ust. 2 ustawy o PIT), że nieruchomość wskazana we wniosku o interpretację powinna była zostać wpisana do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nieruchomość ta bowiem była de facto środkiem trwałym (nie podlegającym co prawda amortyzacji – jak wszystkie grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów). A każdy środek trwały (poza składnikami wymienionymi w art. 22d ust. 1 ustawy o PIT) powinien zostać wpisany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Ewidencja w pkpir

Ponadto Dyrektor KIS stwierdził, że przychód podatkowy, podatnika PIT prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów, ze  sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej powinien zostać zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. A zgodnie z § 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów: określenie przychód użyte w tym rozporządzeniu oznacza przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA