REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż samochodu po zakończeniu leasingu – rozliczenie PIT

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Sprzedaż samochodu po zakończeniu leasingu – rozliczenie PIT
Sprzedaż samochodu po zakończeniu leasingu – rozliczenie PIT

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli samochód wykupiony po zakończeniu umowy leasingu (do majątku prywatnego przedsiębiorcy) nie będzie stanowił składnika majątku w prowadzonej działalności gospodarczej - to przychód uzyskany ze sprzedaży tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej. Sprzedaż takiego samochodu należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do odpłatnego zbycia rzeczy. W takiej sytuacji przychód podatkowy nie powstanie (co oznacza też brak podatku), jeżeli zbycie samochodu będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie (tj. wykup z leasingu).

Tak zinterpretował stan faktyczny i przepisy ustawy o PIT Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej 22 listopada 2019 r. interpretacji indywidualnej (sygn. 0115-KDIT2-3.4011.451.2019.6.KP).

Autopromocja

Wykup samochodu po zakończeniu umowy leasingu

Wniosek został złożony w październiku 2019 roku. Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie, że ma możliwość sprzedaży pojazdu osobowego bez dodatkowego obciążenia podatkiem dochodowym. Sytuacja faktyczna wyglądała następująco:

Wnioskodawca to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG. Podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i prowadzi księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów, opodatkowaną według skali podatkowej. Podmiot gospodarczy jest również czynnym podatnikiem podatku VAT. Głównymi przedmiotami działalności są: pośredniczenie w umowach ubezpieczeniowych oraz działalność pozostałych agencji transportowych. W 2015 roku przedsiębiorca zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego na 48 miesięcy, przewidującą możliwość wykupu go. W okresie leasingu przedsiębiorca odliczał VAT oraz kwalifikował z tytułu faktur koszty uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W 2019 roku leasing został zakończony, została również wystawiona faktura końcowa na wykup pojazdu. Wnioskodawca nie planuje jednak wykorzystywać dalej samochodu do celów prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego faktura wykupu nie została zakwalifikowana do kosztów podatkowych, ani ewidencji środków trwałych, nie został również odliczony VAT. Wnioskodawca po okresie 6 miesięcy planuje sprzedać samochód.

Na tle tego stanu faktycznego, podatnik, który wykupił samochód osobisty na cele prywatne, chciał upewnić się co do swoich obowiązków podatkowych i zadał pytanie: czy sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu leasingu operacyjnego do majątku prywatnego (nie wprowadzonego do środków trwałych działalności) po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie (wykup) - spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Biznes

Stanowisko wnioskodawcy

Wnioskodawca w swoim wniosku wskazał pogląd, że po dokonaniu wykupu pojazdu z leasingu stanie się od składnikiem majątku prywatnego wnioskodawcy, a co za tym idzie nie będzie już składnikiem majątku prowadzonej działalności gospodarczej. Z tego powodu, jeżeli następnie pojazd zostanie sprzedany, będzie to dla Wnioskodawcy przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. D, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli - odpłatne zbycie innych rzeczy). Z drugiej więc strony, według Wnioskodawcy takiego przychodu nie można kwalifikować więc, jako przychodu z działalności gospodarczej, ponieważ według niego nie stanowi źródła przychodów odpłatne zbycie rzeczy ruchomych poza działalnością gospodarczą, jeśli następuje po upływie pół roku licząc od miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Stanowisko organu – zgoda z wnioskodawcą

Dyrektor Krajowej Informacji podatkowej przychylił się do stanowiska podatnika. W swojej ocenie podkreślił wagę szczególnie kilku przepisów prawa podatkowego, w tym - w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwana „ustawą o PIT”) i omawiając szeroko art. 10 ust. 1, art. 14 ust. 2 podkreślił, że jeżeli faktycznie pojazd nie będzie stanowił majątku w prowadzonej działalności (art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy o PIT), to przy przedstawionym stanie faktycznym przychód uzyskany z jego sprzedaży, nie będzie stanowił przychodu z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej.

Oznacza to w dużym uproszczeniu, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje indywidualne działalności gospodarcze, zaczynają mieć otwartą furtkę do odliczania podatków z tytułu leasingu pojazdu, następnie przekazania go na cele prywatne (poprzez wykup jako osoba prywatna), a następnie – sprzedaży, jako osoba prywatna, bez dodatkowego podatku. Należy jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna powinna być dopasowana do każdej sytuacji oddzielnie i nie wiąże z założenia innych organów. Dodatkowo, warto śledzić też interpretacje w zakresie podatku VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?

REKLAMA