Samochody służbowe pracowników – kiedy nie ma przychodu w PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lutego 2019 r., 0115-KDIT2-2.4011.474.2018.1.HD.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która powierzyła swoim pracownikom do używania z obowiązkiem zwrotu samochody służbowe. Pracodawca w umowach wyznaczył adres zamieszkania danego pracownika oraz adres spółki jako miejsca parkowania samochodów. Zasady korzystania przez pracowników z samochodu służbowego określa regulamin wykorzystania samochodów służbowych, zgodnie z którym powierzony samochód służbowy może być wykorzystywany w celu wykonywania przez pracownika określonych czynności służbowych. Spółka nakłada na pracowników obowiązek parkowania lub garażowania powierzonych pracownikom samochodów służbowych w ich miejscu zamieszkania lub pobytu. Przejazdy pomiędzy miejscem zamieszkania tych osób a siedzibą spółki lub innym miejscem wykonywania zadań służbowych są uznawane za jazdy o charakterze służbowym.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy przejazdy pracownika samochodem służbowym pomiędzy miejscem parkowania lub garażowania samochodu służbowego znajdującym się w miejscu zamieszkania lub pobytu tego pracownika a miejscem pracy lub siedzibą spółki, stanowią realizację obowiązków służbowych tego pracownika i nie prowadzą do powstania po jego stronie jakiegokolwiek przychodu podatkowego, a tym samym nie prowadzą po stronie płatnika do powstania obowiązku odprowadzenia zaliczek z tytułu podatku dochodowego?
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że przejazdy pracownika spółki samochodem służbowym pomiędzy miejscem parkowania lub garażowania samochodu służbowego znajdującym się w miejscu zamieszkania lub pobytu tego pracownika a miejscem pracy lub siedzibą spółki stanowią realizację obowiązków służbowych tego pracownika i nie prowadzą do powstania po stronie tego pracownika jakiegokolwiek przychodu podatkowego, a tym samym nie prowadzą po stronie płatnika do powstania obowiązku odprowadzenia zaliczek z tytułu podatku dochodowego.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Zdaniem organu powierzenie swoim pracownikom samochodu służbowego w celu wykonywania określonych czynności służbowych i wyznaczenie adresu zamieszkania danego pracownika oraz adresu spółki jako miejsca parkowania lub garażowania samochodów nie skutkuje powstaniem przychodu pracownika ze stosunku pracy, o ile samochód ten rzeczywiście jest wykorzystywany w celach służbowych.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat