Skutki w PIT likwidacji spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Przychód może wystąpić, jeśli wspólnicy dokonają odpłatnego zbycia składników majątku, które otrzymali na skutek likwidacji, a od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja, do dnia ich sprzedaży nie upłynęło jeszcze 6 lat.
REKLAMA
Podatnikami PIT są wspólnicy a nie likwidowana spółka cywilna
Należy pamiętać o tym, że w przypadku spółki cywilnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych podatnikami pozostają jej wspólnicy. Ponadto likwidacja spółki cywilnej nie powoduje, że przestają oni prowadzić działalności gospodarczej.
Na mocy bowiem art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
W takim wypadku podatnikiem jest zatem osobno każdy wspólnik spółki cywilnej i rozlicza się on osobiście z dochodów osiągniętych przez spółkę cywilną. W zależności od tego, jaki zysk w spółce cywilnej posiada dany wspólnik – taki zapłaci on podatek dochodowy PIT.
Przedmiot opodatkowania przy likwidacji spółki cywilnej
Na gruncie ustawy o PIT zasady opodatkowania majątku otrzymanego przez wspólnika rozwiązanej spółki cywilnej zależą od tego, czy wspólnik otrzyma:
- środki pieniężne, czy też
- niepieniężne składniki majątku.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki cywilnej z tytułu likwidacji tej spółki - nie stanowią dla tej osoby przychodu podatkowego. Przy czym pod pojęciem środków pieniężnych należy rozumieć również wartość wierzytelności wskazanych w art. 14 ust. 8 ustawy o PIT.
Likwidacja spółki cywilnej a inne składniki majątku
Natomiast, jeżeli w związku z likwidacją spółki cywilnej, wspólnik otrzyma inne składniki majątku niż środki pieniężne, to uzyska przychód z działalności gospodarczej dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia, o ile ono nastąpi:
- przed upływem sześciu lat liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki cywilnej, bądź
- w ramach wykonywania przez tę osobę działalności gospodarczej.
Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) i art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) ustawy o PIT.
Wobec tego, w przypadku składników majątku, innych niż środki pieniężne, przychód u podatnika powstanie bowiem dopiero w momencie odpłatnego ich zbycia, w ramach prowadzonej przez tę osobę indywidualnej działalności gospodarczej, bądź przed upływem wspomnianego wyżej okresu sześciu lat.
Ponadto trzeba zauważyć, że wspólnik, który w ramach podziału majątku rozwiązanej spółki cywilnej otrzyma środki trwałe albo wartości niematerialne i prawne - powinien ustalić ich wartość początkową w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji zlikwidowanej spółki cywilnej oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem wysokości odpisów wcześniej dokonanych przez spółkę oraz kontynuować przyjętą przez nią metodę amortyzacji (art. 22g ust. 14c w związku z ust. 12 oraz art. 22h ust. 3c w związku z ust. 3 ustawy o PIT).
Likwidacja spółki cywilnej a wykaz składników majątku
Zatem na dzień likwidacji spółki cywilnej wspólnicy powinni sporządzić wykaz składników majątku. Obowiązek ten dotyczy zarówno podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR), jak i prowadzących księgi rachunkowe.
Zastosowane źródła prawa: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2021.1128 t.j. z dnia 24.06.2021)
dr Karolina Kuropka, kancelaria TAX-ES
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA