reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Mniejszości udziałowcy nie mogą wymieniać udziałów i akcji bez PIT

Mniejszości udziałowcy nie mogą wymieniać udziałów i akcji bez PIT

Minister finansów zmienił korzystną dla podatników PIT interpretację dotyczącą możliwości wymiany akcji (udziałów) między udziałowcami mniejszościowymi. Zdaniem ministra finansów wymiana taka nie jest neutralna podatkowo. Generuje ona powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych opodatkowanego PIT.

Zgodnie z podanymi we wniosku o interpretację danymi 21 wspólników będących polskimi rezydentami podatkowymi posiada udziały cypryjskiej spółki – żaden z nich jednak nie jest udziałowcem większościowym. Wspólnikiem spółki cypryjskiej miała zostać spółka holdingowa. Planowane było przeprowadzenie transakcji, w wyniku której spółka holdingowa nabędzie od wspólników wszystkie posiadane przez nich udziału, w zamian natomiast otrzymają oni udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki holdingowej. Brak byłoby zapłaty w gotówce. W ten sposób spółka holdingowa uzyskałaby większość głosów w spółce cypryjskiej.

Zdaniem wnioskodawcy, transakcja ta jest neutralna podatkowo na podstawie art. 24 ust. 8a i 8b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Początkowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się ze stanowiskiem spółki (interpretacja indywidualna z 2 grudnia 2015 r. nr IPPB2/4511-960/15-4/PW).

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Pozytywną interpretację zmienił jednak 22 lutego 2016 r.minister finansów.

Jego zdaniem w przypadku wymiany udziałów między udziałowcami mniejszościowymi nie zostaną spełnione przesłanki pozwalające na wyłączenie ich wartości z przychodów. Jak uznał minister, przy określeniu warunków, na jakich wniesienie aportem udziałów (akcji) innej spółki uznaje się za wymianę udziałów, w ustawie wprowadzono określenie „wspólnika” w liczbie pojedynczej. Przepis ten wskazuje, że neutralna podatkowo wymiana udziałów ma miejsce w przypadku nabycia od pojedynczego wspólnika innej spółki udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli w wyniku nabycia od tego wspólnika spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo posiadając bezwzględną większość praw głosu w innej spółce, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce. W sytuacji, gdy czyni to wielu wspólników – o zadziałaniu wyłączeniu z przychodów nie może być mowy. Wspólnik powinien więc wykazać przychów z kapitałów pieniężnych.

Stanowisko to jest niekorzystne dla podatnika i niezgodne z linią orzeczniczą sądów administracyjnych. Ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo sporu, w przypadku wystąpienia możliwości wymiany udziałów (akcji) przez wspólników mniejszościowych, zalecamy kontakt z doradcą podatkowym w celu dokładnej analizy transakcji pod kątem podatkowym.

Źródło: interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 22 lutego 2016 r. – nr DD9.8220.2.46.2016.KZU (jest to dokonana z urzędu zmiana interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 grudnia 2015 r. nr IPPB2/4511-960/15-4/PW).

Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama