| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Sprzedaż poleasingowego samochodu bez PIT

Sprzedaż poleasingowego samochodu bez PIT

Sprzedaż samochodu, który wcześniej był wykupiony z leasingu „na cele prywatne” bez wprowadzania go do majątku firmy, jeśli będzie miała miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie (wykup z leasingu) nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takiej interpretacji na gruncie przepisów ustawy o PIT udzielił 16 maja 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystąpiła podatniczka PIT, która na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (a częściowo na cele prywatne) wzięła w leasing samochód osobowy i użytkowała go 3 lata. Następnie podatniczka wykupiła samochód z leasingu, nie wpisała go do ewidencji środków trwałych firmy, a nabyła go od razu do majątku prywatnego. Obecnie (po 8 miesiącach od wykupienia go z leasingu)  podatniczka chce sprzedać ten samochód. Dlatego zapytała Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy z tego tytułu będzie musiała zapłacić podatek dochodowy.

Sprzedaż składników majątku firmy przychodem podatkowym w PIT

Dyrektor KIS przypomniał, że co do zasady, wg przepisów ustawy o PIT, przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomej – jeżeli sprzedaż ta nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie – kwalifikowany jest do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT, czyli do odpłatnego zbycia rzeczy.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Oczywiście, zgodnie z ustawą o PIT (art. 14 ust. 2 pkt 1) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Chodzi tu m.in. o:

- środki trwałe albo wartości niematerialne i prawne, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- składniki majątku, nie wprowadzone do ewidencji środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych z uwagi na wartość początkową nie przekraczającą 3500 zł albo ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok,

Co istotne przychody z odpłatnego zbycia ww. składników majątkowych są opodatkowane PIT jako przychody z działalności gospodarczej, nawet jeżeli składniki te przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »