| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Expose premiera Tuska 2011 – zmiany w podatkach i ubezpieczeniach społecznych

Expose premiera Tuska 2011 – zmiany w podatkach i ubezpieczeniach społecznych

Podczas wygłoszonego 18 listopada 2011 r. expose premier Donald Tusk zapowiedział szereg zmian w podatkach i systemie ubezpieczeń społecznych od 2012 i 2013 roku. Na pierwszym posiedzeniu Rządu 22 listopada podjęto już niektóre decyzje.

Składki ZUS i ubezpieczenia społeczne 2012 / 2013

Składka rentowa po stronie pracodawców ma zostać podniesiona o dwa punkty procentowe. Podwyższenie składki rentowej nastąpi najprawdopodobniej w II kwartale 2012 roku. Tak wynika z wypowiedzi ministra Rostowskiego.

Utrzymana zostaje waloryzacja emerytur i rent na dotychczasowym poziomie. Ale  w czasie kryzysu (na pewno w 2012 roku) waloryzacja rent i emerytur miała charakter kwotowy a nie procentowy – to rozwiązanie jest wg niektórych ekspertów wątpliwe konstytucyjnie.

Dotyczyć to ma również waloryzacji emerytur w służbach mundurowych. Dla wstępujących do służby od lipca 2012 zaczną obowiązywać nowe zasady przechodzenia na emeryturę służb mundurowych - wiek emerytalny zostanie ustanowiony na 55 lat, a staż służby zostanie wydłużony do 25 lat.

Z informacji uzyskanych w Kancelarii Premiera uprzywilejowane warunki przechodzenia na emeryturę będą w przyszłości dotyczyły wyłącznie górników pracujących bezpośrednio przy wydobyciu. Niektórzy z pozostałych uprawnionych do emerytur górniczych będą mogli skorzystać z emerytur pomostowych, pozostali wejdą do systemu powszechnego.

Od lutego 2012 r. nastąpi zmiana systemu ubezpieczeń społecznych rolników. Państwo nadal (w okresie przejściowym) będzie opłacać składkę za rolników o najniższych dochodach - prowadzących gospodarstwa do 6 hektarów.

Ale rolnicy mający gospodarstwa od 6 do 15 hektarów będą płacili połowę składki (ok. 18 zł miesięcznie). Natomiast rolnicy mający powyżej 15 hektarów - całą składkę (ok. 36 zł miesięcznie).

Od 2013 r. dla gospodarstw rolnych ma być wprowadzane (najpierw odnośnie największych gospodarstw) opodatkowanie dochodów na ogólnie przyjętych zasadach (czyli wg skali podatkowej PIT) oraz jakaś forma rachunkowości.

Zmiany te pozwolą w konsekwencji na likwidację KRUS.

Przedłużenie wieku emerytalnego

Od 2013 r.  ma być zrównywany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo do 67. roku życia.

W tabeli prezentujemy harmonogram wydłużania wieku emerytalnego.

Poziom 67 lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w 2020 r., a w przypadku kobiet w 2040 r.

Tusk zapowiedział też zmiany w emeryturach dla grup uprzywilejowanych. Od 2012 nastąpią zmiany w emeryturach dla nowo wstępujących do służb mundurowych - wiek emerytalny będzie ustalony na 55 lat, a staż służby na poziomie 25 lat.

Zdaniem premiera również duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych.

Inne kwestie

Od lipca 2012 mają nastąpić podwyżki uposażeń po ok. 300 zł dla każdego policjanta i każdego żołnierza.

Premier zapowiedział też dążenie do skrócenia czasu postępowań sądowych o 1/3.

Odchudzona i bardziej przyjazna oraz „służebna” ma być administracja rządowa.

Skrócony ma zostać czas wydawania pozwolenia na budowę – do  100 dni dla dużych inwestycji, i do 60 dni dla małych inwestycji.

Tusk zapowiedział też uwolnienie co najmniej połowy dzisiaj regulowanych zawodów "od wszelkich regulacji".

Rząd będzie walczył z "nadprodukcją ustaw" - powiedział premier.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »