REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego - PIT 2012 / 2013

Wioletta Jurczuk
Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
1% podatku PIT dla opp, PIT 2012 / 2013
1% podatku PIT dla opp, PIT 2012 / 2013

REKLAMA

REKLAMA

Warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Dlatego trzeba wiedzieć w jaki sposób i komu można ten 1% swego podatku przekazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Od 2004 r. każda osoba, zasilając fundusze różnych organizacji pożytku publicznego, może zmniejszać z tego tytułu podatek dochodowy do wysokości kwoty stanowiącej 1% należnego podatku dochodowego.

Autopromocja

Również w rozliczeniu za 2012 rok - podobnie jak w ostatnich dwóch sezonach PIT-owych - to urząd skarbowy przekaże wpłatę wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego o ile w zeznaniu podatkowym wskażemy nazwę tej organizacji i jej numer KRS.

Nadal kwota przekazywanego podatku jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego. W ubiegłym roku Narodowy Bank Polski zwolnił z opłaty przelewy dotyczące 1% podatku dokonywane przez naczelników urzędów skarbowych na rachunki obdarowanych organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu wszystkie przekazane na rzecz tych organizacji pieniądze miały szansę rzeczywiście do nich trafić.

Pozostaje mieć nadzieję, że i w tym roku będzie podobnie, bo przepis nakazujący pomniejszanie przekazywanej na rzecz organizacji pożytku publicznego kwoty o koszty przelewu bankowego nie został wykreślony z ustawy.

Dokonanie samodzielnej wpłaty pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego nie pozwoli na skorzystanie z tego odliczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zatem przekazać 1% podatku w rozliczeniu za 2012 rok. Aby dokładnie prześledzić zasady odliczania od podatku kwoty przekazanej na rzecz organizacji pożytku publicznego odpowiemy sobie na kilka pytań. Pozwoli to każdemu bez problemu skorzystać z tej ulgi.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% PIT

1. Kto może przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego?

Osobami, które mogą, a jednocześnie chcą poprzeć ten szczytny cel wpłatą, są ci którzy:

- nie prowadzą działalności gospodarczej i nie rozlicza ich organ rentowy bądź zakład pracy (tzn. składają PIT-37),

- prowadzą działalność gospodarczą i są na tzw. ryczałcie (tzn. składają PIT-28),

- prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych lub korzystają z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (tzn. składają PIT-36 bądź PIT-36L),

- rozliczają przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych na PIT-39.

1% podatku mogą zadysponować również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A lub PIT-11A. Muszą jednak w tym celu samodzielnie przygotować i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe.

Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego

Nie mogą zadysponować swoim podatkiem osoby fizyczne płacące podatek w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz osoby duchowne (PIT-19A) - do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

2. Jak znaleźć organizację pożytku publicznego?

Chcąc przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego w rozliczeniu rocznym musimy wybrać ją z wykazu ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten został ogłoszony wyłącznie w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Taki sposób publikacji umożliwia bieżącą aktualizację danych. Można więc w rocznym PIT wskazać te organizacje pożytku publicznego, które znalazły się w wykazie w terminie umożliwiającym podatnikom uwzględnienie ich w składanych zeznaniach rocznych (bądź korektach tych zeznań dokonywanych nie później niż dwa miesiące po upływie terminu do złożenia zeznania) - czyli do końca czerwca.

W wykazie tym nie uwzględnia się organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Wykaz zawiera w odniesieniu do każdej organizacji pożytku publicznego jej nazwę i siedzibę, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz numer rachunku bankowego właściwego do przekazania 1 % podatku.

Minister Sprawiedliwości na bieżąco dostarcza w postaci elektronicznej ww. dane z wyjątkiem numerów rachunków bankowych.

Organizacje pożytku publicznego są obowiązane zamieścić na stronie internetowej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego:
- numer rachunku bankowego właściwego do przekazania zgodnie z odrębnymi przepisami 1 % podatku oraz
- oświadczenie dotyczące nieprowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

O prawie do zadysponowania 1% podatku decyduje to, czy organizacja, którą chcemy wspomóc została uwzględniona w wykazie w dacie sporządzania zeznania podatkowego.


Sposób przekazywania przez naczelników urzędów skarbowych kwot zadeklarowanych przez podatników w ramach 1% podatku nie uległ zmianie. Wciąż takie przekazanie odbywać się będzie na wskazany przez organizację rachunek bankowy.

Jeżeli organizacja pożytku publicznego nie opublikuje numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazany 1% podatku, lub błędnie poda numer tego rachunku - organ podatkowy odstąpi od przekazania 1% podatku na rzecz tej organizacji.

3. W której rubryce PIT-a wskazać organizację i jak obliczyć kwotę 1% podatku.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie odpowiedniej rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym:
PIT-28 – część M: poz. 125-126,
PIT-36 – część P, poz. 302-303,
PIT-36L – część O, poz. 105-106,
PIT-37 – część I, poz. 123-124,
PIT-38 – część H. poz. 58-59,
PIT-39 – część H. poz. 51-52.

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1 % należnego podatku. Numer ten znajdziemy w wykazie opp Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Nie możemy zapomnieć też o wpisaniu kwoty, którą chcemy przekazać dla organizacji. Kwota ta nie może przekraczać 1% podatku należnego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Wypełnienie w zeznaniu PIT odpowiednich pozycji traktowane jest na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Warunkiem przekazania tej kwoty jest jednak zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

4. Korektą PIT-a też możesz zadysponować 1%

Kwota podatku przeznaczona do przekazania może wynikać nie tylko z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, ale także z korekty tego zeznania.

Ustawodawca wprowadził jednak dla takiej korekty ograniczenie czasowe. Korekta ta nie może zostać dokonana później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Zatem korekty dokonywane w terminie późniejszym nie uprawniają do zadysponowania kwotą nieprzekraczającą 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Dodanie możliwości przekazywania 1% podatku wynikającego z korekt zeznań złożonych nie później niż dwa miesiące po upływie terminu do złożenia zeznania skutkowało znowelizowaniem zasad rozliczania nadpłat w Ordynacji podatkowej. Nadpłata wynikająca z korekty zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych będzie pomniejszana o kwotę odpowiadającą nadwyżce kwoty przekazanej na rzecz organizacji pożytku publicznego zgodnie z wnioskiem podatnika, o którym mowa w odrębnych przepisach, ponad zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół kwotę 1% podatku należnego wynikającego z tej korekty.

Te same zasady będą miały zastosowanie do nadpłat wynikających z decyzji określającej wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych. wydanych przez właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej.

Wprowadzenie tych regulacji było niezbędne, by ewentualne skutki błędnego obliczenia podatku w zeznaniu rocznym i przekazania w związku z tym zawyżonej kwoty 1% podatku na rzecz wskazanej organizacji pożytku publicznego obciążyły bezpośrednio podatnika, a nie budżet państwa. W efekcie tych zmian to podatnik pokryje z własnych środków nadwyżkę ponad kwotę przekazaną przez naczelnika urzędu skarbowego, zgodnie z wnioskiem podatnika wyrażonym w zeznaniu podatkowym, a kwotą stanowiącą 1 % podatku należnego po obniżeniu (zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół).- poprzez pomniejszenie przez organ podatkowy zwracanej mu nadpłaty.

Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje zadeklarowaną kwotę na rachunek bankowy wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego w trzecim lub czwartym miesiącu licząc od końca miesiąca, w którym upłynął termin dla złożenia zeznania podatkowego.

Pan Jan Nowak w lutym 2011 r. złożył w urzędzie skarbowym zeznanie roczne za 2010 r. Wykazał w nim należny podatek dochodowy za rok 2010 w wysokości 6 754 zł. Wolą Pana Jana było przekazanie 1% podatku na rzecz jednej z fundacji zajmującej się działalnością charytatywną. Wskazał w związku z tym w zeznaniu powyższą organizację jako podmiot uprawniony do otrzymania darowizny w kwocie 67,50 zł. Na tej podstawie naczelnik urzędu skarbowego przekazał tej organizacji powyższą kwotę.

1% na konkretny cel

Warto też zauważyć, że w formularzach zeznań rocznych, na których będziemy rozliczać się za 2012 r. jest rubryka zatytułowana „Informacje uzupełniające”. W rubryce tej możemy podać urzędowi skarbowemu nie tylko informacje ułatwiające mu kontakt z nami, ale też konkretny cel, na jaki ma zostać przeznaczony 1% naszego podatku.

Ponadto możemy dodatkowo wyrazić zgodę na przekazanie obdarowywanej przez nas organizacji pożytku publicznego naszych danych osobowych – tj. imienia, nazwiska, adresu oraz wysokości przekazywanej przez nas na jej rzecz kwoty podatku. Wyrażenie przez nas zgody na przekazanie powyższych danych (poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu) obliguje naczelnika urzędu skarbowego do przekazania ich obdarowanej organizacji pożytku publicznego w formie pisemnej w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Rubryka „Informacje uzupełniające” znajduje się bezpośrednio pod wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego:
część N PIT-28,
część R PIT-36,
część P PIT 36L,
część J PIT-37,
część I PIT-38,
część I PIT-39.

W przypadku gdy podatnik składa kilka zeznań podatkowych (np. PIT-37 bo uzyskał dochody ze stosunku pracy, PIT-38 bo uzyskał dochód ze sprzedaży akcji na giełdzie i PIT-28 bo ryczałtem rozliczał przychody z najmu) może wskazać w każdym zeznaniu inną organizację pożytku publicznego, która będzie uprawniona do otrzymania 1% podatku z danego zeznania. Tą możliwość potwierdza Ministerstwo Finansów, m.in. w swoich broszurach informacyjnych dot. 1%.

Pamiętajmy, że warunkiem koniecznym przekazania kwoty 1% naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana. Aby kwota 1% trafiła do danej opp, zapłata podatku nie może nastąpić później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Co dalej z naszym 1%?

Przekazanie pieniędzy z 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego przez naczelnika urzędu skarbowego następuje od maja do lipca 2012 r.

Naczelnik urzędu skarbowego odstąpi od przekazania zadeklarowanej kwoty, jeżeli dana opp nie podała lub nie zweryfikowała, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, numeru rachunku bankowego lub podany numer zmieniła w okresie od 15 marca do 31 lipca 2012 r.

Jeżeli po przekazaniu 1% na rzecz opp obniżeniu ulegnie podatek należny (np. w wyniku korekty albo decyzji organu podatkowego), zwracana nadpłata zostanie pomniejszona o kwotę stanowiącą nadwyżkę ponad kwotę już przekazaną, a możliwą do przekazania po obniżeniu podatku należnego.

Podstawa prawna:

- art. 45 ust. 5c-5g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm;

- art. 21 ust. 3a-3d ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.

- ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.).

aktualizacja styczeń 2013 - Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA