| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Kto i kiedy może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Kto i kiedy może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów.

Fiskus twierdzi "od zawsze", że osoby żyjące w konkubinacie nie mogą być uznane za samotnie wychowujące dziecko mimo, że w poprzedniej (obowiązującej do rozliczenia za 2010 rok) definicji osób, które mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania z dzieckiem nie było wprost wskazanego wymogu faktycznego wychowywania dziecka.

Jednak sądy administracyjne, do których można się odwołać od decyzji urzędów skarbowych uważały inaczej. Przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 25 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 2498/08) stwierdził, że „(…) samotność w znaczeniu potocznym to życie bez innej osoby, a samotny na tle art. 6 u.p.d.f. to matka lub ojciec danego dziecka bez męża lub żony.” Takie samo orzeczenie WSA w Warszawie zapadło 18 września 2007 r. w sprawie o sygnaturze akt III SA/Wa 1133/07.

Niestety później sądy administracyjne przychylały się raczej do stanowiska fiskusa. Przykładem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 czerwca 2009 r. (sygn. akt II FSK 279/08), w którym NSA uznał, iż skarżący (który nie jest związany z matką dziecka związkiem małżeńskim, ale z nią mieszka i razem z nią wychowuje ich wspólne dzieci) nie wychowywał samotnie dzieci.

 29 października 2010 r. została uchwalona nowelizacja ustawy o PIT, która wprowadziła nową, obecnie obowiązującą definicję osoby samotnie wychowującej dziecko - podkreślającą wymóg faktycznego samotnego wychowywania dziecka.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Z tej nowej definicji wynika wprost, że ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem może skorzystać ta osoba, która będąc panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku, do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, faktycznie w danym roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci.

Ta nowelizacja ustawy o PIT obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. i ma zastosowanie do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2011 roku.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »