| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć w PIT zwrócone składki ZUS

Jak rozliczyć w PIT zwrócone składki ZUS

Otrzymałem z ZUS zwrot składek ubezpieczeniowych. Zastanawiam się teraz, czy taki zwrot powinienem wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować. Fiskus zwróci mi też nadpłatę podatku dochodowego za poprzedni rok, czy od tej nadpłaty zostanie on odliczony ?

Poprzez każdy zwrot uprzednio odliczonych lub zaliczonych wcześniej do kosztów składek ZUS powstaje dla podatnika obowiązek uwzględnienia składek w formularzu podatkowym składanym za rok, w którym nastąpił zwrot.

Na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o PIT w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik powinien doliczyć do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie ze skalą podatkową PIT lub podatkiem liniowym PIT, kwoty które zostały wcześniej odliczone.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w sytuacji, kiedy ich składki na ubezpieczenie społeczne nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu a następnie zostały zwrócone przed złożeniem zeznania rocznego, nie muszą odliczać składek w zeznaniu rocznym.

Jeżeli chodzi o zwrot składek zaliczanych do kosztów, to wówczas należy zwrócone składki doliczyć do przychodu uzyskanego z działalności gospodarczej przyjmując datę ich otrzymania. W sytuacji kiedy składki odliczone zostały w zeznaniu od przychodu (dochodu), to uzyskaną kwotę z tytułu zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, trzeba wykazać w polu: inne źródła w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano zwrot.

Natomiast jeżeli zwrot miał miejsce już po zmianie zasad opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej to nic straconego, ponieważ poprzednie zasady opodatkowania nie mają znaczenia - bierzemy pod uwagę zasady obowiązujące w dniu zwrotu.

Jeśli chodzi o składki na Fundusz Pracy to są one zwracane ze składkami na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców. W konsekwencji zwrot takich składek należy rozliczyć w taki sam sposób jak zwrot składek ZUS zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku zasad obowiązujących przy zwrocie składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika, zwróconych przez ZUS za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek) pracodawca dolicza do wynagrodzenia i do pozostałych przychodów kwotę zwróconych składek. Powinien to uczynić bez względu na to, czy jest to zwrot składek pobranych od pracownika w ubiegłych latach podatkowych, czy w bieżącym roku, w uzyskanych przez pracownika w miesiącu zwrotu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy.

Jeżeli dokonano zwrotu nadpłaconych składek, to pracodawca wykazuje wówczas w PIT-11 całość pobranych z dochodu pracownika składek, a kwotę zwróconych składek wykazuje łącznie z innymi przychodami pracownika. Wówczas na takiej podstawie dla podatnika powstaje obowiązek wypełnienia zeznania podatkowego.

Jeśli chodzi o zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazanych w rozliczeniu rocznym PIT złożonym za rok podatkowy, w którym otrzymano zwrot, podatnik ma obowiązek doliczyć do podatku kwoty, które zostały wcześniej odliczone. W takim przypadku nie będzie miał większego znaczenia rodzaj zeznania, w którym podatnik będzie doliczał składki, ani zeznanie, w którym składki będą odliczane.

Nadpłacony podatek wynikający z zeznania podatkowego jest oczywiście wolny od podatku dochodowego, ponieważ zwrot podatku nie może zostać opodatkowany.

Waldemar Żuchowski
ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »