REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w PIT zwrócone składki ZUS

rozliczamy w PIT zwrócone składki ZUS
rozliczamy w PIT zwrócone składki ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałem z ZUS zwrot składek ubezpieczeniowych. Zastanawiam się teraz, czy taki zwrot powinienem wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować. Fiskus zwróci mi też nadpłatę podatku dochodowego za poprzedni rok, czy od tej nadpłaty zostanie on odliczony ?

Poprzez każdy zwrot uprzednio odliczonych lub zaliczonych wcześniej do kosztów składek ZUS powstaje dla podatnika obowiązek uwzględnienia składek w formularzu podatkowym składanym za rok, w którym nastąpił zwrot.

Autopromocja

Na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o PIT w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik powinien doliczyć do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie ze skalą podatkową PIT lub podatkiem liniowym PIT, kwoty które zostały wcześniej odliczone.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w sytuacji, kiedy ich składki na ubezpieczenie społeczne nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu a następnie zostały zwrócone przed złożeniem zeznania rocznego, nie muszą odliczać składek w zeznaniu rocznym.

Jeżeli chodzi o zwrot składek zaliczanych do kosztów, to wówczas należy zwrócone składki doliczyć do przychodu uzyskanego z działalności gospodarczej przyjmując datę ich otrzymania. W sytuacji kiedy składki odliczone zostały w zeznaniu od przychodu (dochodu), to uzyskaną kwotę z tytułu zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, trzeba wykazać w polu: inne źródła w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano zwrot.

Natomiast jeżeli zwrot miał miejsce już po zmianie zasad opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej to nic straconego, ponieważ poprzednie zasady opodatkowania nie mają znaczenia - bierzemy pod uwagę zasady obowiązujące w dniu zwrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o składki na Fundusz Pracy to są one zwracane ze składkami na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców. W konsekwencji zwrot takich składek należy rozliczyć w taki sam sposób jak zwrot składek ZUS zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku zasad obowiązujących przy zwrocie składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika, zwróconych przez ZUS za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek) pracodawca dolicza do wynagrodzenia i do pozostałych przychodów kwotę zwróconych składek. Powinien to uczynić bez względu na to, czy jest to zwrot składek pobranych od pracownika w ubiegłych latach podatkowych, czy w bieżącym roku, w uzyskanych przez pracownika w miesiącu zwrotu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy.

Jeżeli dokonano zwrotu nadpłaconych składek, to pracodawca wykazuje wówczas w PIT-11 całość pobranych z dochodu pracownika składek, a kwotę zwróconych składek wykazuje łącznie z innymi przychodami pracownika. Wówczas na takiej podstawie dla podatnika powstaje obowiązek wypełnienia zeznania podatkowego.

Jeśli chodzi o zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazanych w rozliczeniu rocznym PIT złożonym za rok podatkowy, w którym otrzymano zwrot, podatnik ma obowiązek doliczyć do podatku kwoty, które zostały wcześniej odliczone. W takim przypadku nie będzie miał większego znaczenia rodzaj zeznania, w którym podatnik będzie doliczał składki, ani zeznanie, w którym składki będą odliczane.

Nadpłacony podatek wynikający z zeznania podatkowego jest oczywiście wolny od podatku dochodowego, ponieważ zwrot podatku nie może zostać opodatkowany.

Waldemar Żuchowski
ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA